USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
11 Mayıs 2018 - 18:37

TL varlıklar üzerindeki kırılganlığın sürüyor olması, Dolar endeksinin 93 puanın altına doğru gevşemesine rağmen USD/TL ve EUR/TL kurlarının yukarı yönde ivmesini engelleyemiyor. Bu hafta, otoritelerin sözlü yönlendirmeleri ve yapılan toplantıların yurtiçi piyasalarda beklenti oluşturması kısa süreli TL varlıkları olumlu etkilemesine karşın somut açıklamalarla karşımıza çıkmamaları nedeniyle TL’nin bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok negatif ayrışan para birimi olmasına neden oldu. Piyasalar hala tedirgin ve TCMB’den bir faiz artışı gelir mi beklentisi ise kafaları oldukça yoruyor. Aynı zamanda, Türkiye’ye yönelik risk algısında da bir iyileşme sinyalinin olmaması, TL üzerinde baskı kuran bir diğer etken olarak değerlendiriliyor. Kısacası, iç piyasayı rahatlatıcı açıklamalar almadığımız müddetçe USD/TL ve EUR/TL kurlarında kalıcı bir geri çekilmeden bahsetmek zor olabilir. Dış piyasada bugünün takvimi sakin, Dolar endeksini seyrediyor olacağız. Dolar endeksi, yukarı yönde ivmesinde zorlanıyor. Dün açıklanan ve beklentileri karşılayamayan ABD enflasyon dataları bu hafta Doları besleyemeyen bir veri seti olarak değerlendiriliyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var, dünkü veriler Fed’in önümüzdeki dönemde dilini değiştirebilecek güçte değil. Dolayısıyla, bu yıl için Fed’den 4 faiz artışı ihtimali hala masada ve bu ihtimali şekillendirecek argümanlar ise önümüzdeki aylarda açıklanacak ekonomik veriler ve Fed üyelerinin konuşmaları olacaktır. Dolayısıyla, ABD Doları son günlerdeki güçlenme hareketine dün ve bugün biraz hız kesti bu durum şimdilik TL üzerinde olmasa bile diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin nefes almasını kolaylaştırıyor. Her ne kadar TL üzerinde dış piyasa kaynaklı bir rahatlama net bir şekilde görülmese bile Dolar eğer bugünde güçlenme eğilimini korumaya devam etseydi belki kurlarda yukarı yönde daha agresif tepkiler bekleyebilirdik. En azından, Dolardaki bu gevşeme hareketini iç piyasa açısından bir avantaj olarak da yorumlayabiliriz.

USD/TRY

Teknik Analiz: Haftalık periyotta USD/TL kurunda iştah sürüyor. Kur, 4.2550 destek noktasının üzerinde seyrediyor. Hafta genelinde bu destek noktasını direnç konumuna getirdi. Ancak burada önemli olan bu direnç noktasının altındaki kapanışlar olacaktı. Bu kapanışlarda güçlü olması durumunda kurdaki geri çekilmeler 4.22 ve altına doğru sürebilirdi. Bunu başaramadığı için yeniden 4.2550 üzerinde seyirler izliyoruz. En yakın direnç noktası 4.30 seviyesinden geçmekte ve bu dirence doğru iştahında kuvvetlenirse bu durumda 4.30 üzeri deneme hareketlerini bekleyebiliriz. Kısacası, kurda oynaklık hala yüksek ve aşağı/yukarı agresif hareketlere karşı temkinli olunmasında fayda var.

Destekler: 4.2550 / 4.2220 / 4.18

Dirençler: 4.30 / 4.3745 / 4.40

EUR/TRY

Teknik Analiz: EURTRY kuru, USD/TL ve EUR/USD paritelerindeki yukarı yönde hareket nedeniyle 5.10 seviyesinin üzerine doğru tepki vermeye başladı. Şu sıralarda, kur 5.11-5.12 aralığında izleniyor. Kur için 5.10 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu destek noktasının altında kapanışlar görülmediği müddetçe yukarı yönde iştahını korumaya devam edebilir. Buna karşın, yukarıda en yakın direnç noktaları ise 5.1315 / 5.1760 olarak takip edilebilir.

Destekler: 5.10 / 5.05 / 5.08

Dirençler: 5.1160 / 5.1315 / 5.1760

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla arttı
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla...