YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR.. Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR.. Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..
10 Mayıs 2021 - 08:50

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.

Geçen Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisinin hayal kırıklığı yaratmasının akabinde Dolar endeksinde 90.0 seviyesine doğru oluşan hareketler, faiz artırım beklentilerinin ötelenmesi gibi beklentiler gelişmekte olan ülke para birimlerine yaradı ve Türk Lirası da Dolar’a karşı güç kazandı.

Şimdilik TL varlıklar üzerinde olumsuz etki yaratabilecek bir görünüm olmadığından kısa haftada kur tarafında yukarı yönlü hareketlerin oluşmasını beklemiyoruz. Fakat hafta ortasından sonra düşük işlem hacimlerinde zaman zaman dalgalanmalar meydana gelebilecektir. Bu hafta yurt içinde veri olarak Salı gününü izleyeceğiz. O gün cari denge, sanayi üretimi ve perakende satış verileri açıklanacak.
Yeni haftayla birlikte risk iştahı üzerinde etkili olabilecek Avrupa ülkelerinin kısıtlamalarını kaldırıp ekonomilerini yeniden açma yoluna girmesi eylem ve kararları takip edilecek.

Haftalarca süren Covid-19 kısıtlamalarından sonra, Avrupa ekonomilerinin yeniden açılması piyasalarda duyarlılığı artırıyor. Salı günkü Alman ZEW endeksi, ekonomideki parlak bir görünümü teyit edebilir. Almanya, tamamen aşılanmış veya Kovid-19'dan kurtulmuş olanların kısıtlamalarını hafifletebilir.
Fransa, gece sokağa çıkma yasağını hafifletmeye ve restoranların 19 Mayıs'tan itibaren dışarıda hizmet sunmasına izin vermeye başladı. Yavaş bir başlangıcın ardından, AB'nin yaz sonuna kadar yetişkinlerin % 70'ine ilk aşı dozlarını verme hedefine ulaşması bekleniyor, Euro bölgesi Haziran ayında % 50'ye ulaşacak. Bu, turizme bağımlı ekonomiler için iyi bir haber olacaktır. Brüksel'in bazı ülkeler ve yolcular üzerindeki kısıtlamaları hafifletme tavsiyesi, İngiliz havayolu hisse senetlerinde de yükselişlere neden oluyor.

Olumlu ekonomik veriler ve iyimser kazançlar Covid-19 salgınından hızlı bir ekonomik toparlanma
umutlarını desteklediğinden, Avrupa hisse senetleri Cuma günü rekor seviyede kapadı. 
Stoxx 600 endeksi % 0,9 artarak 444,93 puanla rekor yüksekliğe ulaştı. Mart ortasından bu yana en iyi performansı olan bu hafta % 1,7 arttı. Cuma günü gelen veriler, ABD işgücü piyasasının salgından
kurtulmak için önünde uzun bir yol olduğunu gösterdikten sonra, yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın
varlık alımı azaltma beklentilerini azalttığı için küresel hisse senetleri rekor seviyelere yükseldi.

Dow ve S&P 500, Cuma günü rekor kapanış zirvelerine ulaşırken haftalık kazançlar kaydetti ve Nasdaq, ABD istihdam verilerinin yükselen tahvil faizleriyle ilgili endişeleri hafifletmesinin ardından toparlandı.
ABD'de Cuma günü gelen verilere göre tarım dışı istihdam artışı Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yavaşladı. Yavaşlamanın muhtemelen iş arayanların talebindeki düşüş nedeniyle oluştuğu düşünülüyor.
Bu sonuç akabinde Microsoft Corp ve Apple Inc gibi ağırlıklı büyüme hisseleri sırasıyla % 1,1 ve % 0,5 yükseldi.
Son tarım dışı istihdam raporu ardından enflasyonist baskının artacağına dair endişelerin bir miktar
azalması ve faiz oranlarının düşük kalacağına dair görüşün ağırlık kazanmasıyla birlikte Asya’da
Japonya Nikkei endeksi bugün artıda hareket ediyor. Çin ve Tayvan’da ise endeksler ekside.
ABD vadelilerinde ise pozitif bir hava hakim.
Petrol işlemleri, bir siber saldırının ABD doğu kıyısının yakıt arzının neredeyse yarısını sağlayan bir ABD boru hattı operatörünü kapatmasının ardından kazançlarını artırdı. Endeksin de güne hafif yükselişle başlamasının mümkün olacağını düşünüyoruz.

BİST100
 
Endeks önceki işlem gününü %0.95 yükselişle 1.441,33 seviyesinde tamamladı.
Toplam işlem hacmi 26,8 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi %3,09, sanayi endeksi ise %0.66 yükseliş yaşadı. Endekste bugün 1.430 seviyesi izleyeceğimiz ilk destek seviyesi olacak.
Gün içinde bu seviyede de tutunma sağlanacak olursa endekste devamı gelebilecek tepki alımlarıyla bu hafta takibimizde olacak seviye olan 1.455 ilk direncine doğru hareketler gözlenebilir.
Endekste genel görünümde 1.430’un altına doğru geri dönüş oluşursa diğer destek noktası olan 1.415 seviyesi tepki alımları için takibimizde olacak. 1.455 üzerine geçiş oluşması durumunda ise 1.470 ve 1.485 seviyeleri yeni hedefler olabilir. 1.415 altına inilmesi durumunda ise 1.400 seviyesine doğru hareketler meydana gelebilir.

Destekler: 1.430 / 1.415 / 1.400
Dirençler: 1.455 / 1.470 / 1.485
 
VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Haziran vadeli kontrat önceki günü %1.27 yükselişle 1.536,50 seviyesinde tamamladı.
Yurt içi piyasalarda riskli varlıklarda bankacılık sektörü hisselerine artan son günlerdeki ilgi
Cuma gününde de devam ederken bu ilginin akabinde gelen alımlarla endeksle birlikte kontratın günü yükselişle tamamladığını gördük. TL varlıklarda Dolar’a karşı devam eden dünkü güçlü görünümüyle yaşanan hareketlerle birlikte kontratta yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı gözlendi. Kontratta bugünkü işlemlerde 1.510 ve altında 1.485 seviyeleri takibimizde olacak. Bu bölgede tutunma sağlanabilirse yükselişlerin devamı meydana gelebilir. Yukarıda ise 1.550 üzerinde tutunma oluşabilirse 1.565 ve 1.580 seviyelerini direnç hedefleri olarak takip edeceğiz.

Destekler: 1.510 / 1.485 / 1.470
Dirençler: 1.550 / 1.565 / 1.580
 
USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Mayıs ayı vadeli kontrat önceki işlem günü %0.81 düşüşle 8.3243 seviyesinde tamamladı.
Türk Lirası’nın Dolar’a karşı dün TCMB faiz kararı ardından beklentinin oldukça altında gelen tarım dışı istihdam verisi ile güç kazandığı izlendi. Dolar endeksinin dün satıcılı hareket etmesi ve 90.0 seviyesindeki hareketleri bu görünümün oluşmasında etken oluyor.
Bugün takibimizde 8.3000-8.2750 izleyeceğimiz destek bölgesi olacak. Bu bölge altında kalındığı sürece
geri çekilmelerin devamı gelebilir. Geri çekilmelerde 8.2500 ve 8.2300 seviyeleri takibimizde olacak.
TCMB faiz kararı ve faizde indirimin yakın gelecekte olmayacağına dair algının güçlenmesi sonrası Dolar’ında zayıflığı sürerse Türk Lirası varlıklarda nispeten güçlü duruşun sürmesi beklenebilir.
Bahsettiğimiz ilk destek bölgesi üzerinde kalıcılıkta yukarı yönlü hareketlerin yeniden oluşması muhtemel. Bu durumda 8.3500 ve 8.3800 seviyeleri hedefler olabilir.

Destekler: 8.3000 / 8.2750 / 8.2500
Dirençler: 8,3500 / 8,3800 / 8,4100
 
ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Haziran vadeli kontrat dün günü%1.03 yükselişle 1.835,20 seviyesinde tamamladı. ABD istihdam artışında Nisan ayında beklenmedik bir düşüşün Dolar ve ABD tahvil getirilerinde gerilemeyi hızlandırmasının ardından, Altın Kasım ayından bu yana en iyi haftasına doğru % 1'den fazla yükseldi. Kontratta bugün için destek bölgesi olarak izlediğimiz 1.825-1.810 Dolar üzerinde tutunma devam ederse yükseliş sürebilir. Hareketlerin bu seviye altında kalmaya devam etmesi durumunda ise oluşmasını bekleyeceğimiz düşüşte kontratta 1.800 seviyesine doğru geri çekilmesinin devamı beklenebiliir.
Tahvil faizlerinde geri çekilme ve Dolar endeksinin 90.00 seviyesi altında bugünkü görünümü oluşursa
Altın fiyatlarında yükselişin devamı gelebilir. Bugün izleyeceğimiz 1.825 direnci üzerinde tutunma oluşarak yaşanacak hareketlerde ise 1.845  ve 1.860 seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1.825 / 1.810 / 1.800
Dirençler: 1.845 / 1.860 / 1.870
 
ŞİRKET HABERLERİ
ISCTR: Yılın ilk üç ayı itibarıyla, İş Bankası'nın nakdi kredi hacmi 384,3  milyar TL'ye, gayrinakdi kredi
hacmi 135,6 milyar TL'ye ulaşırken   ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 520 milyar TL düzeyinde  gerçekleşti. yılın birinci çeyreğinde, toplam mevduat hacmini 382,1 milyar TL düzeyine çıkardı.
Mevduat dışı fonlama kaynaklarından da etkin bir  şekilde faydalanma yaklaşımına sahip olan Banka, 2021 yılının ilk  çeyreğinde yurt içi ve yurtdışı piyasalarda 2,4 milyar TL'nin üzerinde  menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi.

ADESE: Zermeram Projesine yönelik Seha İnşaat ile bir adi oortaklık kurulmasına karar verdi.

DITAS: Amerika LLC'nin tasfiye edilmesini onayladı.

KONTR: Cengiz Enerji'den alınan siparişe ilişkin sözleşmeyi Cenergo LLC ile imzaladı.siparişe ait
sözleşme bedeli 1.831.831 USD dir.

BIZIM: Toplam satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %22,8 artarak 1,2 milyar TL'den 1,4 milyar TL'ye yükseldi. Şirketin çok kanallı  satış stratejisi sayesinde, pandemi ve sokağa çıkma kısıtlamalarının 
ev dışı tüketim piyasası ve bireysel kanal üzerindeki etkileri ortadan  kaldırıldı. Tütün ve şeker hariç satış gelirleri geçen yılın aynı  dönemine göre %22,8 arttı.
Bizim Toptan her zaman olduğu gibi güçlü LFL (aynı mağaza) büyüme trendine devam etti ve toplam satış gelirleri LFL (benzer mağaza) büyümesi %22 olarak gerçekleşti.FAVÖK, geçen yılın aynı dönemine göre %40,2 artarak 72,4 milyon TL'ye  ulaştı. FAVÖK marjı, güçlü seviyelerini koruyarak geçen yılın aynı  dönemindeki %4.4 marja kıyasla 1Ç 2021'de %5.0'a yükseldi. Net kar, 1Ç2021’de, şirketin açıklanan yıl sonu hedefine göre planladığı çeyrek  dönem hedeflerinden daha iyi olarak 0.4 milyon TL olarak gerçekleşti.

HALKB: 2021 Mart sonu itibarıyla aktif büyüklüğünü, geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 41,1 artırarak 692,9 milyar TL'ye taşıdı. Halkbank geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre,  nakdi kredilerinde yüzde 30,3 artış sağlarken, toplam kredilerini ise yüzde 30,8 artışla 577,7 milyar TL'ye yükseltti. Banka, özellikle TL  nakdi kredilerde yüzde 37,6 büyüme başarısı yakaladı. Halkbank'ın  toplam mevduatı ise 2020 Mart sonuna kıyasla yüzde 44,1 artışla 471,6  milyar TL oldu.

HLGYO: 2021'in ilk çeyreğinde net dönem kârı 8,4 milyon TL, aktif büyüklüğü ise 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU