Trump’tan Çin ekonomisine yeni saldırı...

Trump'tan Çin ekonomisine yeni saldırı planı

Trump'tan Çin ekonomisine yeni saldırı planı

Trump'tan Çin ekonomisine yeni saldırı planı
14 Mart 2018 - 23:08

  Trump'ın Çin'den ithal teknoloji ve tüketici elektroniği ürünlerine gümrük vergisi getireceği iddia edildi.  

Asya borsaları ABD'de ekonomiyi koruma politikalarının güç kazandığı endişeleriyle gerilerken, ılımlı bir isim olarak tanınan dışişleri bakanını görevden alan ABD Başkanı Donald Trump Çin'den ithal bazı ürünlere yüksek gümrük vergileri getirmeyi planlıyor.

ABD yönetiminden iki kaynak Trump'ın Çin'den ithal bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği ve telekom ekipmanlarına tutarı 60 milyar doları bulabilecek gümrük vergisi getirmeyi değerlendirdiğini bildirdi.

Haberin ardından MSCI Japonya dışındaki Asya ülkeleri bilişim teknolojileri endeksi yüzde 0.6 geriledi.

BEYAZ SARAY POLİTİKALARINA BELİRSİZLİK ARTTI

Trump yönetiminin attığı bu adımlar yatırımcıların hisse piyasalarından küresel çapta çekilerek güvenli liman varlıklara yönelmelerine yol açtı. Dolar değer yitirirken, yatırımcıların yöneldiği tahvil piyasasında getiriler düştü.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını dolar cinsinden izleyen MSCI endeksi yüzde 0.7 gerileyerek dün gördüğü bir buçuk ayın zirvesinden yönünü aşağı çevirdi. En sert kayıplar teknoloji hisselerinde görülüyor.

ABD borsaları da dün kayıplarla kapandı. S&P 500 yüzde 0.6, Nasdaq yüzde 1 düştü. ABD borsalarındaki kayıplar Trump'ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alarak yerine sert politikalar yanlısı ve kendisine yakın bir isim olan CIA direktörü Mike Pompeo'yu atamasıyla hızlandı.

Bundan kısa bir süre önce Beyaz Saray'da serbest ticaret politikaları yanlısı ekonomi danışmanı Gary Cohn da görevden ayrılmıştı. Ilımlı politikalar yanlısı isimlerin yönetimden ayrılması Beyaz Saray'ın ileride izleyeceği politikalar hakkında belirsizlik yaratıyor.

GÖREVDEN AYRILAN SAYISI 35 OLDU

Citi tarafından yayımlanan değerlendirmede, Trump'ın geçen yıl ocak ayında göreve gelmesinden bu yana ABD yönetiminde görevden ayrılan kıdemli danışman ve yetkili sayısının 35'i bulduğuna dikkat çekildi.

Yatırımcılar ekonomi ve ticaret alanında koruma politikaları yanlısı yönetimlerin döviz kurunu da politika aracı olarak kullanacağından endişe ediyorlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor