VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık...
Reklam
Reklam

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi VakıfBank, 18 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 237,5 milyon dolar ve 691,3 milyon Euro’dan oluşan toplam 1,1 milyar dolarlıksendikasyon kredisi temin etti.

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi VakıfBank, 18 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 237,5 milyon dolar ve 691,3 milyon Euro’dan oluşan toplam 1,1 milyar dolarlıksendikasyon kredisi temin etti.

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi
30 Nisan 2021 - 09:56

VakıfBank’a1,1Milyar Dolarlık Sürdürülebilir Sendikasyon Kredisi
 
VakıfBank, 18 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 237,5 milyon dolar ve 691,3 milyon Euro’dan oluşan toplam 1,1 milyar dolarlıksendikasyon kredisi temin etti. Bankanın ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisi olarak, bu alanda son dönemde atılan adımları daha da güçlendiren kredi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 yenileme ile gerçekleşti.
 
VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Yüzde 105 oranında yenilemiş olduğumuz toplam 1,1milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimiz, yılda 2 defa sendikasyon kredisi alan bankalar arasındaki en yüksek tutarlı işlemler arasında yer almaktadır.

Banka tarihimizin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisi işlemini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonraki dönemlerde de sürdürülebilir finansman alanındaki uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek
bu alandaki ürünlerimizi çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasındaki öncü konumumuzu korumaya devam edeceğiz” dedi.

 
Yurtdışından getirdiği kaynaklarla Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunan VakıfBank, banka tarihinin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisine imza atarak, 1,1 milyar dolarlık yurtdışı finansman sağladı.
 
Mizuho Bank’ın ajan banka, Abu Dhabi Commercial Bank ile EmiratesNBD’nin ortak koordinatör banka ve Emirates NBD, MUFG Bank ve Standard Chartered Bank’ın sürdürlebilirlik koordinatör bankaları olarak görev aldığı 367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti Libor +%2,50, euro maliyeti ise Euribor +%2,25 seviyesinde gerçekleşti.
 
“Yüzde 105 yenileme gerçekleştirdik”
Sendikasyon işlemine ilişkin görüşlerini paylaşan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Geçen yılın nisan dönemindeki işlem ile kıyaslandığında bu işlemde katılımcı sayısını 5 banka daha artırarak 33 bankadan 38 bankaya yükselttik.  %105 oranında yenilemiş olduğumuz toplam 1,1milyar dolar tutarındakisendikasyon kredimiz, yılda 2 defa sendikasyon kredisi alan bankalar arasındaki en yüksek tutarlı işlemler arasında yer almaktadır. Başarıyla tamamlanan bu süreç güçlü muhabir ağımızın ve muhabir bankalarımızla süregelen uzun soluklu ilişkilerimizin bir yansımasıdır. Bu vesileyle işlemimize katılarak desteklerini sunan tüm muhabir banka temsilcilerimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
 
“Toplam 1,8 milyar dolar sendikasyon büyüklüğü ile bu alanda da lider bankalar arasında bulunuyoruz”
Elde edilen 1,1milyar dolar kredi ile toplam sendikasyon kredi bakiyesinin 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştığınıve VakıfBank’ın bu alanda da lider bankalar arasında yer aldığını belirten Üstünsalih, bankanın yurtdışı piyasalardaki işlemlerine ilişkin olarak şu bilgileri paylaştı:
 
“Bankamızın yurtdışı piyasalardaki lider ve öncü konumu sadece sendikasyon kredileri ile sınırlı değildir. Kısa süre önce yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programımız kapsamında 1 milyar 750 milyon dolarlık bir ihraç gerçekleştirmiş ve bu alanda da Türk bankacılık sektöründe yeni bir rekorun sahibi olmuştuk. Sendikasyon kredilerinden seküritizasyon işlemlerine, eurobond ihraçlarından bilateral kredilere kadar geniş bir spektrumda öncü ve aktif rolümüze devam ederek yurtdışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynakları ülkemize getirmeye ve bu kaynakları milli ekonomimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz.”
 
Banka tarihinin ilk sürdürülebilir sendikasyonkredisi
Bu vesileyle aynı zamanda banka tarihindeki ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisi işlemine imza atıldığını vurgulayan Üstünsalih, “Stratejik öncelikli konularımızın başında gelen sürdürülebilir bankacılık alanında ilave adımlar atmaya ve bilançomuzun hem aktifinde hem de pasifinde sürdürülebilir bankacılık ürün çeşitliliğimizi artırmaya devam ediyoruz.

Emirates NBD Bank, MUFG Bank ve Standard Chartered Bank’ın sürdürülebilirlik koordinatörü olarak sağladığı destekle Banka tarihimizin ilk sürdürülebilir sendikasyon
kredisi işlemini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Böylelikle kredinin vadesi boyunca sendikasyon kredimize biri sosyal, diğer ikisi çevre alanında olmak üzere üç sürdürülebilirlik performansıekledik.
Bu performanslara endeksli kriterlerin ilgili dönemlerde gerçekleştirilmesi durumunda, sendikasyon kredimizin maliyeti daha da aşağı seviyelere inecek. Bundan sonraki dönemlerde de sürdürülebilir finansman alanındaki uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek bu alandaki ürünlerimizi
çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasındaki öncü konumumuzu korumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...