Türk gıda ihracatçıları Körfez’e yöneldi
Reklam

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Libya'da karşı cephelerde yer alıyor. Buna karşın Türk ihracatçılar bu pazardaki konumlarını sanal heyetler vasıtasıyla korumak için çalışmalar yürütüyorlar.

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Libya'da karşı cephelerde yer alıyor. Buna karşın Türk ihracatçılar bu pazardaki konumlarını sanal heyetler vasıtasıyla korumak için çalışmalar yürütüyorlar.

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi
13 Temmuz 2020 - 12:13

Türk gıda ihracatçıları Körfez'e yöneldi
 
Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Libya'da karşı cephelerde yer alıyor. Buna karşın Türk ihracatçılar bu pazardaki konumlarını sanal heyetler vasıtasıyla korumak için çalışmalar yürütüyorlar.

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Libya'da karşı cephelerde yer alıyor. Buna karşın Türk ihracatçılar bu pazardaki konumlarını sanal heyetler vasıtasıyla korumak için çalışmalar yürütüyorlar. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonunda 7-9 Temmuz’da dünyanın en önemli re-export ve lojistik merkezlerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne gıda ürünleri sanal sektörel ticaret heyeti düzenlendi.

HELAL AVANTAJIMIZ VAR

BAE’nin Körfez’in en dinamik pazarı olduğunu söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin de politik ve ekonomik olarak en istikrarlı ve güvenli ülkelerinden birisi olduğundan bahsetti. Eskinazi, “Dünyanın üçüncü, bölgenin ise en önemli ticaret yani re-export merkezi olan Dubai, Körfez Bölgesi'nden, Uzak Doğu'ya ve Afrika’ya kadar açılan bir kapı konumunda. Bölgedeki diğer ülkelerin de önemli ölçüde mal ve hizmet temin ettiği bir ticaret merkezi. BAE’nin yıllık 20 milyar dolar gıda ürünleri ithalatı var. Gıda ihtiyacının yüzde 90’lık kısmını ithalat yoluyla karşılıyor. Tarım özelinde potansiyel 1.75 milyar dolar. Pazar payımız ise 87 milyon dolar ile yüzde 5. Her sene gelişmekte ve artmakta olan ikili bir ticaretimiz var. Helal gıda ürünlerini tercih etmeleri de bizim için önemli bir avantaj” dedi.

LİBYA'YA 6 MİLYONLUK YAĞ 

Diğer yandan bitkisel yağ ihracatının haziranda yüzde 350 arttığı bildirildi. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği son bir senede ihracatını 388 milyon dolardan 514 milyon dolara çıkardı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci, şu bilgileri verdi: “Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüz yüzde 179’luk artışla ihracatını 47.7 milyon dolara taşıdı. Son bir senelik dönemde ise ihracatımız yüzde 32 artarak 514 milyon dolara ulaştı. 2020’deki 500 milyon dolarlık ihracat hedefimize ilk yarıda ulaştık.

İhracatımızdaki bu hız devam ederse bu sene 600 milyon doları hedefliyoruz. Haziran’da en çok artış gösteren ürünümüz bitkisel yağlar oldu. Birliğimizin ihracatında bitkisel yağlar yüzde 50’den fazla pay alarak bir önceki döneme göre yüzde 350 arttı ve 27 milyon dolara ulaştı. Ortadoğu’dan Afrika’ya dünyanın birçok noktasına bitkisel yağ ihraç ediyoruz. Libya’ya 6 milyon dolar, Hindistan’a 5 milyon dolar, Yemen’e 4 milyon dolar, Güney Afrika’ya 2 milyon dolar, Cibuti’ye 1 milyon dolar olmak üzere toplamda 74 ülkeye bitkisel yağ ihracatı gerçekleştirdik."

'GELENEKSEL PAZARLAMA KULLANILMAZ HALE GELDİ'

Pandemi döneminde ihracatta ayakta kalan yaş meyve sebze ve mamul sektörleri hayata geçirecekleri iki Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’yle Uzakdoğu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatlarını arttırmak için Kovid-19 sonrasında çalışmalarını başlattı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen URGE projelerine katılan 32 firmaya iki grup halinde pandemi süresince önemi daha da belirginleşen internetten müşteri bulma ve internet üzerinden satış başlığı altında eğitim programı yapıldı. 

Eğitim programının başlangıcında URGE Projesine katılan firma temsilcilerine seslenen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, pandemi nedeniyle klasik, geleneksel pazarlama kanallarının kullanılamaz hale geldiğine işaret etti. Uçak, pandemi nedeniyle ihracatçı firmaların yeni ve efektif pazarlama kanallarına ihtiyaçları bulunduğunu, eğitim programını da bu ihtiyaca cevap verecek şekilde kurguladıklarını dile getirdi


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
S&P: Türkiye'nin faiz artışından kaçınması daha zor olacak
S&P: Türkiye'nin faiz artışından kaçınması daha zor olacak
Borsa günü yüzde 2,53 yükselişle 1.060 puandan kapattı
Borsa günü yüzde 2,53 yükselişle 1.060 puandan kapattı