Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi
16 Mayıs 2018 - 18:07

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Petrol fiyatları İran’a yönelik yaptırım kararı sonrası 2014 yılı seviyelerine yükseldiği yerlerde soluklanıyor. Yabancı kurumlar petrol fiyatı beklentilerini önümüzdeki dönemlerde oluşabilecek arz endişelerine yönelik yükseltmeye devam etmekteler. Diğer yandan OPEC'in arz kesintisi anlaşmasını yeniden değerlendirmek için henüz acele etmediği, herhangi bir arz sıkıntısından ziyade jeopolitik faktörlerin etkisiyle petrol fiyatlarının kısa vadede 80 dolara doğru yükselmesini beklediği belirtildi. Bunun aksine OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol üretimini azaltma anlaşmasına uyumu, nisan ayında rekor kırarak yüzde 149’a ulaştı. Bu, petrol piyasası açısından önemli bir gelişme ancak petrol piyasası fiyatlama açısında bu bilgiye tepkisiz kaldı. Bugün TSİ 17,30’da açıklanacak haftalık ham petrol stok ile ABD petrol üretim rakamları anlık tepkileri beraberinde getirebilir. İzlenmesinde fayda var.

Teknik Analiz: Kısa vadede 71.80$ direnç alanında yavaşlama var. Genel eğilim yukarı yönde olmaya devam ediyor ancak yükseliş temposu yavaş. Bu nedenle direnç alanlarına doğru yükselişlere karşı dikkatli olunmasında fayda olabilir. Gevşeme eğiliminde 70$ seviyesi üzerinde kalması yukarı yönlü seyrin devam etmesini destekleyecektir.

WTI

Dirençler: 71.80 / 73.90 / 75.50

Destekler: 70.00 / 69.50 / 66.60

 

Brent
Dirençler: 77.40 / 78.80

Destekler: 73.00 / 71.20 / 68.20

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla arttı
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla...