“Saklanmak Keyiftir”

“Saklanmak Keyiftir”

“Saklanmak Keyiftir”

“Saklanmak Keyiftir”
04 Nisan 2018 - 22:30

“Saklanmak Keyiftir”

 

Başak Bugay, “Saklanmak Keyiftir” başlıklı son sergisinde katı ve kimliksiz yapılar içinde öznel mahremiyet temsilleri arıyor.

Sergi katalogundaki yazısında Zeynep Sayın, “Başak Bugay, soysuzluğun bebeklerini dikmiş, yüzsüzlüğün maskesini pişirmiştir” diyor.

Başak Bugay’ın “Saklanmak Keyiftir” sergisi, Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde 5 Nisan - 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında görülebilir.

Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan “Saklanmak Keyiftir” başlıklı sergisinde Başak Bugay, psikanalitik kuramlar üzerine yaptığı okuma ve araştırmalarla paralel ilerlemiş ve malzeme alanını genişleterek oluşturduğu bir seriyi gözler önüne seriyor.

Başlığı, D. Winnicott’un “Saklanmak keyiftir, bulunmamak felaket” sözünden alıntıladığı sergisinde sanatçı, yine psikenin hallerini ve esas olarak mahremiyet kavramını araştırıyor. Katı ve kimliksiz yapılar içinde öznel mahremiyet temsilleri arayan sanatçı, izleyiciyle birlikte kolektif bilinçdışını tetikleyen bir buluşma sürecini hedefliyor.

Prof. Dr. Zeynep Sayın, sergi için kaleme aldığı yazısında “Başak Bugay’ın işleri rahatsızlık vericidir. Bakılmaması, görünmemesi gereken şeylere ve mekanlara baktığımız hissine kapılır, çocukları bu bebekevlerinden korumak istedikçe daha çok yabancılaşırız onlara: aslında korumak istediklerimiz çocuklar değil; kendimizizdir. Yine de kendimizi tutamaz, daha çok bakmak için bir kapağı açar, bir örtüyü kaldırır, bir delikten bakar, bir mahreme sızarız. Değil mi ki, baktığımız, bir bebek evidir. Ama değildir. Ölüm insanın mahremidir.” diyor.

Sayın’ın görüşüne göre Bugay, güzellemeden, yüceltmeden, kanmadan, anlam yüklemeden, maketleri ve bebekleriyle oyun oynamanın gerçeğini suratımıza çarpıveriyor: “… Doğru yerde doğru takılan bir maske, doğru sürülen bir iz, unuttuğumuzun farkında bile olmadığımız şeyleri bize hatırlatabilir. Atalara tapınacağına atalara nasıl tapınmış olduğumuzu bize açabilir. En basit bezden bebekler üzerinden sanat (imge/ kültür/ siyaset/ hukuk) tarihlerini okunur kılınabilir. Bugay’ın işleri, bebekler üzerinden tarihe doğru iz sürmemizi sağlayan birer geçit olabilir…”

Sahipli olanlar imgelerdir ölüm sahipsizdir. Başak Bugay, soysuzluğun bebeklerini dikmiş, yüzsüzlüğün maskesini pişirmiştir.”

5 Mayıs’a kadar devam eden sergi, Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

 

Başak Bugay Hakkında

İstanbul doğumlu sanatçı, 2002 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamladı. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sanatta yeterlilik programına devam etmektedir.

Başak Bugay, 2013 yılında başladığı bez bebek temalı çalışmalarını, 2015 yılında “Bebe” adlı atölye sergisini izleyiciyle buluşturmuştu. Sanatçı, el dikişini kullandığı büyük boyutlu çalışmalarını oyunsal bir üretim pratiğiyle sürdürüyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor