TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ...

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK..

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK.. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 2 bin 615 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 93 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 120 bin 204, can kaybının 3 bin 174 olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Test sayısında 1 milyonu geçtik.

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK..

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK.. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 2 bin 615 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 93 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 120 bin 204, can kaybının 3 bin 174 olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Test sayısında 1 milyonu geçtik.

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK..
01 Mayıs 2020 - 14:19

TÜRKİYE ve BİRÇOK ÜLKEDE BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI, ABD’de İSE ISM İMALAT PMI TAKİP EDİLECEK..
 
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 2 bin 615 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 93 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 120 bin 204, can kaybının 3 bin 174 olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Test sayısında 1 milyonu geçtik.

Vaka sayısında artış öngörülebilir seyirde. Son 24 saatte 4 bin 846 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 48 bin 886 oldu" dedi.
 

İçişleri Bakanlığının genelgesi ile istisnalar hariç Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak il sınırlarındaki tüm vatandaşların Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 3 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların Aktif Rasyosu (AR) hesaplama kapsamına ilişkin ayrıntıları paylaştı. Buna göre, mevduat toplamı 5 milyar TL'nin altında kalan bankalara 31 Aralık 2020'ye kadar düzenlemeye uyum için süre tanındı. Kalkınma ve yatırım bankaları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki bankalar, Aktif Rasyosu hesaplamasından muaf oldu. Bankalar, bugünden itibaren haftalık bazda Aktif Rasyosu (AR) hesaplamalarına başlayacak.
Avrupa Merkez Bankası Nisan ayı politika toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında bankalar için yeni bir refinansman operasyonu açıklayan AMB, faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi.  "Yeni bir uzun vadeli pandemi refinansman programına karar verdik." diyen AMB Başkanı, koronavirüs önlemlerinin ekonomileri baskıladığını belirtti ve toparlanmanın hızının belirsiz olduğunu söyledi. Euro Bölgesi'nde bu yıl yaşanacak ekonomik daralmanın yüzde 5 ile yüzde 12 arasında değişeceğini söyleyen Lagarde, bankanın aldığı önlemlerin likidite koşullarını destekleyeceğinin altını çizdi.
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 22 Nisan'da gerçekleştirdiği toplantının özeti yayınlandı. Çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiğini belirtildi. Politika adımlarının hedefli ve geçici olmasının politika etkinliğini destekleyeceği ifade edilen özette, para ve maliye politikaları arasındaki eş güdümün önem arz ettiğinin altı çizildi. Fiyat istikrarı ve finansal istikrar doğrultusunda tüm araçların kullanılacağı vurgulanan toplantı özetinde, parasal duruşun enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulandı. Para politikasında temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği belirtildi.
 
Uysal, video konferans ile gerçekleştirilen Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağının öngörüldüğünü belirtti. Başkanı Uysal 2020 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 8.2'den yüzde 7.4'e düşürdüklerini açıkladı. 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 5.4'te kaldı. 
 
USDTRY
 
Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde Tüketici Güven Endeksi, Nisan ayında yüzde 44,1 azalarak 51,3'e düştü. ABD ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daraldığı gözlenirken, bekleyen konut satışları verisi ise Mart ayında yüzde 20.8 düştü. Fed Nisan toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Haftanın dördüncü işlem gününde Merkez Bankası’nın yayınladığı Nisan toplantısının özetinde çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiği belirtildi. ABD’de Mart ayında virüs pandemisiyle kişisel gelirler yüzde 2, harcamalar yüzde 7.5'lik düşüş kaydederken, işsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 25 Nisan'da sona eren haftada 3.84 milyon oldu. Virüs endişelerinin ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin sürmesinin Dolar üzerindeki olumlu etkileri ile gün sonunda kurun yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,98 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7,00, 7,03 ve 7,06 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 6,95, 6,92 ve 6,89 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURTRY

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde Tüketici Güven Endeksi, yeni tip koronavirüs tedbirleri nedeniyle birçok sektörde çalışmalara ara verildiği veya uzaktan çalışma yöntemiyle işlerin yürütüldüğü Nisan ayında yüzde 44,1 azalarak 51,3'e düştü.
Euro Bölgesi’nde açıklanan Ekonomik Güven Endeksi ise Mart ayındaki 94,5 seviyesinden, 67’ye geriledi. Haftanın dördüncü işlem gününde Merkez Bankası’nın yayınladığı Nisan toplantısının özetinde çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiği belirtildi. Euro Bölgesi ekonomisi ise 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle olumsuz etkileriyle yüzde 3.8 daralırken, Avrupa Merkez Bankası Nisan toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi, bankalar için yeni bir pandemi refinansman operasyonu açıkladı. Gün sonunda Türk varlıklarının baskı altında kalması ile çaprazın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,64 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,62 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,67, 7,70 ve 7,72 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 7,62, 7,59 ve 7,56 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURUSD
 
Haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesi’nde açıklanan Ekonomik Güven Endeksi ise Mart ayındaki 94,5 seviyesinden, 67’ye gerilerken, ABD ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daraldı. Fed Nisan toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Haftanın dördüncü işlem gününde Euro Bölgesi ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle olumsuz etkileriyle yüzde 3.8 daralırken, Avrupa Merkez Bankası Nisan toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi, bankalar için yeni bir pandemi refinansman operasyonu açıkladı. ABD’de ise Mart ayında virüs pandemisiyle kişisel gelirler yüzde 2, harcamalar yüzde 7.5'lik düşüş kaydederken, işsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 25 Nisan'da sona eren haftada 3.84 milyon oldu. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte Euro’nun Dolar karşısında kazançlarını sürdürdüğü takip edildi.
Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,0940 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,09 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,0980, 1,1020 ve 1,1060 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,0900, 1,0860 ve 1,0820 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
XAUUSD
 
Haftanın üçüncü işlem gününde ABD ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daralması ve Fed’in Nisan ayı toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini açıklaması sonra Dolar’ın güçlü duruşunu sürdüremediği gözlenirken, gün sonunda Ons Altın’ın yukarı yönlü sınırlı hareketi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise yatırımcıların uzun pozisyonlarını kapatmaları ve ABD on yıllık Tahvil faizlerinde gözlenen toparlama ile birlikte gün sonunda aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1687 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Azalan talep ile Ons Altın’ın aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1680, 1673 ve 1666 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1693, 1700 ve 1707 direnç seviyeleri kısa vadede takip edildi

GBPUSD
 
Haftanın üçüncü gününde İngiltere’de zayıf veri akışı devam ederken, ABD ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daraldı. Fed Nisan toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Haftanın dördüncü işlem gününde Birleşik Krallık’ta zayıf veri akışı sürerken, ABD’de Mart ayında virüs pandemisiyle kişisel gelirler yüzde 2, harcamalar yüzde 7.5'lik düşüş kaydederken, işsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 25 Nisan'da sona eren haftada 3.84 milyon oldu. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte paritenin kazançlarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2560 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2480 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2620, 1,2680 ve 1,2740 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2480, 1,2440 ve 1,2380 destek seviyeleri takip edilmelidir
 
USDJPY
 
Haftanın üçüncü işlem gününde Japonya’da piyasalar Showa Günü tatili nedeniyle kapalı olmayı sürdürürken, ABD ekonomisi 2020'nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daraldı. ABD bekleyen konut satışları verisi ise Mart ayında yüzde 20.8 düştü. Fed Nisan toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Haftanın dördüncü işlem gününde yatırımcıların BoJ toplantısına odaklandığı takip edilirken, ABD’de Mart ayında virüs pandemisiyle kişisel gelirler yüzde 2, harcamalar yüzde 7.5'lik düşüş kaydederken, işsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 25 Nisan'da sona eren haftada 3.84 milyon oldu.

Virüs endişelerinin ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin sürmesinin Dolar üzerindeki olumlu etkileri ile gün sonunda paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 107,10 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 106,90 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,30, 107,55 ve 107,70 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 106,90, 106,70 ve 106,50 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
BRENT PETROL
 
Haftanın üçüncü işlem gününde Dünya borsalarının deneysel bir COVID-19 tedavisi ve bazı olumlu kazanç raporları için cesaret verici haberlerin ardından yükselirken, Petrol fiyatlarının da bir önceki yükselişini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise dünyanın önde gelen ekonomilerinden akaryakıt tüketiminin artmakta olduğuna ilişkin işaretler ile birlikte gün sonunda Petrol’ün yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.
Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrolün 27,00 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 26,00 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 28,00, 29,30 ve 30,50 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 26,00, 25,00 ve 24,20 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
GAUTRY
 
Haftanın üçüncü işlem gününde ise ABD’de açıklanan negatif büyüme verisi ve Fed Nisan toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmemesinin Dolar üzerindeki baskıları takip edilirken, Gram Altın’ın da Ons Altın’a benzer olarak gün sonunda yatay hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Türk varlıklarında gözlenen değer kayıpları kurun yukarı yönlü hareketini desteklerken, güvenli varlık talebinde gözlenen azalma ile birlikte Ons Altın’ın gerilediği takip dilmişti. Gün sonunda, Gram Altın’ın da Ons Altın’a benzer olarak aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 379 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 377 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 382, 385 ve 388 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 377, 375 ve 372 destek seviyeleri takip edilmelidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)
Clearstream ve Euroclear ortak platformda lira işlemlerine devam edecek
Clearstream ve Euroclear ortak platformda lira işlemlerine devam...