Gönen Kadın dünya rekoru tescili
Reklam

Gönen Kadın dünya rekoru tescili

Gönen Kadın dünya rekoru tescili

Gönen Kadın dünya rekoru tescili
01 Haziran 2018 - 21:37

Balıkesir’in Gönen ilçesinde Başkanlığını Emine KALIPÇIOĞLU’nun yaptığı Gönen’li  kadınların kurmuş olduğu S.S. Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi üyesi 20 kadının yöresel el sanatlarından olan için iğne oyalarıyla yaptıkları   “Şeftali Ağacı Heykeli”nin tescili için birkaç ay önce Guinnes Rekorlar Kitabına başvurmuştu.

Başvurunun kabul edilmesi ve istenen şartların yerine getirilmesi sonrasın da tescil için 30 Mayıs 2018 Çarşamba günü Gönen Yıldız Parkta rekor tescil töreni yapıldı.

Prof. Orhan KURAL, Gönen Belediye Başkanı Hüseyin YAKAR, Kooperatif İşletme Md. Recai TEKİN konunun önemiyle ilgili konuşma yaptılar.

Konuşmaların bitiminde Guinness Rekorları Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan KURAL,  yardımcısı düşünür, yazar ve rekor danışmanı Aydın TÜRKGÜCÜ metreyle heykelin yüksekliğini ve enini ölçerek, S.S. Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Emine KALIPÇIOĞLU, İşletme Müdürü Recai TEKİN,  Gönen Belediye Başkanı Hüseyin YAKAR, Gönen Ticaret Odası Başkanı Ahmet SELVİ ve yerel temsilcilerden oluşan hakem heyetinden şahitlik yapmalarını istedi. Hakem heyetinin ve tören alanında bulunan vatandaşların şahitliğinde Hakem Heyeti üyeleri rekor tutanağını imzaladılar.   

4 ayı geçen bir sürede ve 1.015.000 düğüm atılarak ortaya çıkarılan, böylece dünyanın dantelden yapılmış en büyük heykel rekoruna 191x140 cm. ölçüleriyle  “Şeftali Ağacı Heykeli” isimli eserleriyle Gönen S.S. Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri sahip oldu.

Tutanak sonrası Orhan KURAL Belediye Başkanı Hüseyin YAKAR’a maden işçilerine ithafen bir heykel, Kooperatif üyeleri kadınlarda Orhan KURAL ve Hüseyin YAKAR’a çerçeve içinde birer iğne oyası hediye ettiler.

Tören sonrası Cengiz Topel İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencileri Halk Oyunları  gösterisi sundular.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cennet meyvesi hurmada verim de fiyat da yüz güldürdü
Cennet meyvesi hurmada verim de fiyat da yüz güldürdü
Nar üreticisini sevindirdi
Nar üreticisini sevindirdi