DÖNGÜSEL SEYİR

DÖNGÜSEL SEYİR

DÖNGÜSEL SEYİR

DÖNGÜSEL SEYİR
08 Mart 2018 - 18:03

 

DÖNGÜSEL  SEYİR

Süleyman Saim Tekcan’ın, 60 yıllık sanat üretiminden yola çıkarak hazırladığı “Döngüsel Seyir” adlı sergisi, MSGSÜ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Serginin açılış günü ziyaret edenler arasında, EKAV Art’ın kurucusu İnci Aksoy, eski rektör Prof. Gündüz Gökçe, sinema dünyasından İzzet Günay ve Süleyman Turan da vardı.

Serginin küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener, serginin yerleşimini grafik tasarımcısı Yeşim Demir ve mimar Nevzat Sayın üstlenmişler. Bir çok resim ve heykelin yer aldığı sergide, sanatçının bu sergi için özel olarak çalıştığı 3,5 metre boyundaki alüminyum heykel de ASAŞ Sanat’ın desteğiyle atölyelerinde yapılmış.

Dilek Karaaziz Şener sergiye ilişkin; “Süleyman Saim Tekcan’ın Döngüsel Seyir sergisinin amacı, retrospektif bir anlayışta, sanatçının zaman dizgesini adım adım takip ederek izleyiciye sunmak değildir. Serginin akışından da anlaşılacağı üzere -ki bu akışın tarihsel bir süreci yansıtması gerekliliği gibi yanılsamayı engelleyerek- sanatçının resimlerinin tarih dizimi gözetmeksizin birbirlerini nasıl etkiledikleri, nasıl okundukları ve iç içelikleriyle aslında dönemsel’likten daha çok sanatsal kaygıların problemleriyle Tekcan’ın farklı bir yönü aktarılmaktadır. Yüzeyler desenlerle, desenler çok rahatlıkla yağlı boyalarla ve de laviler’

le konuşmakta, sergi mekânın merkezine yerleşen heykeller ile de yüzey-hacim etkileşiminin okumaları sağlanmaktadır. Yüzeydeki soyut sembol karşısındaki at figürüne seslenir: Deneyim, üretim ve sonunda mekândaki paylaşım hepimizde saklı kalmış bir yol hikâyesidir.” diyor.

Eğer gidebilme ihtimaliniz varsa 20 Mart günü Sunay Akın’la bir sanatçı söyleşisi de gerçekleşecek. Hem sergiyi gezmek hem bu söyleşiyi izleyebilmek çok daha keyifli olsa gerek.

3 Mart’ta açılan sergiyi 30 Mart’a kadar gezebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fed beklentilerinde son durum
Fed beklentilerinde son durum
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan