Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Ham Petrol & Brent Petrol Analizi
19 Nisan 2018 - 18:31

Petrol fiyatları, bu hafta alınan stok verilerinde yaşanan azalma ile yukarı yönlü hareketini genişletti. Dün akşam saatlerinde DOE tarafından resmi stok verileri açıklandı. 13 Nisan haftasını yansıtan ham petrol stokları 1 milyon 71 bin varil, Cushing / Oklahoma petrol stokları ise 1 milyon 115 bin varil düşüş kaydetti. Verinin üretim detayında ise 15 bin varillik artış dikkat çekti. Her ne kadar üretim kanadındaki artış devam etse de uzun bir aradan sonra petrol stoklarında yaşanan azalma fiyatları olumlu etkileyen bir gelişme oldu. Bunun yanı sıra haber kaynaklarında yer alan bir bilgiye göre, OPEC ve üye olmayan diğer ülkelerin yetkililerinden oluşan Ortak Teknik Heyet'in son görüşmeleri, üreticilerin, küresel petrol stoklarını 5 yıllık ortalamasına indirme hedefine neredeyse ulaştığını gösterdi. Gelen bu açıklamalar fiyatlar üzerinde etkili olduğunu izlemesek de, petrol otoriterlerinin fiyatlar ve petrol piyasasındaki istikrar konusunda aktif bir şekilde görüşmeler yaptığını en azından söyleyebiliriz. 20 Nisan günü resmi olmayan bir toplantı ile görüşmeleri bekleniyor. Bu nedenle olası bir haber akışına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI), haftalık periyotta yükselen kanalının üst bandına gelmiş durumda. Bu kanalın yukarı yönde kırılma noktası ise 71.10$ seviyelerine karşılık gelmekte. Anlık olarak bulunduğu nokta ise 69.80$ kritik direnci olmakta. Şayet izlenilen bu direnç güçlü bir şekilde aşılmaz ise o noktadan geri dönüşler yaşanabilir. Böyle bir durumda 68.15$ / 66.90$ desteğine doğru bir gevşeme izleyebiliriz.

WTI

Dirençler: 69.80 / 70.00 / 71.10

Destekler: 68.15 / 66.65 / 64.22

 

Brent
Dirençler: 76.35 / 77.40 / 78.80

Destekler: 73.00 / 71.20 / 68.20

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
Avrupa borsaları güne düşüşle başladı.
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla arttı
ABD’nin borcu son iki yılda tüm Rusya ekonomisinden daha fazla...