USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
16 Mayıs 2018 - 18:20

 

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

TL varlıklar üzerinde kırılganlık sürüyor. Bugünde, USD/TL kuru 4.5011 ve EUR/TL kuru 5.3245 ile tarihi zirvelerini test etti. Türkiye’ye yönelik risk algısında da bozulma sürüyor ve Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamında da yukarı yönde eğilim korunuyor. Bu durumda, TL üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Sabah saatlerinden bu yana oynaklık yüksekti. Gün içerisinde, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşme yapacağı haberi iç piyasayı rahatlattı. Piyasa bu görüşmeden de bir beklenti içerisine girdiği için iç piyasadaki tansiyonun bir nebze de olsa azalmasını desteklemiş durumda. Görüşmeden gelecek açıklamalar bekleniyor. Piyasayı rahatlatan açıklamalar gelirse bu durumda TL’de pozitif etkilenebilir. Dış piyasada ise Dolar endeksi 93.50 sınırında ve GOP’ları rahatsız ediyor. Dış piyasa kaynaklıda kurun yukarı yönde eğilimini koruduğunu izliyoruz. Veri takvimi açısından günün geri kalanında açıklanacak ABD verileri bulunuyor. Ancak, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.

USD/TRY

Teknik Analiz: USD/TL kuru bugünde 4.5010 seviyesi ile tarihi zirvesini test etti. Kur gün içerisinde 4.4070 seviyesine kadar geri çekilmesine karşın bu seviyeden aldığı destekle yeniden yukarı yönde tepki vermeye başladı. Şu sıralarda, 4.43 seviyesinde olan kur için 4.4450 seviyesi en yakın direnç konumunda. Bu direnç noktasının üzerine doğru tepkisinde ısrarcı olursa bu durumda yukarı yönde ivmesinde hız kazanabilir. Geri çekilmelerde, 4.40 seviyesinin altındaki kapanışlar kurun rahatlamaya başladığının göstergesi olarak yorumlanabilir.

Destekler: 4.40 / 4.3745 / 4.3455 

Dirençler: 4.4450 / 4.4630 / 4.5050

EUR/TRY

Teknik Analiz: EURTRY kuru, 5.3245 ile rekorunu tazeledi. Kur, şu sıralarda 5.21-5.22 aralığında fiyatlanıyor. Kur için 5.20 seviyesini en yakın destek noktası olarak izleyebiliriz. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurda geri çekilmelerin hız kazanmasına neden olabilir. Buna karşın yukarıda ise 5.23 seviyesini direnç noktası olarak takip edebiliriz. 

Destekler: 5.2455 / 5.20

Dirençler: 5.23 / 5.3023 / 5.3245

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla arttı
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla...