Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere...
Reklam

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı 4 Ekim Cuma günü verilerin verisi ABD tarım dışı istihdam verisine ulaşacağız. Bloomberg terminalinde TDİ verisinin Eylül ayı için 148K artması beklenirken, işsizlik oranını %3,7 – ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,3 artması beklenmektedir.

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı 4 Ekim Cuma günü verilerin verisi ABD tarım dışı istihdam verisine ulaşacağız. Bloomberg terminalinde TDİ verisinin Eylül ayı için 148K artması beklenirken, işsizlik oranını %3,7 – ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,3 artması beklenmektedir.

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı
03 Ekim 2019 - 21:32

Trump Gölgesinde TDİ / EURUSD, Kritik Verilere Odaklandı


4 Ekim Cuma günü verilerin verisi ABD tarım dışı istihdam verisine ulaşacağız.
Bloomberg terminalinde TDİ verisinin Eylül ayı için 148K artması beklenirken, işsizlik oranını %3,7 – ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,3 artması beklenmektedir.


ABD ekonomisinin ana dinamiklerinde güçlü istihdam gerçekleşmeleri Fed’in para politikasında mihenk taşı olurken, yeni dönemde Fed’in veri odaklı yaklaşımında olası faiz indirimlerinin devamı konusunda önemli sinyaller verebilir.
Hatırlanacağı üzere Fed Başkanı Powell konuşmasında şahin tonlamada bulunurken, veri odaklı olduklarının altını çizmiştir.
Tarım dışı istihdam verisinin son 5 yılı incelendiğinde TDİ ortalama olarak 203K seviyesinde bulunmaktadır. Verinin 200K refernası üzerinde kalması pozitif altında kalması negatif olarak yorumlanabilir.
 

Son olarak ISM verisi 50 seviyesinin altında son 10 yılın düşük seviyesinde gelmesi ABD ekonomisine ilişkin tehlike çanların çalmaya başladığına işaret ederken, Fed’in 31 Ekim toplantısında faiz indirimi yapabilir beklentilerini yükseltmiştir.
 

Fed’in veri odaklı yaklaşımında ABD ekonomisinden gelecek ekoonmik veriler para politikası için oldukça kritik olacaktır. Fakat durum Fed’in düşündüğü kadar basit olmamakla beraber küresel ekonomi kaygıları Fed’in hareket alanını sınırlamaktadır.
Genel tartışma ABD verilerinde majör trend bozulması olmazken ve ekonomide anı durma/soğuma olmamasına rağmen Fed neden faiz indirmektedir. Bu tartışmada Trump’ın Fed ve Powell’ı hedef alarak ağır şekilde eleştirmesinin etkili olduğundan bahsedebiliriz.
Trump’ın düşüncesinde zayıf Dolar temasını benimsemesi, kendi getirdiği Fed Başkanının kendi isteklerine karşı kayıtsız kalmasını bir türlü kabul edememektedir. Fed’in faiz indirimlerini yetersiz bulurken, daha fazla olamsı için sosyal medya üzerinden baskısını arttırmaktadır.
Trump bağlamında ticaret savaşları küresel ekonomilere zarar verirken büyüme ve PMI verileri durumun çok tehlike boyuta geçtiğini net olarak göstermektedir.
Çözüm olarak Fed, ECB ve BoJ başta olmak üzere önemli merkez bankaları faiz indirimleri ve parasal gevşeme aksiyonları ile destek vermeye devam etmektedir.
Kürsel büyüme dinamiklerinden yavaşlama ve yüksek sesle resesyon tartışmalarının sürdüğü bir ortamda Fed’in sadece kendi içine kapanarak yurtdışı dinamiklerini yok sayması ihtimal dahilinde olamayacağını düşünüyoruz.
Fed’in 31 Temmuz toplantısıdna 25 baz puan faiz indirimi mevcut dinaimkler ile desteklenirken, ana oyun kurucunun Trump olması nedeni ile starteji ve beklenti hızlı bir şekilde değişebilir. Fakat kürsel dinamiklerin makroekonomik temalı olması nedeni ile kısa sürede çözülme ihtimali oldukça zayıf olabilir.
Piyasa katılımcıları 31 Ekim toplantısında %72,9 ihtimal ile 25 baz puan faiz indirmi beklemektedir.
 

ABD ile Çin arasında devam eden çözümsüzlük sürecinde ticaret savaşlarına Trump’ın azil süreci eklenince risk ve belirsizlik dinamikleri algı ve fiyat mekanizmasını bozmaktadır. İşlerin düzelmesi için Truump’ın ticaret savaşlarını sonlandırması veya Çin ile en kısa sürede anlaşması dışında çözüm bulunmamaktadır.
EURUSD, kritik verilere odaklandı!
Her ayın ilk haftası küresel piyasaların gündeminde Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı veri seti yer alırken yatırımcılar EURUSD, Ons Altın ve USDJPY paritesindeki olası değişimlere odaklanır. Dünyanın en çok işlem gören varlıklarından birisi olan EURUSD ise bu süreçte en fazla takip edilen varlık olarak diğer ürünlerin önüne geçmektedir.
 

2012’den beri Tarım Dışı İstihdam verisine özel gerçekleştirdiğim webinar eğitimleri / YouTube Canlı Yayın Programları, hazırladığım Özel raporlar / Uzman görüşleri içerisinde, ABD veri setinin EURUSD paritesi üzerindeki etkisine odaklanmaktayız. Verinin etkisi ne kadar sürer, ne zaman strateji oluşturmalıyız, bu stratejide risk yönetiminde nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara cevap verirken geçmiş dönem fiyatlama davranışlarından yararlanmakta ve bu süreçleri sizlere aktarmaktayız.
İstatistiksel olarak elde etmiş olduğum sonuçlara göre EURUSD paritesinin TDİ ile birlikte ilk 5 dakika içerisinde anlık fiyatlama davranışı üzerinde etkili olduğunu, 5 dakikadan sonraki süreçte ise fiyatlama davranışını popüleritesini kaybettiğini söyleyebiliriz. İstisnai durumlar hariç bu koşulun devam ettiğini yukarıda yer verdiğimiz tablodaki pip değerlerinden görebilirsiniz.
 

Burada dikkat edilmesi gereken husus, her ne kadar 5 dakika önemli vurgusunu yapsak da veri açıklandığı anın kritik olduğu ve ilk 5 dakika üzerinde derin bir etki yarattığı da göz ardı edilmemelidir. Yukarıda yer verdiğimiz grafik, Eylül ayına ilişkin ABD veri seti sonuçlarının EURUSD paritesi 1 dakikalık grafik içerisindeki görünümüdür.
06 Eylül 2019 tarihinde açıklanan ABD verileri ile birlikte EURUSD paritesinde ilk dakika içerisinde önemli ve hacimli bir fiyat hareket izlemekteyiz. Ancak ikinci dakikadan itibaren fiyatlama davranışlarını incelemeye devam ettiğimizde, mum boylarının etkinin azaldığını hatta davranışın biçiminin değiştiğini görmekteyiz.  Bu tutum, mevcut haberin açıklandığı anın ne kadar önemli olduğunu ve haberin sonucunun yorumlanmasında zamana endeksli değişimlerin önemini artırmaktadır. Bu nedenle veriye hızlı bir şekilde ulaşmak ve ilgili veriyi doğru bir şekilde yorumlamak kritik bir önem taşımaktadır. “GCM Forex / Viop Yatırımcıları”, verilerin sonucuna ilişkin GCM MT4 / GCM MT5 platformları içerisinde yer alan ve anlık olarak veri akışının geçtiği “Haberler” bölümünden ayrıca yararlanabilir.
 

Kritik ABD veri setinin EURUSD için öneminden bahsettikten sonra kısaca pariteye ilişkin teknik beklentilerimizi izah edelim.  Önemli veriler öncesinde trend içi tepki düşüncesini gündemde tutan EURUSD için kısa vadeli beklentimiz, düşüş trendinin güncel üst noktasını temsil eden 1,1010 – 1,1040 bölgesi altında trend görünümünün devam etmesi şeklindedir. Bu düşünce ile 1,0920 ve 1,0885 desteklerine doğru geri çekilme izlenebilir. Özellikle 1,0885 seviyesi altındaki kalıcı hareketler, negatif görünümün daha da güçlenmesini sağlayabilir ki kanalın güncel alt noktası 1,0800 destek noktasına doğru geri çekilme beklentisini oluşturabilir. Aksi takdirde tepki düşüncesini gündeme taşıyabilir ve böyle bir dönüş ile negatif trendin üst noktasına doğru tepkiler izlenebilir.
Teknik ve Temel Analiz yöntemlerini birlikte değerlendirirken altın kuralımız, makro-ekonomik gelişmelerin teknik açıdan trend görünümünü değiştirip değiştirmeyeceğiydi hatırlarsak.
Haberle birlikte paritede yaşanılacak olası negatif görünüm trend beklentisini destekleyeceği gibi haber ile birlikte oluşacak olası çıkışlarda ana negatif görünüm tamam mı devam mı sorusunun cevabı için 1,1010 – 1,1040 bölgesi yakinen takip edilmelidir.
Dr. Tuğberk ÇİTİLCİ - Kudret AYYILDIRDr. Tuğberk ÇİTİLCİ - Kudret AYYILDIR /
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Borçla büyüme 19 milyar götürdü
Borçla büyüme 19 milyar götürdü
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)