Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor..

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor..

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor.. ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor..

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor.. ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor..
15 Aralık 2020 - 10:33 - Güncelleme: 15 Aralık 2020 - 10:51

Güçsüz ABD Doları Etkisi Devam Ediyor..
 
ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yanı sıra, Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit isimli Türk vatandaşları da yer aldı. Demir ve beraberindeki kişilerin mal
dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter'dan paylaştığı görüşlerinde, "Uyarılarımıza rağmen Türkiye, Rusya'dan S-400 sistemi satın alma ve test etme çalışmalarına devam etti. Bugün Türkiye'nin Savunma Sanayii Başkanı'na uygulanan yaptırımları ABD'nin tam olarak uygulayacağını gösteriyor " dedi.
 
Fed'den varlık alımlarında "sözlü yönlendirme" bekleniyor. Ekonomistlere göre Fed yetkilileri bu hafta varlık alımlarının geleceğini istihdam ve enflasyon tedbirlerine bağlayarak, tahvil alımlarının hızı veya kompozisyonunda ani bir değişikliğe gitmeyecek. 4 - 10 Aralık tarihleri arasında yapılan ankete katılan 47 kişinin az farklı çoğunluğu, yeni sözlü yönlendirmenin Fed'in Çarşamba günü sona erecek iki günlük toplantısında uygun bulunacağını düşünüyor. Bu hafta parasal teşvikin artırılması pek mümkün görünmüyor. Ekonomistlerin üçte ikisi 2021 sona ermeden önce Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) devam eden tahvil alımlarının ortalama vadesini uzatmasını beklemekle birlikte, bu uzmanların sadece yüzde 23'ü bu adımın Aralık toplantısında atılmasını bekliyor.
 
Avrupa Birliği (AB) Baş müzakerecisi Michel Barnier, AB ile İngiltere arasındaki olası ticaret anlaşmasının
bu hafta en kısa sürede tamamlanabileceğini söyledi. Barnier Brüksel'de AB üyesi ülke temsilcileriyle
yaptığı görüşmede, İngiltere'nin ticaret anlaşması müzakerelerinde, adil rekabet ortamının sağlanması konusunda taviz verdiğini, karşılığında ise AB'nin balıkçılık hakları konusundaki duruşunu yumuşatmasını istediklerini açıkladı. AB üyesi 27 ülke temsilcisinin katıldığı toplantıda, İngiltere’nin adil rekabet ortamının sağlanması konusunda uzlaşmacı olduğu, fakat AB’den balıkçılık konusundaki taleplerini yumuşatmasının istendiği belirtildi.
 
Seçiciler Kurulu ABD'nin yeni başkanını onaylayacak. ABD’de Seçiciler Kurulu üyeleri, Joe Biden'ın
3 Kasım seçimlerinin galibi olduğunu resmen onaylamak için bir araya geliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkan ve başkan yardımcısını seçmek için başkanlık seçimlerinden hemen
sonra bir defaya mahsus toplanan ‘Seçiciler Kurulu’ Pazartesi günü resmi sonuçları açıklayacak.
Seçiciler Kurulu’nun Biden için 270 oy çoğunluğuna ulaşmasıyla, ABD'nin 46'ıncı başkanı resmen belli olacak. Anayasal olarak zorunlu kılınan bu prosedür ile kaotik geçen seçim sezonu sona erecek ve seçimi kazanan ismi 6 Ocak tarihinde ilan edecek.
 
TCMB Başkanı Ağbal ilk kez kamera karşısına geçecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 16 Aralık’ta açıklayacağı Para ve Kur Politikası metninin sunumunda Başkan Naci Ağbal’ın video konferans yapacağı açıklandı. Son olarak 2016 yılının sonunda söz konusu metin basın toplantısıyla duyurulmuştu. TCMB'den yapılan açıklamaya göre Ağbal'ın sunumu 10:30'da başlayacak. 11:30'da Ağbal katılımcıların sorularını alacak. Son olarak Murat Çetinkaya döneminde 2016 yılının sonunda basın toplantısıyla sunulan metin, o tarihten bu yana basın toplantısı düzenlenmeden bankanın internet sitesinden yayımlanıyordu.
 
USDTRY
 
Haftanın ilk işlem gününde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yurt içi sanayi üretimi Ekim ayında yıllık yüzde 9’luk beklentileri aşarak yüzde 10,2 artarken, perakende satış hacmi ayında bir önceki yılın aynı
ayına göre %12,0 artış kaydetti. ABD tarafında ise zayıf ekonomik veri akışı devam ederken dikkatler uygulanmaya başlayan koronavirüs aşıları ve teşvik paketi beklentileri üzerinde olmayı sürdürdü.
Fed ve TCMB Aralık toplantıları öncesi açıklanan ekonomik veriler ve Dolar çevresinde gözlenen zayıflık kurda yukarı yönlü hareketleri sınırlandırırken, yatay seyrin sürdüğü takip edildi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 7,85 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7,88, 7,90 ve 7,92 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 7,82, 7,80 ve 7,78 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURTRY
 

Geçtiğimiz gün, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yurt içi sanayi üretimi Ekim ayında yıllık yüzde
9’luk beklentileri aşarak yüzde 10,2 artarken, perakende satış hacmi ayında bir önceki yılın aynı ayına göre
%12,0 artış kaydetti. Euro tarafında ise açıklanan sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 2 beklentisi karşısında yüzde 2,1 artış gösterdi. Gün içerisinde Euro’nun bir çok gelişmekte olan ülke para birimi karşısında güçlü seyri takip edilirken, çaprazın yukarı yönlü sınırlı sürdürdüğü izlendi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 9,55 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 9,50 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 9,57, 9,60 ve 9,63 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile çaprazdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 9,52, 9,50 ve 9,47 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURUSD
 
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde dikkatler Liderler Zirvesi üzerinde olmayı sürdürürken, ABD tarafında Kasım ayı üretici fiyat endeksi ve tüketici güveni verileri takip edilmişti.
Yılın son Fed toplantısının gerçekleşeceği haftada ise ABD’de zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Ekim ayında yüzde 2 beklentisi karşısında yüzde 2,1 artış kaydetti.
Gün içerisinde dikkatler ABD’de uygulanmaya başlanan aşı gelişmeleri üzerinde olmayı
sürdürürken, teşvik paketi beklentilerinin Dolar üzerinde oluşturduğu baskılar paritede yukarı yönlü hareketlerin desteklenmesine neden oldu.

 

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,2140 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2110 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,2160, 1,2190 ve 1,2210 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,2110, 1,2080 ve 1,2050 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
XAUUSD
 
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde beklentilerin altında gelen ekonomik veriler ve dalgalanan Dolar’a rağmen ABD’de teşvik paketi beklentilerinden destek alan Ons Altın’ın haftayı yüzde 0,18 değer kazanarak 1840 Dolar seviyesinde sonlandırdığı takip edilmişti. Yılın son Fed toplantısının gerçekleşeceği haftaya, ABD’de ilk kovid-19 aşılarının dağıtılması ve teşvik paketi görüşmelerinin devam etmesiyle birlikte yatay başlangıç yapan değerli metalde zaman zaman iyimserliklerin neden olduğu satış baskılarının derinleştiği takip edildi. 

 

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1835 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Azalan talep ile Ons Altın’ında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1827, 1820 ve 1815 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1840, 1848 ve 1855 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.
 
GBPUSD
 
Haftanın ilk işlem günüde Birleşik Krallık ve ABD’de nispeten zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, dikkatler ABD’de uygulanmaya başlanan koronavirüs aşıları ve Brexit belirsizliği üzerinde olmayı sürdürdü. Gün içerisinde takip edilen gelişmelere ek olarak teşvik paketi beklentilerinin Dolar üzerinde oluşturduğu baskılar sonucu paritenin yatay hareketini sürdürdüğü izlendi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,3330 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,3290 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,3380, 1,3430 ve 1,3480 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,3290,
1,3250 ve 1,3200 destek seviyeleri takip edilmelidir.
 
USDJPY 

Geçtiğimiz gün Japonya’da sanayi üretimi verisi Ekim ayında yüzde 3,8’lik beklentiler karşısında yüzde 4 artış kaydetti. ABD tarafında ise zayıf ekonomik veri akışı devam ederken dikkatler uygulanmaya başlayan koronavirüs aşıları ve teşvik paketi beklentileri üzerinde olmayı sürdürdü. Fed Aralık toplantıları öncesi açıklanan veriler ve Dolar çevresinde gözlenen zayıflık paritede yukarı yönlü hareketleri sınırlandırırken, yatay seyrin sürdüğü takip edildi.

 

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 104,00 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 103,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi
durumunda sırası ile 104,20, 104,40 ve 104,60 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç
seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise
103,80, 103,60 ve 103,40 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
BRENT PETROL 
 
Haftanın son işlem gününde artan koronavirüs vakaları ve neden olduğu kısıtlamalar aşı iyimserliğini gölgelerken, Brent Petrol’ün satış baskısı altında kaldığı gözlenmişti. Geçtiğimiz gün ise dikkatler uygulanmaya başlayan aşı gelişmeleri üzerinde olurken, artan vaka sayılarının neden olduğu endişelerin küresel petrol talebinin artacağı yönündeki beklentileri baskılaması Brent Petrol fiyatlarında zaman zaman aşağı yönlü hareketlere neden oldu.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 49,90 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 49,00 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 50,80, 51,60 ve 52,60 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 49,00, 48,20 ve 47,00 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
GAUTRY
 
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de teşvik paketi beklentileri değerli metale olan talebi desteklerken, kur tarafında gözlenen geri çekilemeye paralel olarak Gram Altın’da da aşağı yönlü sınırlı hareketler takip edilmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise takip edilen gelişmeler sonucu kur
tarafında yatay hareketler takip edilirken, aşı iyimserliği sonucu Ons Altın’ın satış baskısı
altında kalması Gram Altın’da da aşağı yönlü hareketlerin sürmesine neden oldu.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 463 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.
461 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 465, 467 ve 470 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar
ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 461, 459 ve 457 destek seviyeleri takip edilmelidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bilgin: Emekçileri enflasyon tahribatına karşı koruyacağız
Bilgin: Emekçileri enflasyon tahribatına karşı koruyacağız
Tarımda üretim ve ihracatı artıracak formül şart
Tarımda üretim ve ihracatı artıracak formül şart