İngiltere Ankara Anlaşması’nı değiştirdi

İngiltere Ankara Anlaşması'nı değiştirdi

İngiltere Ankara Anlaşması'nı değiştirdi

İngiltere Ankara Anlaşması'nı değiştirdi
16 Mart 2018 - 20:26

 İngiltere Ankara Anlaşması'nı değiştirdi  İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması çerçevesinde Türk vatandaşlarına verdiği süresiz oturum hakkını bugün itibari ile kaldırdı.  

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması çerçevesinde Türk vatandaşlarına verdiği süresiz oturum hakkını kaldırdı. Ankara Anlaşması başvurusuna göre Türk vatandaşları ilk başvurularında 1 yıl, bu sürenin sonunda ise 3 yıl vize alıyorlar ve 4 yılın tamamlanmasının ardından süresiz oturum hakkına erişiyorlardı. Yeni düzenleme ile bu durum ortadan kalktı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, süresiz oturum iznini kaldırdığını duyurdu.

Artık Türk vatandaşları sadece vize uzatma başvurusu yapabilecek. Her başvuruda 3 senelik oturum izni verilecek. İçişleri Bakanlığı, değişiklik doğrultusunda yeni bir başvuru kategorisi hazırlığı içerisinde olunduğunu da bildirdi.

ANKARA ANLAŞMASI NEDİR?

Ankara Anlaşması, Birleşik Krallık'ta yaşama ve çalışma olanağı sağlayan, sadece Türk vatandaşlarının yararlanabildiği özel bir vizeydi. Bu başvuruda aranan temel koşul, başvuru sahibinin İngiltere’de kendi işini icra edeceğini beyan etmesidir.

Bazı vize kategorilerinde olduğu gibi Ankara Anlaşması çerçevesinde yapılan başvurularda, herhangi bir minimum veya maksimum sermaye zorunluluğu olmasa da, İngiltere’de planan işi kurmaya yetecek kadar sermayenin olması gerekirdi.

Ankara Anlaşması koşulları yerine gelince, İngiltere'deki 4. yıl sonunda kişiler süresiz oturum iznine başvuruyordu. Süresiz oturum izni sonrası istenilen işyerinde çalışabilir ya da kişiler kendi işini devam ettirebilirdi. Süresiz oturum izni sonrası 1 yıl sonra da Birleşik Krallık Vatandaşlığı mümkün olabiliyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor