VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN...
Reklam
Reklam

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA Dün Borsa İstanbul’da bilişim-teknoloji hisseleri hareketliydi. Banka hisseleri yine zayıf kalırken gün sonunda bankacılık endeksi günü ekside tamamladı.

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA Dün Borsa İstanbul’da bilişim-teknoloji hisseleri hareketliydi. Banka hisseleri yine zayıf kalırken gün sonunda bankacılık endeksi günü ekside tamamladı.

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA
06 Nisan 2021 - 10:07

VERİ AKIŞI SAKİN OLAN GÜNDE PİYASALAR YÖN ARAYIŞINDA

Dün Borsa İstanbul’da bilişim-teknoloji hisseleri hareketliydi. Banka hisseleri yine zayıf kalırken gün
sonunda bankacılık endeksi günü ekside tamamladı.
Yurt içinde siyasi gelişmeleri TL varlıklar üzerinde önemli bir etki yaratmadı. Avrupa piyasaları Şükran günü nedeniyle kapalıyken ABD’den gelen veriler
Wall Street’te fiyatlamaları pozitif bölgeye taşıdı.

ABD hisse senetleri Pazartesi günü Dow ve S&P 500'ün rekor seviyelerde kapanış yaptı. Güçlü ekonomik veriler ekonomik yeniden açılış için yatırımcı iyimserliğini artırdı ve 10 yıllık ABD Hazine getirisindeki sessiz yükseliş enflasyon endişelerini kontrol altında tuttu. Mart ayı ISM anketi, ABD’de hizmet sektörü faaliyetinin rekor seviyeye sıçradığını gösterdi. Veriler, ABD'deki tarım dışı istihdamın Mart ayında 916.000 kişi artarak tahminleri aştığını gösteren Cuma günkü raporu takip etti. Güçlü ekonomik verilere rağmen, 10 yıllık getiri geçen hafta 14 ayın en yüksek seviyesinin altında kalırken, kazançlar, iletişim hizmetleri ve teknoloji dahil olmak üzere son zamanlarda düşük performans gösteren sektörler tarafından yönlendirildi. Hızı artan aşılamalar ve ek hükümet teşviki S&P 500 ve Dow'un tüm zamanların en yüksek seviyesini yakalamasına yardımcı olurken, odak noktası devasa bir altyapı planında ilerlemeye ve yaklaşan kurumsal bilanço sezonuna dönüşüyor.

Yeni ABD hükümetinin harcama planı konusundaki iyimserlik ve Euro bölgesi dışındaki güçlü fabrika
faaliyeti verileri Fransa'da yeni kısıtlama endişelerini gölgede bırakırken, Avrupa hisse senetleri yeni
çeyreğe Perşembe günü kazançlarla başladı. Alman DAX% 0,6 artarak rekor bir seviyeye yükselirken, Birleşik Krallık FTSE 100 de% 0,6 değer kazandı. Yavaş aşılama programlarına ve birkaç ülkeyi daha fazla vuran yeni bir salgın dalgasına rağmen, Avrupa piyasaları, güçlü üretim faaliyetlerinde pandemiye bağlı kayıplarının neredeyse tamamını geri alırken bankalar ve enerji gibi ekonomiye bağlı hisse senetlerinde toparlanma meydana geldi.

Güçlü gelen ABD verisinin küresel görünümü desteklemesi ile Asya borsaları yükseldikten sonra şu sıralarda hafif negatif tarafta hareket ediyor. Döviz ve tahvil piyasaları dolar ve ABD Hazine getirilerindeki hızlı yükselişin ardından durakladı. ABD vadelileri ise sabah yazının yazıldığı sıralarda yatay-hafif satış tarafında hareket ediyor. Borsa İstanbul’un bu görünümde güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

USDTRY
Mart ayı enflasyon verisi beklentilere paralel olarak aylık olarak yüzde 1,08 yıllık olarak ise yüzde 16,19 olarak açıklandı. Nisan ayında zirve yapması beklenilen enflasyonda yukarı yönlü hareketin devam etmesi bekleniyor. Perşembe günü Fed başkanı Powell’ın yapacağı konuşma hafta içerisinde takip edilmesi gereken önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,15 ve 8,25 TL  direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,08 ve 8,00 destek seviyeleri test edilecek.

EURTRY
TÜİK, Mart ayı enflasyon verisini yıllık olarak 16,19 olarak açıkladı. Enflasyon oranının beklenildiği üzere yüksek gelmesi sonrasında kurda bir hareketlilik görülmedi. Paskalya tatili nedeniyle Avrupa’da piyasalar kapalıyken Perşembe günün Avrupa Merkez Bankası para politikası duyurusu haftanın önemli gelişmesi olarak öne plana çıkıyor. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,65 ve 9,75 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,50 ve 9,35 destek seviyeleri önemini koruyor.
 
EURUSD
 
Cuma günün açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesinin ardından dün açıklanan ABD PMI verileride beklenti üzerinde gerçekleşti. ABD ekonomisinin toparlanması hızlanıyor. ABD’de aşılamanın hızla devam etmesine karşın Avrupa’da Covid-19 kapsamında sıkı önlemler alınmaya devame diyor.  Bu hafta Fed başkanı Powell’ın konuşması ile ECB para politikası duyurusu haftanın önemli gelişmeleri arasında yer alıyor. Teknik açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1840 ve 1,1890 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,1775 ve 1,1735 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
ONS ALTIN
 
Ons Altın, geçtiğimiz hafta paket beklentisiyle beraber yukarı yönlü hareket ederken Dolar endeksinde görülen gevşeme Altın’a olumlu yansıdı. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan hareketliliğin azalması
Ons Altın’daki satış baskısını azaltıyor. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi beklenilenden yüksek gelmesi ekonominin seyri açısından olumlu sinyaller veriyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü bir hareketin oluşması için 1700 $ seviyesinin üzerinde kalıcılığın görülmesi gerekiyor. Tepki alımlarının görülmesi durumunda 1760 ve 1795 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1715 ve 1690 destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
 
Dün açıklanan ABD PMI verileri beklentinin üzerinde gerçekleşti. ABD, ekonomisinin hızlı toparlanmasının ekonomik verilere de yansıdığı gözlemleniyor. Dolar endeksinde görülen yükselişin GBPUSD’de baskı oluşturduğu gözlemlenirken açıklanacak olan İngiltere PMI verisi paritenin seyri açısından önemini koruyor. Yukarı yönlü seyrini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3875 ve 1,3840 destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3940 ve 1,3985 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Dolar endeksinde görülen yukarı yönlü hareketin devam etmesi USDJPY’de alıcılı bir seyrin oluştuğu görülürken Dün açıklanan ABD PMI verisinin beklenti üstü gerçekleşmesi ekonomik toparlanma adına olumlu sinyaller veriyor. Hafta içerisinde Fed başkanı Powell’ın yapacağı açıklamanın paritede etkisini yakından takip edeceğiz. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,70 ve 111,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,60 ve 109,00 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
OPEC toplantısı sonrasında yapılan açıklamalara göre yaz itibariyle artması beklenen talebin karşılanması adına artışların aşamalı olarak artırılacağına değinildi. Aşılamanın Dünya genelinde hız kazanması beklenilirken Brent Petrol’deki yükselişin devam etmesi öngörülüyor. Hafta içerisinde açıklanacak olan ABD Ham petrol stokları, Bren Petrol’ün seyri açısından yakından takip edilmesi gerekiyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 63,30 ve 64,20 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 62,35 ve 61,60 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Ons Altın, geçtiğimiz hafta paket beklentisiyle beraber yukarı yönlü hareket ederken Dolar endeksinde görülen yükseliş Altın’da baskı oluşturuyor. Bugün açıklanan Türkiye Mart  ayı enflasyon verisinin beklentilere paralel gelmesi sonucunda kurda bir hareketin oluşmadığı görüldü. Gün içerisinde yaşanacak olan haber akışını yakından takip ediyor olacağız. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 465 ve 480 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 445 ve 420 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...