Uluslararası finans ve döviz piyasaları...

Uluslararası finans ve döviz piyasaları uzmanı Prof. Geert Bekaert Türkiye'ye geliyor

Uluslararası finans ve döviz piyasaları uzmanı Prof. Geert Bekaert Türkiye'ye geliyor

Uluslararası finans ve döviz piyasaları uzmanı Prof. Geert Bekaert Türkiye'ye geliyor
14 Nisan 2018 - 01:22

 

Uluslararası finans ve döviz piyasaları uzmanı

Prof. Geert Bekaert Türkiye'ye geliyor

 

Sabancı Üniversitesi Center of Excellence in Finance (CEF),Columbia Business School uluslararası finans ve döviz piyasaları uzmanı Prof. Geert Bekaert’ı İstanbul’da konuk edecek.

Columbia Business School Finans Profesörü Geert Bekaert'in, 20 Nisan Cuma günü 12:00 ile 14:00 saatleri arasında, Sabancı Center Sadıka Ana Salonu'nda vereceği "Döviz Kuru Faktörleri" konulu semineri, banka hazinelerinden, aracı kurumlardan, ithalat/ihracat ile uğraşan reel sektör şirketlerinden, trading desk'lerden katılımcılar izleyecek.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Prof. Dr. Geert Bekaert gibi dünya çapında bir akademisyeni CEF’te ağırlamaktan çok mutlu olduklarını belirtti.   “CEF’in ikinci senesinde, ilk sene olduğu gibi finans alanında bir çok sertifika programı ve seminer serisi düzenleniyor. CEF,  Türkiye'de finans eğitimi konusunda lider bir pozisyona yükseldi.” ifadelerini kullanarak,  Geert Bekaert gibi önemli bir ismin seminerinin davetliler için katkısının önemli seviyede olacağını da ekledi.

 

Prof. Bekaert “döviz kuru faktörleri” üzerine yapılan güncel araştırmaları özetleyecek

 

Döviz piyasalarının etkinliği, makroiktisat, küresel pazar entegrasyonu ve uluslararası pay piyasaları odakta olmak üzere uluslararası finans uzmanı olan Prof. Bekaert, vereceği seminerde, döviz portföylerinin veya döviz kurlarından etkilenen her tür uluslararası portföyün yönetimi için faydalı olan “döviz kuru faktörleri” üzerine yapılan güncel araştırmaları özetleyecek.

 

Bu çerçevede, ilk olarak, mevcut ve yeni faktör modellerinin G10 ülkelerinin döviz kuru değişimleri arasındaki karşılıklı ilişkiyi (korelasyon) açıklama yetisinin inceleneceği seminerde Prof. Bekaert, döviz kuru değişimlerinin belli bir kurun genel hareketini temsil eden ve güncel bir kavram olan “döviz sepeti” ile ölçülmesini anlatacak.

 

Seminerde döviz kuru ortak hareketlerinde çift bloklu yapının bulunduğu anlatılacak

 

Prof. Bekaert seminerde, mevcut döviz kuru faktörleri arasında bulunan arakazanç, oynaklık, değer ve momentum faktörlerini açıklayıp kümeleme analizi aracılığı ile döviz kuru ortak hareketlerinde çift bloklu bir yapının bulunduğunu, ilk blokta çoğunlukla doların, ikinci blokta ise Avrupa para birimlerinin yer aldığını gösterecek.

 

Prof. Bekaert’e göre, “Döviz kuru perspektifi ne olursa olsun, bu ‘kümeleme’ faktörünü içeren yeni ve basit bir faktör modeli tüm ikili döviz kurlarını açıklayabiliyor. Model ayrıca gelişmekte olan ülkelerin döviz kurlarındaki değişimlerin de önemli bir bölümüne ışık tutuyor.”

 

Prof. Bekaert, gelişmekte olan piyasa döviz kurlarındaki faktörler üzerinde duracak

 

Prof. Bekaert’in vereceği seminerde ayrıca, arakazanç faktörü daha yakından incelenecek ve G10 ülkelerinin döviz kurlarından inşa edilmiş “iyi” ve “kötü” arakazanç ticaret stratejileri arasındaki ayrıma odaklanılacak.

 

Prof. Bekaert’e göre, “İyi stratejiler daha yüksek Sharpe oranları ve bazen pozitif getiri çarpıklığı sergilerken kötü stratejiler çok daha düşük Sharpe oranları ve son derece negatif getiri çarpıklığı içeriyor ve ilginç bir şekilde, iyi arakazanç ticaret stratejileri Avustralya doları veya Japon yeni gibi sıkça kullanılan arakazanç kurlarını kapsamıyor.”

 

Prof. Bekaert, seminerde son olarak, gelişmekte olan piyasa döviz kurlarında var olan faktörler üzerinde duracak.

 

Prof. Geert Bekaert: Araştırma alanı uluslararası finans

 

Columbia Business School’da Leon G. Cooperman finans ve ekonomi profesörü, Ulusal İktisadi Araştırma Bürosu (NBER) bünyesinde araştırmacı olan Prof. Geert Bekaert, Columbia’yakatılmadan önce doçentlik derecesine Stanford Üniversitesi’nde hak kazandı. Doktorasını1992’de Northwestern Üniversitesi ekonomi bölümünde tamamladı ve tezi 1994’te ZellnerÖdülü’ne layık görüldü.

Journal of Finance, Journal of Financial Economics, Journal of Political Economy, Review ofFinancial Studies gibi dergilerde yayınlanmış 60’tan fazla akademik makalesi bulunan Prof. Bekaert, aynı zamanda Journal of Banking and Finance dergisinin editörlerindendir.

Araştırma alanı döviz piyasalarının etkinliği, makroiktisat, küresel pazar entegrasyonu veuluslararası pay piyasaları odakta olmak üzere uluslararası finanstır. Gelişmekte olan paypiyasaları, yatırım ve varlık tahsis problemleri ile genel olarak ampirik varlık fiyatlama üzerineprojelere de katkıda bulundu. Araştırma projeleri iki kere Ulusal Bilim Vakfı (NSF)tarafından desteklendi.

Ek olarak, Avrupa Merkez Bankası’na danışmanlık yapıyor ve Frankfurt’taki Almanya Merkez

Bankası’na bilirkişi olarak hukuki destek sağlıyor.

Uluslararası finansal piyasalar, küresel sabit getirili menkul kıymetler, küresel varlık tahsisi,ampirik varlık fiyatlama (doktora), sermaye piyasaları, varlık yönetimi ile yatırım ve servetyönetimi üzerine dersler verdi. Uluslararası finansal yönetim üzerine Bob Hodrick ile birlikte yazdığı, International Financial Management (Uluslararası Finans Yönetimi) adlı, Cambridge University Press baskısı kitabı bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Fitch: Türkiye'nin yeni ekonomi programı sorunları kabul ediyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor
Brexit’teki Görüş Ayrılıkları Derinleşiyor