HAYIR BEYA!.

HAYIR BEYA!. HERKESİN DERDİ BÜYÜMEK! Birilerinin, artık; sınırları belli bir dünyada büyümenin hiç bir şekilde sürdürülebilir olmadığını anlatması lazım!

HAYIR BEYA!.

HAYIR BEYA!. HERKESİN DERDİ BÜYÜMEK! Birilerinin, artık; sınırları belli bir dünyada büyümenin hiç bir şekilde sürdürülebilir olmadığını anlatması lazım!

HAYIR BEYA!.
19 Aralık 2018 - 19:50

HAYIR BEYA!.
 
HERKESİN DERDİ BÜYÜMEK!
Birilerinin, artık; sınırları belli bir dünyada büyümenin hiç bir şekilde sürdürülebilir olmadığını anlatması lazım!
Büyümeyi bir tür afyon gibi kullanıyorlar, kaliteyi yükseltmek dertleri değil. Sadece daha çok, daha iri, daha büyük bir şeylere hükmetsinler yeter!
Köyle kasaba, kasabalar il, ülkeler imparatorluk olma derdinde. Adamlar İstanbul'u 50 milyona planlıyor, düşük gelir gruplarını resmen Trakya'ya sepetliyor, bizim yerel siyasiler de mal bulmuş gibi seviniyor! 60 binlik Ergene ilçesi 500-600 bine planlanıyor. Aynı planda Çorlu bir milyon nüfusa sahip olacak! Sonra? İstanbul'u artan kalabalıklaşma sancısından kurtarıyor görünen politikalara figüran olun yeter!
* * *

PARK YERİ KUŞA DÖNMÜŞ!
Herkes, PAROK OLSUN diye yıllardır mücadele ettiğin yer park oluyor hiç sevinmedin! Neden böyle sessiz kaldın diye soruyorlar. Cevap vereyim:
Birincisi; park olması için mücadele ettiğimiz ve adını Eski Hastaneler Bölgesi olarak koyduğumuz, Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Şinasi Kurşun Caddesi ile çevrili alanda park olmasını istediğimiz terk edilmiş lojmanlar ve hastane binasının da bulunduğu kamu mülklerinin çok küçük bir kısmı için park yapılacağı ilan edildi.
İkincisi; mücadele ettiğimiz projenin büyük bölümünü oluşturan ve askeri alandaki lojmanlar da yıkıldı, asker hastanesi zaten tescilli anıt eser olarak koruma altında. 115 dekarlık bir alanı kapsayan proje için mücadele ederken, 16 dekarlık bir park 'müjde' olarak karşılayamadık, kusura bakmayın.
* * *

BASIN AÇIKLAMASI İLE 'VAZGEÇİLDİ' Mİ?
İlk projesi Çerkezköy ve Silivri ilçelerinin sınırları içerisinde kalan bir arazide Enerji Bakanlığı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunularak CED süreci başlatılan Enerji Üretim Alanı için itiraz etmiştik. Kampanyalar yapıldı, itiraz dilekçeleri verildi, iptal edilmesi için dava açıldı. Sonrasında bölgenin kamulaştırmasında yaşanan sorunlar yüzünden projenin yeri değiştirildi. Daha kuzeye taşındı. Bu seferki yeri tamamen kamu arazisindeydi. Ormanlık bir bölgenin tam böğrüne kömürlü termik santral ve yan sektörleri olan kömür işleme tesisleri ile dolu bu projeye de itiraz ettik.

Ticaret Odası Konferans Salonu'nda yapılan halkı bilgilendirme toplantısı büyük bir halk tepkisi ile gündeme gelmişti. Sonrasında bu proje için de dava açıldı.

Bu konudaki güncel gelişme ise VAZGEÇME ile ilgili basın açıklaması:
Kamuoyu gündeminde ve medyada dolaşan 'iptal' kararı mahkeme kararı değil, yahut ilgili bakanlığın resmi yazısı ile ilan edilmiş bir iptal duyurusu da yok. Sadece bakanın ziyaretine giden Tekirdağ Milletvekillerin Enerji Bakanı ile olan sohbetlerinden aktardığı, sosyal medya üzerinden "Basın açıklaması" başlıklı bir 'vazgeçme' paylaşımı var.

Seçim ortamında "Vazgeçildi" söylemi ile tepkileri yatıştırma ve kamuoyunu rahatlatmaya yönelik girişim olması ihtimali de var. Bu bile termik santralin halkın gözünde ne kadar 'istenmeyen' bir proje olduğunu gösteriyor. Eğer öyleyse, Bakanlık halkın eğilimini iyi okumayı başarmış demektir.
Halka rağmen, inatla, Trakya'nın ortasına dev termik santraller ve enerji tesisleri doldurmanın TEKNİK yahut başka bir nedenle İPTALİ için çok neden var.

İptal bile olsa bu ilk iptal olmayacak! Daha önce Çerkezköy-Silivri arasına yapılmaya niyetlenilen projeyi hatırlatmak gerekir. Bu proje tepkiler ve kamulaştırma ile ilgili sorunlar nedeniyle kuzeye daha kuzeye, şimdiki yerine taşınmıştı. Yeri değişmiş olduğu halde eski yerine göre açılmış davada mahkeme kararını verdi.

Bu yeni yer (Kapaklı-Çerkezköy) için de iptal yönünde açılmış dava var.

Sonuç olarak; bu 'vazgeçme' beyanının idari yahut hukuki bir hükmü yok. Mahkeme yine kararını verecek.
Trakya, geleceği için mücadele etmeye devam edecek.
Başka yolu yok!
Başka Trakya yok!
Termik Santrale HAYIR

Hep sevgi ile kalın.

Murat SEVGİ /Çorlu
http://twitter.com/MuratSevgi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT AİLEMİZE KATMAYI HEDEFLİYORUZ
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT...
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP ilgi
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP...