USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
13 Mart 2018 - 17:09

 

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

TL varlıklar, Euro ve Dolar karşısında kayıplarını derinleştiriyor. Piyasalara baktığımız zaman, tek bir nedene bağlamak zor gibi duruyor. Dün açıklanan Türkiye cari işlemler verisinin içeriğine baktığımız zaman önümüzdeki günlerde cari açığın daha da fazla artabileceği endişesi, küresel piyasalarda Dolar endeksinin yukarı yönde tepki verme iştahının korunması olarak etkenleri sıralayabiliriz. Ancak, bu kırılganlığın biraz daha artmasındaki en etkili gündemde ise, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları oldu. Menbiç ile ilgili ABD ile görüşmelerin 19 Mart tarihinde olacağını ve bu görüşmede bir yol haritası belirleyeceklerini vurguladı. Mutabakatın başarılı olmaması durumunda Türkiye’nin Menbiç’e operasyon yapacağını ifade etmesi, iç piyasa açısından pek olumlu algılanmamaya başladı. Dış piyasada ABD’den açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarının beklentileri karşılaması ancak bir önceki aya göre performansının zayıf kalması Dolar açısından negatif fiyatlandı. Verinin ardından ise ABD Başkanı D. Trump’ın Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden aldığını da açıklamasıyla piyasalarda hareketlilik hızlandı. Günün geri kalanında, önemli bir veri akışı bulunmuyor ancak haber akışlarını yakından izlemekte yarar var. Dolar endeksinin, bu haberlerin ardından 90.00 seviyesinin altına doğru gerilemesine rağmen gelişmekte olan ülke para birimleri arasından TL’nin Dolar karşısındaki negatif ayrışması sürüyor. Türkiye’ye yönelik risk algısındaki huzursuzluk TL’nin de kırılganlığının daha artmasına neden olmakta. Dolayısıyla, TL varlıklar bugünü negatif geçiriyor. 

USD/TRY

Teknik Analiz: USD/TL kurunda 3.86 seviyesinin üzerini konuşmaya başladık. Teknik göstergelerde kurun yukarı yönde gidebilme ihtimalini destekliyor. Ancak, sert bir yükseliş olduğu için önümüzdeki saatlerde belli direnç noktalarında yorulup, yerini kar satışlarına bırakabilme ihtimalini de unutmamak gerek. Kur için yukarıda 3.8785 ve 3.90 bölgeleri en yakın direnç konumunda. Özellikle, 3.86 seviyesinin üzerinde kalması kurun yukarı yönde gitme iştahını tetikleyebilir.

Destekler: 3.8440 / 3.8230 / 3.8155

Dirençler: 3.8785 / 3.89 / 3.90

EUR/TRY

Teknik Analiz: EUR/TL ise bugün rekorlara doymuyor. 4.7930 seviyesi ile en son rekoru gördük ve bu seviye direnç konumundadır. Kuru bir süredir yatay izliyorduk ancak bugün bu seyrini bozdu. Özellikle, 4.75 seviyesinin altını görmediğimiz müddetçe kur yukarı yönde hareketini korumak isteyebilir.

Destekler: 4.7440 / 4.7480

Dirençler: 4.7930 / 4.80

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fed beklentilerinde son durum
Fed beklentilerinde son durum
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan