NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI...
Reklam

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ?

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ? -Öğretmen olan eşimin katıldığı bir sosyal toplantıda,genç öğretmenlerimize Mustafa Necati Beyi tanıyıp tanımadıklarını sordum.Gördüm ki maalesef öğretmenlik mesleğine toplumdaki saygın yerini kazandırmış Cumhuriyetin devrimci Milli Eğitim Bakanını tanımıyorlardı.

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ?

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ? -Öğretmen olan eşimin katıldığı bir sosyal toplantıda,genç öğretmenlerimize Mustafa Necati Beyi tanıyıp tanımadıklarını sordum.Gördüm ki maalesef öğretmenlik mesleğine toplumdaki saygın yerini kazandırmış Cumhuriyetin devrimci Milli Eğitim Bakanını tanımıyorlardı.

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ?
17 Haziran 2021 - 09:21

NİÇİN MUSTAFA NECATİ BEY’İN YAŞAMINI KALEME ALMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ?
 
-Öğretmen olan eşimin katıldığı bir sosyal toplantıda,genç öğretmenlerimize Mustafa Necati Beyi tanıyıp tanımadıklarını sordum.Gördüm ki maalesef öğretmenlik mesleğine toplumdaki saygın yerini kazandırmış Cumhuriyetin devrimci Milli Eğitim Bakanını tanımıyorlardı.Bunun üzüntüsünü yaşarken,bir üzücü haber de Ankara’dan geldi.KültürBakanlığı,ailesinin Mustafa Necati Bey adının yaşatılması için Kültür Bakanlığına bağışladığı ve “Mustafa Necati Kültür ve Sanat Evi” olarak faaliyet gösteren evinin adı değiştirilerek,Atatürk düşmanlığı ve şeriatçı kafasıyla meşhur bir şahsın adını taşıyan kütüphaneye dönüştürdü.Demek ki hem genç öğretmenlerimize hem de Kültür Bakanlığının bürokratlarına Mustafa Necati Bey!i anlatmak gerekiyordu..
 
-KİMDİR MUSTAFA NECATİ BEY? OKUYUCULAR KİTABINIZDA NASIL BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ OKUYACAKLAR?
 
-Sevgili dostum,sorunuzu bir soru ile başlayayım..Bir insan,35 yıl gibi kısacık sürecek ömrüne,neler sığdırabilir?Eğer o insan Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal Ya Ölüm!” diyerek bir ulusu küllerinden yeniden
ayağa kaldırdığı Türk mucizesinin neferi ise ve o insan Atatürk’ün 10ncu Yıl nutkunda “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık!” diye açıkladığı Türk Devrimi’nin yılmaz fikir fedaisi ise işte bu kitapta sunmaya çalıştığım işleri 35 yıla sığdırabilir..O’nun yaptıklarını yazmak dahi benim dört yılımı aldı..
 
-PEKİ BU KİTABINIZDA NELER OKUYACAĞIZ?  NELER SIĞMIŞ BU KISA YAŞAMA?
 
-İzmir’de başlayıp,yine İzmir’de biten Kurtuluş Savaşımızın Batı Cephesini bulacaksınız. İzmir’den Menemen’e; Ayvalık’tan,Burhaniye,Edremit,İvrindi Balıkesir’e; Soma’dan,Kırkağaç,Manisa,Salihli,Eşme,Uşak’a; Biga'dan, Bandırma’dan, Bursa ve Ankara’ya kadar
uzanan İzmir Kuzeyi Kuvayı Milliye hareketini; burada işgallerle başlayan ihanetleri ve kahramanlıkları bulacaksınız..
Bu kitapta Samsun ve Kastamonu İstiklal Mahkemelerini.. Karadeniz’deki Pontus ihanetini.. Kastamonu halkının Kuvayı Milliyeye ve Ata’sına sahip çıkışını.. Her biri bir filme konu olabilecek, İnebolu kayıkçılarının kahramanlıklarını; İnebolu’nun çocuğu, kadını, yaşlısı, genciyle Anadolu’nun kapısını nasıl tuttuklarını; İtilaf donanmalarına, Yunan zırhlılarının bombardımanlarına nasıl göğüs gerdiklerini..
Anadolu kadınının İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarıyla kurduğu İstiklal Yolunda yarattığı destanın iç yakan kahramanlık öykülerini bulacaksınız..
 
Bu kitapta Lozan Mübadillerini.. Onların ağır kış şartlarında, Yunan zulmünden nasıl anavatana taşındıklarını, genç Cumhuriyetin olmayan bütçesiyle nasıl iaşe ve ibate edildiklerini, vatana nasıl yerleştirildiklerini, çektikleri sıkıntıları Cumhuriyetin ilk İmar ve İskan Bakanı’nın ağzından okuyacaksınız..
Bu kitapta milletine karşı ordu kurup, işgalciyle işbirliğinin en alçalmışını gerçekleştiren Vahdettin-Damat Ferit hükümetinin ihanetlerini ve milletin Meclisi’nin onlar hakkında verdiği kararı okuyacaksınız..
Bu kitapta 3 Mart Devrim Kanunlarını.. Şer’i ve Adli olmak üzere iki başlı adalet sisteminden bugünkü
adalet sistemine geçişimizi, Avukatlığın onurlu bir meslek haline getirilmesi için yapılan Avukatlık Meslek Yasasını, Hakimlerimizin sicilleri dahil durumlarının düzeltilerek cüzdanı ile vicdanı arasına sıkışmaması için yapılan iyileştirmeleri , hiç kimsenin karşısında iliklenmesin diye adalet taşıyanların sırtındaki cüppelerinin düğmesiz seçilişini, bunların mimarı genç Adalet Bakanı’nın ağzından okuyacaksınız.
 
Bu kitapta “Öğretmeni Milli Eğitime YÜK!” gören kafanın aksine, ”Öğretmeni Maarifin ASLİ unsuru” olarak gören, Milli Eğitimin tüm kurumlarıyla ortaçağdan 20nci yüzyıla geçişini sağlayan ,öğretmenliği toplumun
en saygın mesleği yapan ,Harf İnkılabının emekçisi, Türk aydınlanmasının meşaleleri olacak olan Millet Mekteplerinin kurucusu; Köy Enstitülerinin ilk denemelerini hayata geçiren ve Köy Enstitülerini kuracak kadroyu Milli Eğitimin merkezine yerleştiren Maarif Bakanını okuyacaksınız..
 
ÇÜNKÜ;
O Darendeli Halit beyin oğlu,İzmir çocuğu Mustafa NECATİ’dir..
O Balıkesir'den Soma'ya elinde silah hem Yunanla hem Anzavur hainiyle çarpışmış bir Kuvayı Milliyeci’dir..
O ,Muallimler birliğini kuran bir öğretmendir..
O Balıkesir Barosu'nun kurucularından bir avukatdır..
O Fransız emperyalizmine karşı İzmir Demiryolu işçilerini örgütleyen bir sendikacıdır..
O Altay'ın,Balıkesirİdmanyurdu'nun kurucusu bir sporcudur..
O, Kastamonuluların yüreğinde korku yerine sevgiyi hakim kılarak Milli Mücadeleye katmış İstiklal Mahkemesi başkanıdır..
O, hem Cihan Harbi hem Kurtuluş Savaşı'nın yetimlerine sahip çıkmış ve Atatürk'ü ile birlikte, Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kurucusu olmuş bir gönül adamıdır..
O hakimlerin düğmesiz kıyafetlerinin ,bağımsız yargının temelini atan Cumhuriyet'in Adalet Bakanıdır..
O,Lozan Mübadillerini burnunu kanatmadan ülkemize taşıyan,bir an önce üretime katılmaları için çırpınan Cumhuriyet'in ilk Mübadele ve İskan Bakanıdır..
O, öğretmenliğin saygın bir meslek olmasını sağlayan,Türk harflerinin kısa sürede tüm milletçe öğrenilmesi için yaşamını feda eden Milli Eğitim Bakanıdır..
O,Atatürk'ün ardından gözyaşı döktüğü Türk aydınlanmasının fikir fedaisidir..
 
-Mustafa Necati Bey’in yazarını da okurlarımıza tanıtalım mı?
-Tabii ki dostum.Kısaca tanıtayım kendimi.1963 yılında İzmir’de doğdum. Ailemin kökleri Kars’ın Selim ilçesindendir. İlk ve ortaokulu İzmir’de okuduktan sonra Kuleli Askeri Lisesini ve Kara Harp Okulunu bitirdim. 1985’ten itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinde başladığım görevimiKıbrıs, Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri,
İstanbul, Konya ve Isparta’da farklı seviyelerde
birlik komutanlıkları yaparak sürdürdüm.2004 yılında Yeditepe Üniversitesinde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dalında yükseklisans eğitimi aldım.2012 yılında emekli oldum.Konya’daki görevim sırasında yazdığım, basılmamış “Atatürk ve Konya” konuluaraştırmayla, araştırma ve yazma hastalığına tutuldum, onu,yineGaleati yayıncılık tarafından yayımlanan, dünyanın eşi olmayan bir savunma destanı olan Gaziantep Savunmasını kaleme aldığım, “Ayıntap’ınKuvvacıları”adlı bir kitabımizledi. Faden Aladağ ile evliyim ve iki çocuk sahibiyim. Halen Bartın iliKurucaşile ilçesinde yaşamaktayım.
 
TEŞEKKÜRLERİMLE, SAĞLIK VE BAŞARI DOLU BİR YAŞAM DİLİYORUM. SELAM VE SEVGİLER..
Yaşar ALADAĞ
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...