USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi?

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi?

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi? 2018 Kasım – 2019 Mart tarihleri arasında USDTRY kuru 5,55 – 5,13 arasında yatay bir fiyatlama davranışı sergilerken oynaklığın nispeten az olduğunu izlemekteydik. Nisan ayı itibariyle kurun 5,55 üzerinde kalıcı fiyatlama davranışı oluşturması, teknik açıdan yeni bir değişimin habercisi oldu.

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi?

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi? 2018 Kasım – 2019 Mart tarihleri arasında USDTRY kuru 5,55 – 5,13 arasında yatay bir fiyatlama davranışı sergilerken oynaklığın nispeten az olduğunu izlemekteydik. Nisan ayı itibariyle kurun 5,55 üzerinde kalıcı fiyatlama davranışı oluşturması, teknik açıdan yeni bir değişimin habercisi oldu.

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi?
30 Mayıs 2019 - 15:54

USDTRY, Trend Görünümünü Değiştirdi mi?
 
2018 Kasım – 2019 Mart tarihleri arasında USDTRY kuru 5,55 – 5,13 arasında yatay bir fiyatlama davranışı sergilerken oynaklığın nispeten az olduğunu izlemekteydik. Nisan ayı itibariyle kurun 5,55 üzerinde kalıcı fiyatlama davranışı oluşturması, teknik açıdan yeni bir değişimin habercisi oldu.
Bu süreçte makro ve politik gelişmeler, mevcut değişimi onaylayarak kurun Nisan ayında 6,00, Mayıs ayında ise 6,25 seviyesine yaklaşmasına imkan tanıdı.

Mayıs ayını geride bırakacağımız bu günlerde USDTRY kurunun 6,25 seviyesinden başlattığı negatif fiyatlama davranışını 6,00 seviyesi altına sarkıttığını izlemekteyiz. TCMB müdahaleleri, BES fonlarının yatırım kriterlerine dair alınan son kararlarla hisse senedi piyasasına yakın vadede 1,2 milyar TRY giriş beklenmesi, Milli Savunma Bakanı Akar’ın S-400 teslimatının Haziran sonrasına gecikebileceği açıklaması ve Başkan Erdoğan – Trump telefon görüşmesinde de S-400’lere dair ortak komisyon kurulması teklifimizin yinelenmiş olması, aynı zamanda iki Başkan’ın Haziran sonunda G-20’de görüşecek olmaları itibariyle diyalog ortamının devam etmesi, ülke risk priminin (CDS) 500 seviyesi altına sarkması,  son süreçte gerçekleşen geri çekilmelerin en önemli sebepleri arasında yerini almaktadır.

Mayıs ayına yönelik aylık performansı izlediğimizde, ABD Dolarına karşı en güçlü para birimi konumunda olan ve sepetteki ayrışma ile dikkat çeken Türk Lirası, Haziran ayında da bu tutumuna devam edebilirse, USDTRY kuruna yönelik negatif fiyatlama davranışına devam edebilir.
Son süreçteki bu tutum, USDTRY yükselişi sona mı erdi sorularının sorulmasına imkan tanısa da teknik göstergelerin pozitif trend görünümünde halen daha güçlü olduğunu, bu sebeple de ilgili düşüşlerin trendsel faaliyet anlamında yakinen takip edileceği bir süreç olması gerektiğini görmemize imkan tanımaktadır. Tabii bu süreçte kur kısa vadeli görünümde negatif seyrini nereye kadar devam ettirebilir sorusunun cevabında Haziran ayı gündem maddeleri yakinen takip edilmelidir.
 • 31 Mayıs Cuma: Türkiye GSYİH
 • 03 Haziran Pazartesi: Türkiye TÜFE
 • 06 Haziran Perşembe: ECB Toplantısı / Başkan Draghi Açıklamaları
 • 07 Haziran Cuma: ABD Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı
 • 12 Haziran Çarşamba: TCMB Toplantısı
 • 12 Haziran Çarşamba: ABD TÜFE
 • 18 Haziran Salı: Euro Bölgesi TÜFE
 • 19 Haziran Çarşamba: Fed Toplantısı / Başkan Powell Açıklamaları
 • 20 Haziran Perşembe: BoE Toplantısı
 • 20 Haziran Perşembe: BoJ Toplantısı
 • 23 Haziran Pazar: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Seçimi
 • 25 – 26 Haziran Salı – Çarşamba: OPEC Toplantısı
 • 27 Haziran Perşembe: ABD GSYİH
Yukarıda yer verdiğimiz haberler, Haziran ayı gündemine ilişkin gerek yurtiçi gerekse yurtdışı dikkat edilmesi gereken en önemli haber akışları olarak karşımızdadır.
USDTRY kuruna yönelik beklentilerin şekillenebilmesi adına TCMB ve Fed politikasına ek olarak ilgili ülkelere yönelik enflasyon, büyüme, işsizlik gibi önem derecesi yüksek haber sonuçları yakinen takip edilmekle birlikte bu süreçte iç dinamiklerde 23 Haziran tarihindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Seçimi ve Türkiye – ABD / S400 sürecine ilişkin politik iyileşmenin devam edip etmemesi haber akışları dikkat çekmektedir.
 

Teknik olarak USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, 21 günlük üssel ve basit hareketli ortalamaların (6,01 – 6,05) altına sarkarak ana pozitif trend görünümü içerisinde tepki satışı düşüncesini gündeme taşıyan bir profil oluştuğunu izlemekteyiz. Bu süreçte yeni döneme ilişkin negatif baskı yani tepki satışı düşüncesinin güçlenebilmesi için, 55 günlük üssel hareketli ortalama (5,8450) altında kalıcı bir reaksiyona ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu tür bir teyit görünümünde 5,78 başta olmak üzere 5,70 ve 5,63 gibi seviyelere doğru tepki beklentisi gündemi meşgul edebilir. Ancak bu tür bir geri çekilme izlense dahi ana trendin 200 günlük üssel hareketli ortalama ve sonlanan bandın üst noktasını temsil eden 5,50 – 5,55 bölgesi üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.
USDTRY kuru kısa vadeli negatif fiyatlama davranışını 55 günlük üssel hareketli ortalama (5,8450) üzerinde sınırlandırması durumunda ise 6,25 seviyesinden başlayan negatif seyrin ilgili ortalama ile son bulduğuna yönelik düşünce gündemi meşgul edeceği gibi böyle bir dönüş durumunda 6,00 – 6,05 bölgesi başta olmak üzere 6,15 ve 6,25 seviyelerine doğru tekrar çıkışlar izlenebilir. Bu süreçte teorik 6,23 / psikolojik 6,25 seviyesi üzerindeki kalıcı reaksiyon, tıpkı 5,55 bölgesi geçilmesi sonrası oluşan yeni dönem beklentisine ek teyit olarak dikkate alınabilir.
*** USDTRY kurunun kısa vadeli tepki satışı düşüncesini nereye kadar devam ettireceği, hangi bölgeden dönüş gerçekleştireceğine yönelik beklentilerin şekillenmesi için yukarıda yer verdiğimiz makro ve politik gündem maddelere ilişkin haber akışlarını takip etmek ve bu gelişmelerin fiyatlama reaksiyonunu inceleyebilmek önemlidir. Bugünden yarına haber akışlarının ve fiyatlama davranışların değiştiği, oynaklığın arttığı bir süreçte özellikle dönüş bölgelerini tahmin etmek, rasyonel bir yaklaşım olmayacaktır. Bu sebeple de olası hareketlerin ve dönüşlerin anlık görünümünden ziyade net bir şekilde fiyatlama davranışı üzerindeki etkileri yakinen takip edilmelidir.

Kudret AYYILDIRKudret AYYILDIR / Araştırma Müdür Yard.
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT AİLEMİZE KATMAYI HEDEFLİYORUZ
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT...
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP ilgi
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP...