YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR.. Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR.. Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..
10 Mayıs 2021 - 08:44

YURT İÇİ PİYASALAR KISA HAFTAYA BAŞLIYOR..

Yurt içi piyasalarda bu hafta ramazan bayramı nedeniyle kısa olacak. Çarşamba yarım gün gerçekleşecek işlemlerin ardından Cuma gününe kadar piyasalar kapalı olacak.


Geçen Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisinin hayal kırıklığı yaratmasının akabinde Dolar endeksinde 90.0 seviyesine doğru oluşan hareketler, faiz artırım beklentilerinin ötelenmesi gibi beklentiler gelişmekte olan ülke para birimlerine yaradı ve Türk Lirası da Dolar’a karşı güç kazandı.
Şimdilik TL varlıklar üzerinde olumsuz etki yaratabilecek bir görünüm olmadığından kısa haftada kur tarafında yukarı yönlü hareketlerin oluşmasını beklemiyoruz.
Fakat hafta ortasından sonra düşük işlem hacimlerinde zaman zaman dalgalanmalar meydana gelebilecektir. Bu hafta yurt içinde veri olarak Salı gününü izleyeceğiz. O gün cari denge, sanayi üretimi
ve perakende satış verileri açıklanacak.

Yeni haftayla birlikte risk iştahı üzerinde etkili olabilecek Avrupa ülkelerinin kısıtlamalarını kaldırıp ekonomilerini yeniden açma yoluna girmesi eylem ve kararları takip edilecek.
Haftalarca süren Kovid-19 kısıtlamalarından sonra, Avrupa ekonomilerinin yeniden açılması piyasalarda duyarlılığı artırıyor. Salı günkü Alman ZEW endeksi, ekonomideki parlak bir görünümü teyit edebilir. Almanya, tamamen aşılanmış veya Covid-19'dan kurtulmuş olanların kısıtlamalarını hafifletebilir.

Fransa, gece sokağa çıkma yasağını hafifletmeye ve restoranların 19 Mayıs'tan itibaren dışarıda hizmet sunmasına izin vermeye başladı. Yavaş bir başlangıcın ardından, AB'nin yaz sonuna kadar yetişkinlerin % 70'ine ilk aşı dozlarını verme hedefine ulaşması bekleniyor, Euro bölgesi Haziran ayında % 50'ye ulaşacak. Bu, turizme bağımlı ekonomiler için iyi bir haber olacaktır. Brüksel'in bazı ülkeler ve yolcular üzerindeki kısıtlamaları hafifletme tavsiyesi, İngiliz havayolu hisse senetlerinde de yükselişlere neden oluyor.
Olumlu ekonomik veriler ve iyimser kazançlar Kovid-19 salgınından hızlı bir ekonomik toparlanma
umutlarını desteklediğinden, Avrupa hisse senetleri Cuma günü rekor seviyede kapadı. 

Stoxx 600 endeksi % 0,9 artarak 444,93 puanla rekor yüksekliğe ulaştı. Mart ortasından bu yana en iyi performansı olan bu hafta % 1,7 arttı. Cuma günü gelen veriler, ABD işgücü piyasasının salgından
kurtulmak için önünde uzun bir yol olduğunu gösterdikten sonra, yatırımcılar ABD Merkez
Bankası'nın varlık alımı azaltma beklentilerini azalttığı için küresel hisse senetleri rekor seviyelere yükseldi.
Dow ve S&P 500, Cuma günü rekor kapanış zirvelerine ulaşırken haftalık kazançlar kaydetti ve Nasdaq, ABD istihdam verilerinin yükselen tahvil faizleriyle ilgili endişeleri hafifletmesinin ardından toparlandı.

ABD'de Cuma günü gelen verilere göre tarım dışı istihdam artışı Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yavaşladı. Yavaşlamanın muhtemelen iş arayanların talebindeki düşüş nedeniyle oluştuğu düşünülüyor.
Bu sonuç akabinde Microsoft Corp ve Apple Inc gibi ağırlıklı büyüme hisseleri sırasıyla % 1,1 ve % 0,5 yükseldi.
Son tarım dışı istihdam raporu ardından enflasyonist baskının artacağına dair endişelerin bir miktar
azalması ve faiz oranlarının düşük kalacağına dair görüşün ağırlık kazanmasıyla birlikte Asya’da Japonya Nikkei endeksi bugün artıda hareket ediyor. Çin ve Tayvan’da ise endeksler ekside.
ABD vadelilerinde ise pozitif bir hava hakim. Petrol işlemleri, bir siber saldırının ABD doğu kıyısının yakıt arzının neredeyse yarısını sağlayan bir ABD boru hattı operatörünü kapatmasının ardından kazançlarını artırdı. Endeksin de güne hafif yükselişle başlamasının mümkün olacağını düşünüyoruz.

USDTRY
Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi beklentinin oldukça altında kalmasıyla
Dolar değer kaybetti. TCMB PPK Mayıs ayı toplantısında yüzde 19’da faiz oranını sabit bıraktı.
Bu hafta yurt içi  piyasalar Ramazan Bayram’ı nedeniyle tatil havasında geçecekken ABD TÜFE endeksi yakından takip edilecek. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde aşağı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,20 ve 8,18 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
 
EURTRY
ABD Tarım dışı istihdam verisinin beklentiden çok düşük gelmesiyle birlikte Euro’da sert yükselişin
yaşandığı görüldü. TCMB PPK Mayıs ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi.
Cuma günü açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası para politikası duyurusu Euro için önemini koruyor. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,05 ve 10,10 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,00 ve 9,95 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
ABD Tarım dışı istihdam verisi ekonomistlerin tahminlerinin bir hayli altında açıklanması paritede sert yükselişe neden oldu.  Geçtiğimiz hafta ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamaları paritede etkili olmuştu. Euro Bölgesi için bu hafta Avrupa Merkez Bankası para politikası duyurusu yakından takip edilecek.
Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1,2185 ve 1,2205 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2125 ve 1,2100 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.
 
ONS ALTIN
Dolar Endeksinde görülen geri çekilmede ABD tarım dışı istihdam verisinin güçsüz gelmesi etkili olurken
Ons Altın’da 1800$’ın aşılmasıyla beraber hareketin hızlandığı görüldü. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisi Ons Altın’ın seyri açısından önemini koruyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1845 ve 1855$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1830 ve 1825$ destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen İngiltere Merkez Bankası toplantısında faiz oranında değişikliğe gitmezken ekonomik toparlanmanın hızlanması nedeniyle haftalık 4.4 milyar sterlin olan acil varlık alım programı 3.4 milyar sterline çekildi. Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam beklentilerden uzak gerçekleşince paritedeki yukarı yönlü hareket kuvvetlendi. Pozitif görünümünü sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,4030 ve 1,4005 destek seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor.
Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,4070 ve 1,4095 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
Japonya hükümeti günde 1 milyon kişiyi aşılayacaklarını belirtirken Kovid-19’a karşı OHAL’i 31 Mayıs’a kadar uzattı. Japonya Merkez Bankası Mart ayı toplantı tutanaklarında yetkililerin faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde düşük tutmaya odaklanma ihtiyacı konusunda anlaştıkları göze çarpıyor. 
Aşılamanın başlaması olumlu bir işaret olduğu öne sürülerken pandemiyle ilgili yaşanan gelişmelere dikkat çekildi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,10 ve 109,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 108,30 ve 108,00 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
Dünya’da artan koronavirüs vakaları talep endişeyi yaratıyor ve fiyatlamalarda baskı oluşturmaya devam ediyor. Amerikan Haftalık Ham Petrol Stokları 7,6milyon varil azalış gösterirken Brent Petrol’de dalgalı bir seyir hakim. Bu hafta açıklanacak olan haftalık petrol stokları Brent Petrol’ün seyri açısından önemini koruyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de
69,20 ve 70,00 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü
bir seyrin oluşması halinde ise 68,15 ve 67,40 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
Tarım dışı istihdam verisi sonrası değer kaybeden Dolar ile Ons Altın’da görülen yukarı yönlü hareket
Gram Altın’a olumlu yansımaya devam ediyor. TCMB PPK toplantısında piyasa beklentisine paralel faiz oranında değişikliğe gidilmezken karar sonrası döviz kurunda kısmen geri geçilmeler yaşandı.
Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 490 ve 500 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 480 ve 475 TL destek seviyeleri
aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU