Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba...
Reklam
Reklam

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis Uzun yıllardır IT sektöründesiniz, biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Bilişim dünyasında 30 yıldan uzun süredir çalışıyorum. İş hayatıma Heidelberg Turkey’de başladım. Daha sonra Medyasoft’ta 7 yıl Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalıştım.

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis Uzun yıllardır IT sektöründesiniz, biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Bilişim dünyasında 30 yıldan uzun süredir çalışıyorum. İş hayatıma Heidelberg Turkey’de başladım. Daha sonra Medyasoft’ta 7 yıl Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalıştım.

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis
02 Mart 2021 - 19:37

Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis 
 
Uzun yıllardır IT sektöründesiniz, biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Bilişim dünyasında 30 yıldan uzun süredir çalışıyorum. İş hayatıma Heidelberg Turkey’de başladım. Daha sonra Medyasoft’ta 7 yıl Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalıştım. Ardından Adobe’nin Türkiye distribütörü olan Bilkom’a geçtim ve burada 2 yıl Ankara Bölge Müdürü olarak çalıştım. Adobe’nin Türkiye’ye gelişiyle Adobe Türkiye’ye katıldım ve 7 yıl da Adobe’de görev aldım.
      Zyxel Networks Türkiye Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis 


İki yıl süreyle Samsung’da yöneticilik yaptıktan sonra, 2018 yılında yollarımız kanal ekibine liderlik etmeye başladığım Zyxel Türkiye Ailesi ile keşişti. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana da Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapıyorum.
 
İnternet bağlantısı ve ağ dünyası son dönemde özellikle korona sebebiyle evden çalıştığımız için önem kazandı. Burada nasıl bir pazar var, Türkiye ne durumda?
 
Güncel verilere göre dünyada 3,97 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de internet kullanım oranına bakarsak, 16-74 yaş grubundakilerde yüzde 79’a ulaştı ve ülke genelinde internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde 90,7'yi buldu (TÜİK, 2020). Salgınla değişen dünyada hızlı, kesintisiz ve güvenli internet bağlantısına olan ihtiyaç arttı, zira kapanma şartlarında işimiz de eğlencemiz de bağlantılı cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Koronavirüs salgını birçok bireysel kullanıcıyı evlerindeki ağ cihazlarını yenilemeye ve daha iyi bir ağ deneyimine sahip olmaya iterken; kurumlar ise uzaktan çalışma pratiklerini güvenle ve yüksek verimlilikle desteklemek için yatırımlar gerçekleştirdiler. 
 
2021’de alanınızda hangi teknolojiler öne çıkacak?
 
2021 yılında ağ teknolojileri alanını şekillendirecek en büyük teknolojilerin bulut ağları ve WiFi 6 olacağını öngörüyoruz.


Bulut ağları, birçok kurumun ve müşterimizin bulut tabanlı ürünler kullanmaya başlamasıyla hızla yükselişe geçen bir trend. Bulut bilişim ve uzaktan yönetilebilen hizmetlere karşı ilginin artmasıyla, Nebula platformumuza ağırlık vermeye başladık. Başlarda access point’lerimiz ve switch’lerimiz için uzaktan kurulum, yönetim ve sorun giderme işlevini gören Nebula, zamanla kademeli olarak artan özellikleriyle artık müşterilerin ve yönetilen hizmetler sağlayıcılarının çoklu ağda tam kontrol sahibi olduğu son derece güçlü ve becerikli bir platforma dönüştü. Nebula platformumuz WiFi 6 access point'lerimiz ile de uyumlu çalışıyor.
Son 10 yılda dünyanın dört bir yanındaki kurumları koruyan USG güvenlik cihazlarımız, bugün bile network gateway’de mükemmel koruma sağlıyor. USG’nin devamı niteliğindeki yeni USG Flex serisiyse, işletmelerin ağlarına yüksek bağlanabilirlik ve güvenlik sağlıyor. Yeni tasarlanan platformumuz, 1,25 kata kadar daha iyi güvenlik duvarı performansı ve 5 kat daha fazla UTM performans kazancı kapasitesine sahip. USG FLEX Serisi uzaktan veya evden çalışanlara güvenli ağ erişimi sağlamak için ideal bir çözüm olan IPSec, SSL ve L2TP tabanlı VPN’leri (Sanal Özel Ağ) destekliyor. Sıfır konfigürasyon içeren uzaktan erişim, çalışanların BT desteği olmadan ofis VPN bağlantılarını kurmalarını daha kolay hale getirerek karmaşık kurulum zorluklarını ortadan kaldırıyor. 
WiFi 6 adlı yeni kablosuz ağ teknolojisi ise evlerimizde ve iş yerlerimizde her geçen gün sayısı artan çok sayıda cihazın kolaylıkla ve daha hızlı bir şekilde ağa bağlanmasını sağlayacak. Bunun için de akıllı anten teknolojisine sahip WiFi 6 access point’lerimizi tüketicilere sunuyoruz. 
Koronavirüs salgını siber güvenlik sahnesini nasıl değiştirdi?
Siber saldırganlar internet kullanımındaki değişimleri kendi fırsatlarına kullanmak için yeni saldırı yaklaşımları benimsediler ve bunları şirketler ile kişilere zarar vermek için sıklıkla uyguladılar. Örneğin, Şubat ve Mayıs 2020 arasında, dünya çapında yarım milyondan fazla video konferans uygulaması kullanıcısının kişisel verileri çalındı ve karanlık web'de satıldı. (Deloitte, 2020). Tessian araştırma şirketinin bir araştırmasıysa, çalışanların yüzde 47’sinin evden çalışırken daha çok dikkatleri dağıldığı için kimlik avı ve fidye tuzaklarına daha kolay düştüklerini ortaya koydu.
Zyxel olarak geliştirdiğimiz ürünler, internet bağlantınızın potansiyelinden en yüksek şekilde faydalanmanızı sağlarken, güvenlik ve gizlilik konusunda da var olan en yüksek standartları sunuyor. VPN serisi ürünlerimizle kurumsal ağa güvenli olduğu kadar kolay bir şekilde bağlanarak, işlerinizi kesintisiz sürdürebilirsiniz. Ayrıca bağlantı güvenliği açısından yeni USG FLEX serimizle, işletmenizin küçük ya da orta büyüklükte olup olmamasından bağımsız, evden ya da ofisten çalışmanıza bakmaksızın güvenlik duvarı ve UTM performansını artıran bir çözüm sunuyoruz. 
Koronavirüs ile şekli ve sıklığı değişen siber saldırılardan korunmak için de akıllı bulut zekâsı kullanan ve daha önce bilinmeyen saldırıları tespit edebilen ATP Güvenlik Duvarı ürünümüzle kurumların yanında oluyoruz.
Bulut tabanlı ağ çözümünüz Nebula son dönemde kurumsal bilişim dünyasında konuşuluyor. Nebula’yı bu kadar önemli yapan nedir?
Nebula platformumuz, Zyxel’in üstün teknolojilerini bulut çağına uyarlayan kilit bir platform. Zyxel Networks’ün geçtiğimiz sene uygulamaya koyduğu 5 yıllık planında tüm ürünleri Nebula uyumlu, yani bulut üzerinden yönetilebilir hale getirmek planlarımız arasında yer alıyor. Bu yıl, çok daha fazla cihazımız Nebula uyumlu olacak. 

Nebula için her altı ayda bir büyük güncelleme, aradaki zaman zarfında da daha küçük güncellemeler yayınlıyoruz. En son kısa süre önce son sürümü olan 10.1’i yayınladık. Bu güncelleme ile Nebula’yı daha kullanışlı ve cazip hale getiren daha fazla yeteneği müşterilerimize sunduk.

Örneğin otomatik topoloji özelliği ile artık Zyxel ürünlerinin yanı sıra, diğer markaların ekipmanlarını da tanıyarak, yönetim ve hata bulma açısından kullanılabiliyor. Dört yeni WiFi 6 access point desteği ile en güncel ve hızlı standartları destekliyor. Tüm kullanıcılara özelleştirilmiş WiFi güvenlik anahtarı yaratan DPPSK teknolojisi ile daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunuyoruz. 
 
Zyxel Türkiye olarak 2021 hedefleriniz nedir?
Nebula uyumluluğun yanı sıra WiFi 6 uyumlu ürün ailemizi genişletmeye devam edeceğiz. Güvenlik için piyasaya sunduğumuz ve önceki nesil teknolojilerden 5 kat yüksek güvenlik sunan yeni USG FLEX güvenlik çözümlerimize yeni ürünler ekleyeceğiz. Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak için hem ev hem ofislerin ihtiyacı olan en son teknolojili ürünleri kullanıcıların hizmetine sunmaya devam edeceğiz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...