Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile...

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında…

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında… Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel 44,3 düzeyinde gerçekleşti.

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında…

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında… Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel 44,3 düzeyinde gerçekleşti.

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında…
07 Haziran 2019 - 17:51

Yeni Haftada, Yurtiçinde TCMB Toplantısı ile Küresel Piyasalarda İngiltere, Çin ve ABD Verileri Piyasaların Odağında…
 

Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel 44,3 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında beklentilere paralel 47,7 düzeyinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında beklentilerin altında 49,4 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan ISM İmalat PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 52,1 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 düzeyinde artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan İşsizlik Oranı verisi Nisan ayında piyasa beklentisi hafif altında yüzde 7,6 düzeyinde gerçekleşti. Fed Başkanı Powell yaptığı değerlendirmede, son dönemde ticaret savaşlarına yönelik artan gerilimin ekonomi üzerinde etkilerinin para politikası yapıcıları tarafından yakından izlendiğini ifade ederken enflasyonun gelecek dönemde ivme kaybetmesi yada bir sürpriz yapması durumunda FED’in bu duruma cevap verebileceğini belirtti. ABD’de açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 düşüş gösterdi.

Çin’de açıklanan Caixin Hizmet PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 52,7 düzeyinde gerçekleşti. Almanya’da açıklanan Hizmet PMI verisi Mayıs ayında beklentilerin üzerinde 55,4 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Hizmet PMI verisi Mayıs ayında beklentilerin hafif üzerinde 52,9 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Perakende Satışlar verisinde Nisan ayında bir önceki aya göre beklentilere paralel yüzde 0,4 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında artış kaydedildi. ABD’de açıklanan Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi (ADP) verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 27 bin kişi artış gösterdi. ABD’de açıklanan Hizmet PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel 50,9 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan ISM İmalat Dışı PMI verisi Mayıs ayında beklentilerin üzerinde 56,9 düzeyinde gerçekleşti. FED’in yayımladığı Bej Kitap Mayıs 2019 raporuna göre, son dönemde açıklanan bazı ekonomik verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının şirketler üzerinde kısmi baskı oluşturmaya devam etmesi ekonomik büyüme üzerinde ivme kaybı yaşanabileceği ihtimaline dair sinyaller üretmeye devam ettiğine değinilirken, Nisan ayında Mayıs ayı ortasına kadar ekonomik faaliyetlerin genel görünümde ılımlı bir hızda büyümeye devam ettiği vurgulanıyor. Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde açıklanan GSYH verisine göre, Euro Bölgesi ekonomisi 2019 yılı birinci çeyreğinde beklentilere paralel çeyreklik bazda yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 düzeyinde büyüdü. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği toplantı ardından yayımlanan karar metninde, bankanın politika faiz oranında beklentilere paralel değişikliğe gitmedi. Banka, politika faiz oranını yüzde 0,00, mevduat faiz oranını yüzde -0,40 ve marjinal fonlama faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Yayımlanan karar metninde, banka 2020 yılı ilk yarısı boyunca faiz oranlarının cari durumda devam etmesi ve enflasyon verisinin ECB’nin hedefi olan yüzde 2,0 seviyesine orta vadede yakınsaması beklenildiği ifadelerine yer veriliyor. Metinde, yeni Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO3) programı hakkında detaylara yer verildi.

Buna göre, ECB, bankalara ana finansman operasyonlarına uygulanan faiz oranın ortalama 10 baz puan üzerinden kredi imkanı tanınması planlandığı değerlendiriliyor. ECB Başkanı Draghi yaptığı değerlendirmede, Yönetim Konseyi enflasyon verisinin bankanın hedefi altında hareket ettiği fakat orta vadede bu seviyeyi yakınsayacağını öngördüğünü ifade ederken, ilerleyen dönemde ekonomi üzerinde aşağı yönlü risklerin artması durumunda bankanın gerekeni yapacağına değinirken bazı konsey üyelerinin nicel gevşeme programının yeniden devreye alınması olasılığını tartıştığını ifade etti.

Banka, bölge ekonomisi için 2019 yılı büyüme tahminini yüzde 1,1’den yüzde 1,2’ye yukarı yönlü revize ederken 2020 ve 2021 yılı büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Banka 2020 ve 2021 yılları için büyüme tahminini yüzde 1,4 olarak öngörüyor.

Banka, enflasyon tahminlerini 2019 yılı için yüzde 1,2’den yüzde 1,3’e yukarı yönlü revize ederken, 2020 yılı için yüzde 1,5’den yüzde 1,4’e aşağı yönlü revize etti. Başkan, artan korumacılık politikaları ve diğer risklerin mevduat faiz oranlarında herhangi bir artışa izin vermediğini vurguladı. ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 75 bin kişi artış gösterdi. ABD’de açıklanan İşsizlik Oranı verisi Mayıs ayında beklentilere paralel yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Ortalama Saatlik Kazançlar verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 oranında artış gösterdi.
 
İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit tarafından yayımlanan Türkiye İmalat PMI verisi Mayıs ayında 45,3 olarak gerçekleşti. TÜİK tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,71 düzeyinde artış gösterdi. TÜİK tarafından yayımlanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,71 düzeyinde artış gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 2019 yılı Mayıs Ayı Veri Bültenine göre, Genel Ticaret Sistemine göre, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 11,46 artış ile 16,813 milyar dolar ve ithalat yüzde 19,85 azalış ile 18,588 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 78,11 düşüş ile 1,744 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
10-14 Haziran haftasında, Yurtiçinde TCMB toplantısı ve Faiz Oranı Kararı yakından takip edilecek. Hafta içerisinde, İngiltere, ABD ve Çin’de açıklanacak yoğun veri akışı global piyasalarda oynaklığın yüksek seyretmesine neden olabilir.
 
 
USDTRY
 
03-07 Haziran haftasında, Yurtiçinde Ramazan Bayramı dolasıyla işlem günü kısıtlı iken küresel piyasalarda ABD ve Fed kaynaklı gelişmeler yakından takip edildi. Hafta içerisinde, Fed Başkanı Powell ve bazı yerel Fed Başkanlarının yaptıkları değerlendirmelerin global piyasalarda Fed’in faiz indirimine gidebileceğine dair algının oluşmasına neden olması ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi dolarda görece değer zayıf görünümü desteklediği görülüyor. Yurtiçinde, 5 yıllık ülke CDS risk primimizde yaşanan kısmi iyileşmenin TL fiyatlamalarını sınırlı olumlu yansımaları görülüyor. TCMB’nin 12 Haziran tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısı TL varlık fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek.
Teknik olarak incelediğimizde, kurun fiyatlamalarda 200 günlük hareketli ortalaması olan 5,6455 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici  olmaya devam edebilir. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda  5,5800, 5,5500 ve 5,5000 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda ise 6,0000, 6,0500 ve 6,0800 direnç seviyeleri izlenebilir.
 
 
 
EURTRY
 
03-07 Haziran haftasında, Yurtiçinde Ramazan Bayramı dolasıyla piyasalarda işlem günü sınırlı olurken, Küresel piyasalarda Euro Bölgesi’nde açıklanan veriler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı yakından takip edildi. Hafta içerisinde, Euro Bölgesi’nde açıklanan veriler karmaşık bir görünüm sergilerken, ECB gerçekleştirdiği toplantısı ardından beklentilere paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. ECB Başkanı Draghi yaptığı değerlendirme sonrasında Euro fiyatlamalarında kısa süreli değer kazanımlarının yaşandığı izleniyor. Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan gerilemenin TL üzerinde olumlu etkilerinin sınırlı kaldığı izleniyor.
TCMB’nin 12 Haziran tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısı TL varlık fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek.
Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 50 günlük hareketli ortalaması olan 6,6075 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzeri geçişlerde 6,7800, 6,8400 ve 6,8800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası bu seviye altına sarkmalarda ise 6,4360, 6,4000 ve 6,3700 destek seviyeleri izlenebilir.
 
 
EURUSD

03-07 Haziran haftasında, global piyasalarda Fed Başkanı Powell ve bazı yerel Fed Başkanlarının yaptıkları açıklamalar sonrasında Fed’in faiz indirimine gidebileceğine dair oluşan algı ve ABD’de açıklanan verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi sonrasında dolar fiyatlamalarında oynaklık artarken paritenin 1,1326 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Hafta içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği toplantısında ardından yayımlanan karar metninde, banka faiz oranlarında beklentilere paralel değişikliğe gitmezken, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları sonrasında Euro’da kısa süreli değer kazanımlarının yaşandığı görülüyor.
Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1200 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1390, 1,1430 ve 1,1450 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda 1,1190, 1,1170 ve 1,1150 destek seviyeleri izlenebilir.
 
XAUUSD

03-07 Haziran Haftasında, FED Başkanı Powell’ın “Ekonomik büyümenin zayıflaması durumunda faizleri düşürebiliriz” söylemi ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin karmaşık tablo çizmesi, dolar tarafında baskı yarattığını görüyoruz. Diğer taraftan, devam eden küresel ticaret savaşlarının risk iştahı üzerinde baskı unsuru olarak görülmeye devam etmesi, dolar endeksinde görece zayıf seyir ve ABD on yıllık tahvil getirisinde haftalık bazda yaşanan gerileme kıymetli metalde yükselişleri desteklediği izleniyor.
Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1324 seviyesi üzerinde tutunması durumunda 1357-1375 direnç bölgesine doğru yükseliş isteği gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise 1317-1306 destek bölgesine doğru geri çekilmeler takip edilebilir. 
 
GBPUSD
 
03-07 Haziran Haftasında, Global piyasalarda Fed Başkanı Powell ve bazı FOMC komite üyelerinin açıklamaları sonrasında Fed’in faiz indirimine gidebileceğine dair oluşan algının dolar fiyatlamaları üzerinde baskıyı artırdığı izlenirken paritenin 4 haftalık kayıp serisine ara vermeye hazırlandığı izleniyor. Diğer taraftan, İngiltere’de Brexit sürecine dair belirsizlikler ve siyasi risk faktörüne yönelik gelişmeler Sterlin fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiği görülse de ABD’de açıklanan ekonomik verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi dolarda görece zayıf görünüme neden olurken paritede yükselişleri destekledi.
Teknik olarak incelediğimizde paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2650 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda 1,2600, 1,2550 ve 1,2500 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, 1,2600 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi durumunda ise 1,2850, 1,2870 ve 1,2900 direnç seviyeleri izlenebilir.
 
USDJPY
 
03-07 Haziran Haftasında, küresel piyasalarda yaşanan belirsiz ve risk iştahında yaşanan dalgalanmanın Asya piyasalarında para birimleri arasında güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan Japon Yeni fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiği görülüyor. Diğer taraftan FED Başkanı Powell ve bazı yerel Fed Başkanlarının açıklamaları ile ABD’de açıklanan ekonomik verilerin karmaşık bir tablo çizmesi hafta içerisinde dolarda oynaklığın artmasına neden olduğu izleniyor. Teknik olarak incelediğimizde, paritenin fiyatlamalarda düşüş kanalı içerisinde hareket ettiği izleniyor. paritenin  200 haftalık hareketli ortalaması olan 109,96 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından takip edilebilir. 109.96 seviyesinin altında kapanışların devam etmesi halinde 107,90-107.50 bölgesine doğru düşüş eğilimi gündeme gelebilir. Kanalın ve 109.700 seviyesinin üzerine geçilmesi durumumda ise sırayla 110.70, 111.40 ve 112.50 direnç seviyeleri takip edilebilir.  
 
HAM PETROL

03-07 Haziran Haftasında, ABD-Çin arasında süre gelen ticaret savaşı, küresel büyümeyi olumsuz etkileme olasılığını artırıyor. Bu durum kaygı ve belirsiz ortamını daha da derinleştirdi. Bu tür olumsuz gelişmelerin belirsizliğini korumasının  petrol fiyatlamaları üzerinde baskı unsuru olarak görülmeye devam ettiği izleniyor.  Diğer taraftan “OPEC’in üretimi azaltma kararının sürdürebileceği beklentisi” ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler siyah altın fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.
Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün 200 haftalık hareketli ortalaması olan 52,69 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 55,00, 55,47 ve 56,70 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 51,00, 50,50 ve 50,00 destek seviyeleri izlenebilir.
 

S&P500
 
03-07 Haziran Haftasında, S&P 500 endeksinin (CFD) fiyatlamalarda 2728-2859 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Hafta içerisinde,  ABD’de açıklanan ekonomik veriler karmaşık bir görünüm sergilemesine rağmen, Fed Başkanı Powell ve bazı yerel Fed Başkanlarının açıklamaları sonrasında global piyasalarda Fed’in faiz indirimine gidebileceğine dair oluşan algının endeks fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiği izleniyor. Küresel piyasalarda risk iştahında yaşanan artış ve VIX endeksinde düşüş eğiliminin endekste yükseliş isteğini desteklediği görülüyor.  
Teknik olarak incelediğimizde, endeks tarafında olası bir piramit formasyonun olabileceğini bu bağlamda Fibo-61.8 düzeyine denk gelen 2830 seviyesinin fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Endeksin 2830 seviyesi üzerinde kalması durumunda 2893 direnç seviyesine doğru yükseliş isteği gündeme gelebilir. 2830 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 2800-2765 destek bölgesi takip edilebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT AİLEMİZE KATMAYI HEDEFLİYORUZ
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT...
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP ilgi
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP...