RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR’A UÇAN...

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ Rusya, charter yasağgı olan Mısır'a Türkiye üzerinden uçan Pegas Touristik'in hava yolu şirketi Nordwind'in iki uçağına uçuş kısıtlaması getirdi....

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ Rusya, charter yasağgı olan Mısır'a Türkiye üzerinden uçan Pegas Touristik'in hava yolu şirketi Nordwind'in iki uçağına uçuş kısıtlaması getirdi....

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ
30 Mayıs 2019 - 16:10

RUSYA, TÜRKİYE ÜZERİNDEN MISIR'A UÇAN PEGAS İÇİN HAREKETE GEÇTİ
 
Rusya, charter yasağgı olan Mısır'a Türkiye üzerinden uçan Pegas Touristik'in hava yolu şirketi Nordwind'in iki uçağına uçuş kısıtlaması getirdi....

usya’nın Mısır’a uyguladığı charter sefer yasağı devam ederken bunu Tükiye Antalya üzerinden yapan tur operatörlerinden Pegas zor durumda.
 
Rusya Federal Havacılık Kurumu'nun (Rosaviatsiya), Pegas’ın havayolu şirketi  Nordwind'in iki uçağına uçuş kısıtlaması getirdi.
 
RKusya’da yayın yapan Tourdom'daki habere göre, Nordwind'in iki uçağına getirilen kısıtlama Rosaviatsiya'nın resmi sitesinde duyurulurken, kısıtlamanın yapılan denetimler sonunda getirildiği belirtiliyor.
 
Konuyla ilgili olarak Pegas'dan bir açıklama yapılmadı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Rusya'dan Mısır Hurghada'da tatile  götürülen ailenin çocuklarının ölümü, bir süreden beri yürütülen Mısır’a aktarmalı uçuşları yeniden gündeme getirmesi üzerine Rusya Federal Turizm Ajansı (ATOR), Türkiye aktarmalı yapılan Mısır paket turu operasyonlarının yasal olmadığını açıklamıştı.
 
Açıklamada Rusya'dan üçüncü ülkeler üzeriden yapılan Mısır organize turlarının 8 Kasım 2015 tarih ve 553 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerine aykırı olduğu belirtiliyordu.
 
ATOR’un web sitesinde yayınlanan açıklama üzerine Pegas Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, Türkiye üzerinden yaptıkları Mısır turları ile ilgili açıklamada  Rusya'dan Mısır'a tur satmadıklarını söylemişti.
 
"Yasak olduğunu biliyoruz"
 
Medyada yer alan haberlerin Mısır ile ilgili karmaşık durumu doğru yansıtmadığını söyleyen Pegas Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, ''Şu anda  Rusya'dan, Kahire hariç, Mısır'ın diğer bölgelerine turistik ürün satışını yasaklayan Başkanlık Kararnamesinin yürürlükte olduğunu hepimiz biliyoruz. Yakın zamanda Rusya Federal Turizm Ajansı tarafından yapılan ve Mısır'a dönük turistik ürün satışının başkanlık kararnamesine aykırı olduğu yönündeki açıklamasıyla da hemfikiriz. Ayrıca Rusya'dan Mısır'a tur satmıyoruz, hile yapmıyoruz, kararnameyi by-pass etmiyoruz.'' Diyordu.
 
‘’Gizleyecek değiliz’’
 
Pegas Touristik'in pek çok ülkede operasyon yapan bir holding olduğuna dikkat çeken Podgornaya, ''Bu ülkelere Avrupa, Türkiye ve Mısır da dahil. Mısır paket turlarımızın olduğunu gizleyecek değiliz. Türk taşıyıcılarla Antalya'dan Mısır'ın resort bölgelerine operasyon yapıyoruz. Bu turları bir Alman da satın alabilir, bir Türk de satın alabilir bir Rus da...’’ şeklinde konuşmuştu.
 
‘’Rus turistin Antalya’dan nereye nasıl gideceğine kendisi karar verir’’
 
Rusya'da bu paket turları başkanlık kararnamesini ihlal etmeden uyguladıklarını belirten Anna Podgornaya, ''Antalya'ya nasıl gideceğine turist kendisi karar verir. Antalya'dan sonra nereye nasıl gideceğine de turist kendisi karar verir. Gideceği ülke Rusya da olabilir, Mısır da olabilir, Almanya da...'' ifadelerini kullanıyordu.
 
‘’Aynı şeyler değil’’
 
Anna Podgornaya, ''Peki medya neden Mısır turlarını konuşuyor?'' şeklindeki soruya ise, ''Belki teknolojinin yanlış tarafında oldukları için. Rusya'dan Antalya için alınan uçak biletiyle, Antalya'dan Şarm El Şeyh için alınan bir paket tur, birbirinden tamamen ayrı. Mısır paket turunun uçağı da konaklaması da ayrı...'' yanıtını verdi. Podgornaya, açıklamasının devamına şu noktaların altını çiziyordu:
 
Bir profesyonel bunun kurnazca bir hareket değil, yapılan işin sırdan bir gerçekliği olduğunu bilir. Konuyu taze bir örnekle açıklayayım: Şu anda seyahat acenteleri, Rostov-on-Don, Voronezh, Perm gibi şehirlerden Pegas'ın Mısır'a yaptığı uçuşları durdurduğunu konuşuyor. Bu şehirlerden Mısır'a uçuşumuz olmadığı için onları iptal de edemeyiz. Ancak Antalya'ya uçuş programımız vardı ve hala da var.
 
‘’Düşük sezonda yaptık”
 
Bu şehirlerden Antalya'ya yaptığımız hiçbir uçuşu iptal etmedik. Tüm uçuşlarımız planlandığı şekilde devam ediyor. Evet, düşük sezonda Türkiye uçaklarımızı bu şekilde doldurmaya çalıştık. Ancak şu anda Türkiye'nin yüksek sezonundayız ve uçakları Antalya paket tur yolcuları ile doldurmak daha karlı. Şu anda bizden Antalya'ya bilet alan ve oradan da paket turla Mısır'a gitmek isteyenler için çok daha az yerimiz var.
 
‘’Mısır’a paket tur yapmıyoruz”
 
Şu anda bu tür amaçlarla Rusya'nın değişik şehirlerinden bilet almış olanları bulup biletlerini iptal ederek geri ödemelerini yapmaya çalışıyoruz. Ancak şunun bilinmesi gerekir: Rusya topraklarında Mısır'a dönük paket tur oluşturmuyoruz.
 
‘’Başkaları da yapıyor’’
 
Öte taraftan, Volga ve Ural bölgelerinden pek çok tur operatörü bu yolla Mısır'a turist götürüyor. Bu şirketler önce Kazakistan'a uçak bileti satıyor sonra da ayrı bir paket tur oluşturarak bu ülkeden Mısır'a paket tur satıyorlar.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 937 bini ölü sayısı 47 bini aştı
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 937 bini ölü sayısı 47...
Kobiler bankalara
Kobiler bankalara "sözünüzü tutun" çağrısı