Ucuzsa bir nedeni var

Ucuzsa bir nedeni var

Ucuzsa bir nedeni var ING Bank'a göre Euro önümüzdeki dönemde zayıf bir performans gösteriyor olacak

Ucuzsa bir nedeni var

Ucuzsa bir nedeni var ING Bank'a göre Euro önümüzdeki dönemde zayıf bir performans gösteriyor olacak

Ucuzsa bir nedeni var
05 Kasım 2018 - 23:20

Ucuzsa bir nedeni var
 
ING Bank'a göre Euro önümüzdeki dönemde zayıf bir performans gösteriyor olacak
 

ING Bank Global Strateji Başkanı Chris Turner Euro’nun ucuzluğunun bir sebebi olduğu görüşünde. Bir yandan İtalya’nın bütçe konusunda geri adım atmayacağını ve bu anlamda gerginliğin yükseleceğini düşünen Turner ek olarak Avrupa Merkez Bankası’nın da normalleşmesine dair zamanlama konusunda kafalarda dolanan soru işaretlerinin etkisiyle Euro’nun zayıf bir performans göstermesini beklediklerini dile getiriyor.

İtalya’nın negatif etkisi

Kısa vadeli Euro beklentilerine bakıldığında, USD faiz oranı önümüzdeki dönemde de etkili olacak. Buradaki dikkat edilmesi gereken yeni haber: AMB’nin özellikle İtalyan bankaları için yeniden finansman baskılarını azaltmak için 2019’da TLTRO olarak adlandırılan hedefli uzun vadeli kredi operasyonlarını yeniden uygulamaya koyması gerekebileceğine dair bir rapordur. Bu durumun AMB parasal normalleşmesinin gecikmesine yol açabileceğini belirten Turner, ayrıca mevcut durumda Maliye Bakanları’nın İtalyan bütçesinin reddedilmesi konusunda Avrupa Komisyonu’nu desteklemeleri sebebiyle İtalya’ya dair gelişmelerle daha fazla düşüş haberi duymayı beklediğini dile getiriyor.

“Yakın zamanda Euro’nun çapraz kurlarda zayıf performans göstermesini bekliyoruz, kısa vadede EUR/USD kurunda 1.1360-1.1420 dar aralığında bir konsolidasyon görülebilir.”

Sterlin’deki değişim

Brexit’e dair son gelişmeler Sterlin için bir nebze yapıcı oldu ve bu hafta AB’nin tüm yaşananlardan sonra Kasım’da bir Brexit Zirvesi düzenleyeceğine dair herhangi bir haber tabii ki pozitif karşılanır.

ABD’deki ara seçimler nedeniyle GBP/USD kuru tam bir piyango halindeyken EUR/GBP kurunun yukarı belirtilen Euro’ya dair zayıf beklentiler nedeniyle süregelen bir ayı trendinde olabileceği söyleniyor.

Dolar kazançlı çıkabilir

Gelişmekte olan ülke hisse değerlemeleri şüphesiz oldukça düşük seyrediyor. Ancak kurum yatırımcıların yatırımlarını yeniden şekillendirirken büyük ölçüde değişiklik yapmadan – özellikle de Amerika’dan uzaklaşma yönünde – şu noktaları dikkate almaları gerektiğini belirtiyor: Amerika ara seçimlerinin Dolar üzerinde bazı sürpriz güçlendirici etkileri olabileceği, Amerikan faizlerinin daha da yukarı gidebileceği olasılığı ve Amerika ile Çin arasında Kasım sonunda gerçekleşip gerçekleşemeyeceği ve beklenen görüşmelerin sonuçları konusu oldukça belirsiz.

Dolar endeksine dair beklentilerini ise Amerikan ara seçimleri döneminde 96.25-96.75 aralığında fiyatlıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT AİLEMİZE KATMAYI HEDEFLİYORUZ
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT...
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP ilgi
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP...