"Çocuk Gelinler" Kampanyasına...

"Çocuk Gelinler" Kampanyasına Uluslararası Destek!..

“Çocuk Gelinler“ Kampanyasına Uluslararası Destek!.. 2018 yılı başında, son dönemlerde gittikçe artan çocuk tacizlerine dikkat çekmeye yönelik İstanbul ve Stuttgart merkezli uluslararası bir kampanya başlatıldı.

"Çocuk Gelinler" Kampanyasına Uluslararası Destek!..

“Çocuk Gelinler“ Kampanyasına Uluslararası Destek!.. 2018 yılı başında, son dönemlerde gittikçe artan çocuk tacizlerine dikkat çekmeye yönelik İstanbul ve Stuttgart merkezli uluslararası bir kampanya başlatıldı.

28 Ocak 2019 - 22:16 - Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 01:00

“Çocuk Gelinler“ Kampanyasına Uluslararası Destek!..

2018 yılı başında, son dönemlerde gittikçe artan çocuk tacizlerine dikkat çekmeye yönelik  İstanbul ve Stuttgart merkezli uluslararası bir kampanya başlatıldı.

İstanbul Düşünce Derneği ile Don Quichotte e-mizah dergisinin birlikte organize ettiği
“Çocuk Gelinler” konulu kampanyanın içinde yer alan uluslararası karikatür yarışmasına büyük bir ilgi gösterildi.
Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı ve G&Partner Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Donay.
Uluslararası e-Mizah dergisi Don Quichotte’un Genel Yayın Yönetmeni Karikatürist, Grafiker Erdoğan Karayel ile birlikte hayata geçirdikleri projenin sanatsal yönünden oldukça memnunlar. Ancak, sponsorluk desteği konusunda yeterli ilginin gösterilmemesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını da ifade etmişlerdi.
Karikatür Yarışmasına başta Angel Boligan, Jitet Kuestana, Silvano Mello, Vladimir Kazanevsky, Oleksy Kustovsky gibi dünyaca ünlü çizerler olmak üzere 62 ülkeden, 419 Karikatürist 832 Karikatür ile yarışmaya katılmıştı.

Bu yarışmanınn bir başka özelliği ise, tüm jüri üyelerinin uluslararası alanda başarılı kadın çizerlerden  Adriana Mosquera (İspanya), Farzane Vaziri Tabar (İran), Elena Ospina (Kolombiya), Marilena Nardi (İtalya), Martha Barragan (Meksika), Natalia Forcat (Brezilya), Nicoleta Ionescu (Romanya), Saadet Demir Yalçın (Türkiye) ve Shiva Zamanfar (İran) oluşmasıydı.

Yarışmanın ödül töreni 31Mayıs 2018 tarihin de İstanbul’da yapıldı.  Birincilik Ödülünü Meksikalı Angel Boligan’ın aldığı yarışmada iki ikincilik, bir üçüncülük ödülü verildi. Ayrıca altı karikatürist özel ödül aldı. 10 karikatüristte mansiyona layık görüldü.  

“child brides/çocuk gelinler” konulu, 11. Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışmasında ödül alan ve sergilenmeye değer karikatürleri kapsayan sergiler Almanya’nın Reutlingen ve İran’ın Ardabil kentlerin de aynı gün, 24 Ocak Perşembe günü açıldı.

İran’ın Ardabil kentinde ki serginin açılışını Belediye Başkanı yaptı ve sergiye ilgi olağan üstüydü. Yarışmayı düzenleyenlerin olmadığı bir serginin bu denli kalabalık olması ve ilgi görmesi seçilen konunun ne kadar önemli ve toplumsal içerikli olduğunu da gösteriyor.

Almanya-Reutlingen Volkshochschule'de açılan karikatür sergi İran-Ardabil'in tersine çok sakin bir açılışla gerçekleşti. Hafta arası ve geç saat olduğu, -6 derece ve kar yağışı olduğu için, gibi bahaneler olsa da Reutlingen Volkshochschule günlük mesai saatleri içinde müthiş bir yoğunluk yaşıyor. Önemli olan gençlerin karikatürlere ilgisini çekmek. Sergi açılışına gelen Alman konuklar  3. dünya ülkelerinin sorunu olan bu konuyu sergide yer alan karikatürleri izlerken  anlamakta zorlandılar.

Karikatür severler Almanya-Reutlingen Volkshochschule'de ki sergiyi 23 Şubat 2019,  İran’ın Ardabil kentinde ki sergi 29 Ocak 2019 tarihlerine kadar gezebilirler.
Katkıları için Erdoğan Karayel’e teşekkürler.

Cengiz DOĞAN / Bandırma
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selçuk Bayraktar: Motor konusunda iş birliği yapılacak
Selçuk Bayraktar: Motor konusunda iş birliği yapılacak
ABD, İran Ulusal Bankası’nı yaptırım listesine aldı
ABD, İran Ulusal Bankası’nı yaptırım listesine aldı