YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK ​​​​​​​ 1990'ların başından beri çevresel düzenlemeler ve tüketici baskıları birçok şirketi çevresel bileşeni tedarik zinciri yönetimine eklemeye teşvik etmiştir.

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK ​​​​​​​ 1990'ların başından beri çevresel düzenlemeler ve tüketici baskıları birçok şirketi çevresel bileşeni tedarik zinciri yönetimine eklemeye teşvik etmiştir.

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK
08 Haziran 2021 - 08:25

YENİ LOJİSTİK DÜZENİ YEŞİL LOJİSTİK
 
1990'ların başından beri çevresel düzenlemeler ve tüketici baskıları birçok şirketi çevresel bileşeni tedarik zinciri yönetimine eklemeye teşvik etmiştir.


    Elifsu PETEK   


Çevresel sorunlar, diğerlerinin yanı sıra lokasyon, hammadde kaynağı, mod seçimi ve nakliye planlaması gibi tedarik zinciri boyunca sayısız lojistik kararları etkileyebilir. 

Taşımacılık faaliyeti çevre üzerinde yüksek oranda kirlilik, gürültü veya tıkanıklık gibi olumsuz etkilere
neden olur. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra, araç türlerinin seçimi, teslimatların planlanması, yük akışlarının birleştirilmesi ve yakıt türünün seçilmesini amaçlayan ulaşım kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması, bu sorunların azaltılmasına yardımcı olabilir.
Yeşil Lojistik ise tam bu noktada devreye girer.

NEDİR BU YEŞİL LOJİSTİK?

Yeşil Lojistik, lojistik faaliyetlerinin, çevreye en az zarar verecek şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla, tüm işlemlerin çevre üzerindeki ekolojik etkisini ölçmek ve bu işlemler en az zarara indirmeye çalışmaktır. 
Son yıllarda tedarik zincirinin etkin, verimli ve çevre dostu olarak yönetilmesi, zincirdeki her halkanın aynı anda kontrolünün yapılabilmesi, ”Reverse Lojistik” dediğimiz tersine lojistik ve yeşil lojistik uygulamaları olmadan mümkün olmamaktadır.
Tedarik zinciri ve lojistik yönetimi kavramlarına “Yeşil” sıfatının eklenmesiyle bu kavramların değerince kapladıkları alanlar değiştirilmiştir. Bu sayede de ve zincirin her bir halkasında çevre duyarlılığı ön planda tutularak düzenlemeler yapılmıştır.

Bu yapılan düzenlemelere örnek olarak ;
 • Başta paketlemeler olmak üzere tüm alanlarda plastic devrini bitirip geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmalıdır. Hatta mümkün olduğunca az ambalaj kullanmak veya daha çok yönlü olan uyarlanabilir paketleme seçeneklerinden yararlanmalı;
 
 • İnsanlar,şirketler çevre dostu geri dönüşüm ve “Reverse (Tersine) Lojistik” programlarına teşvik edilmeli,
 
 • Kentsel yük lojistiğinde denizyolu ve demiryolu kullanım olanakları yaratılmalı,
 
 • Kentlerde depo kullanım kirliliğini önlemek için ekolojik lojistik köyleri kurulmalı,
 • Nakliye Filosu Yönetimi Optimize Edilmeli : Taşımacılık, zincirdeki en önemli bir karbon ayak izi alanıdır. Bu sebeple emisyonları sınırlandırmalı ve karbon ayak izini en aza indirmek için teslimat rotası oluşturmak gereklidir. 
Yeşil Lojistik Süreci İşlerken Göz Önünde Bulundurmamız Gereken Zincir Halkaları şu şekildedir.
Yeşil Satınalma : Şirketlerin satınalma sırasında yeşil politikasına göre hareket etmesidir. Üretim malzemeleri, montaj parçaları, üretim makinaları çevreye daha az zarar verecek türden olmalıdır.
Yeşil Üretim : İyileştirme, tasarım, süreç planlama, malzeme temini, üretim planlaması, imalat veya dağıtım gibi üretim süreçlerini etkiler. Aynı şekilde, üretim ya da dağıtım sürecinde alınan kararlar doğrudan bir üretim sisteminin yeşil performansını etkiler.

Yeşil Pazarlama :  Çevreye zarasız olduğu düşünülen ürünlerin pazarlanmasıdır.
Sürdürülebilirlik ön plana çıkmaktadır.

Ters Lojistik : Kullanılmış ürün ve materyallerin geri kazanımıdır. Forward (İleri) Lojistiğin
tam tersi yönde akışıdır.

Yeşil Lojistiğin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Lojistiğin faydalarını 3 başlık altında inceleyebiliriz.
Finansal Faydaları;
 • Gelir Artışı
 • Düşük Maliyet
 • Varlık Kullanımını Artırmak
 • Gelişmiş Müşteri Hizmeti
 
 
Çevresel Faydaları;
 • Azaltılmış Atık
 • Artan Enerji Verimliliği
 • Azaltılmış Hava Emisyonları
 • Azaltılmış Su Emisyonları
 • Azaltılmış Yakıt Tüketimi
Sosyal Faydaları;
 • Gürültü Azaltma
 • Trafik Yoğunlaşmadan Kaçınma
 • Sağlık, güvenlik 
Firmaların “YEŞİL” olmasının faydaları;
 • Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanlarında tüketici farkındalığının artması sağlanacaktır,
 • Yeşil Lojistik planı giderek yaygınlaşan bir plandır. Bu sebeple Yeşil ekonomi de firmaları innoaktif kararlar almaya zorlar. Bu sayede Yeşil Lojistik operasyon maliyetlerini düşürücü yansımalarıyla firmaları her zaman daha ileriye götürecektir,
 • Yeşil lojistik anlamında alınacak kararlar başlangıçta yatırım miktarını  arttırıyor görünse de kısa zamanda operasyonel maliyetlerin belirgin oranda düşmesine sebep olacaktır 
 • Ayrıca hükümetler, yeşil yatırımlar sözkonusu olduğunda AB Politikaları gereği yüksek hibe ve destek programları düzenlerler. Türkiye için bir örnek verecek olursak KOSGEB enerji verimlilik projesi ile gelen KOBİ’lere genel destek programı kapsamında %50 hibe desteği vermektedir.
Bu bağlamda Yeşil Lojistiği incelediğimizde sadece lojistik sektörüne artı sağlamakla kalmayıp aynı
zamanda dolaylı olarak tüm sektörlere hizmet etmektedir. Bu sayede de daha yaşanabilir dünya düzenine geçmemize olanak sağlamaktadır.. Başta şirketler için Yeşil Lojistik planına geçmek maaliyetli görünse de işin sonunda şirketlere kar sağladığı ve yapılan araşatırmalar sonucunda daha çok müşteri çektiği
sonucuna ulaşılmıştır.


 Bizler de daha yaşanabilir bir dünya için Yeşil Lojistik planına uyan şirketleri tercih etmeli ve herkesi bu alana teşvik etmeliyiz.

                                                                                              
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor
54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor
ANTROPOSEN ÇAĞDA TÜRKİYENİN GÜCÜ: GENÇ NÜFUSU!
ANTROPOSEN ÇAĞDA TÜRKİYENİN GÜCÜ: GENÇ NÜFUSU!