Turizmde bu yıl rekor bekleniyor
Reklam

Turizmde bu yıl rekor bekleniyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2019 yılında turizmde yeni rekorların yaşanacağı bir yıl olmasını beklediklerini belirterek, "Antalya  turizminin inşallah bu yıl yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini varsayıyoruz." dedi.

Turizmde bu yıl rekor bekleniyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2019 yılında turizmde yeni rekorların yaşanacağı bir yıl olmasını beklediklerini belirterek, "Antalya  turizminin inşallah bu yıl yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini varsayıyoruz." dedi.

Turizmde bu yıl rekor bekleniyor
12 Şubat 2019 - 19:08

Vali Karaloğlu, 2019 Turizm Değerlendirme Toplantısı nda yaptığı  konuşmada, bu tür oturumlarda sektörün sorunlarını dinleyerek, çözüm aramaya  çalıştıklarını söyledi.
Vali Karaloğlu, 2018 yılını turizmde rekorlarla kapattıklarını ve 2016  yılındaki büyük kırılmadan sonra üst üste iki yıl önemli gelişmeler  sağladıklarını ifade ederek, 2018 yılını bütün zamanların en iyi sezonu olarak  kapadık. 2019'a da büyük umutlarla ve heyecanlarla giriyoruz. 2019'un, 2018'in  üzerine yeni rekorların yaşanacağı bir yıl olmasını bekliyor  ve hedefliyoruz.  diye konuştu.
Geçen yıl Antalya'da turizmin yüzde 30 büyüdüğüne işaret eden  Karaloğlu şöyle devam etti: Antalya turizminin inşallah bu yıl yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini  varsayıyoruz.
Turizm sektörü temsilcileriyle yaptığımız istişarelerden  çıkardığımız sonuçlar bunlar.
Bunu sağlarsak, 16 milyonun üzerinde bir yabancı  turisti hep beraber ağırlamış olacağız.
Gelen insanların mutlu bir şekilde bu  şehirden ayrılmalarını sağlayabilmemiz için iş birliğine ihtiyacımız var.
Bu  kenti yöneten ve burada yaşayan herkesin buna sahip çıkması lazım. 2019'dan beklentimiz büyük Bu yıl turizm sezonuna 2018'den daha iyi hazırlanılması gerektiğini  belirten Karaloğlu, Antalya'da yaşayan ve görevi ne olursa olsun herkesin bu  kentin bir turizm kenti olduğunu ve yaptığı her işin turizme etki yaptığını  bilerek, sezon öncesi kendisini hazırlaması gerektiğini kaydetti.Karaloğlu, kentte yaşayan herkesin turizmin bir parçası, aktörü haline  getirilememesi durumunda başarılı olunamayacağını vurgulayarak, şu  değerlendirmede bulundu: Geçen yıl birçok şey konuştuk.
Yaptıklarımız var, yapamadıklarımız  var. Ama işin sokağa indirilmesi noktasında, geçen yıl konuştuklarımızı  yapabildiğimizi söylememiz zor.
Sektörün içinde olanlar bu heyecanı duyuyor, ama  Antalya sokağına tam olarak indiremiyoruz. Bunun çeşitli sebepleri var. Turisti  sokağa, çarşıya, insanları tarih, kültür ve doğayla temasa geçiremiyoruz. Bu  konuda sorunlarımız var.
Bunu mutlaka Antalya olarak aşmamız lazım. Ne kadar iyi  otellerimiz, ne kadar temiz plajlarımız olursa olsun, eğer turisti otelin dışında  yeni maceralarla, yeni heyecanlarla, yeni ürünlerle tanıştıramazsak, insanımızla  ve kültürümüzle temas ettiremezsek, bir müddet sonra yaptığımız iş sıradanlaşır.  
Biraz ezberimizi bozmamız gerektiği bir dönemdeyiz. Önemli bir sezon  öncesindeyiz. 2019'dan hem Antalya'nın hem de Türkiye'nin beklentisi büyük. Hedef 70 milyon turist ve 70 milyar dolara yükseldi Türkiye'nin 2023 turizm hedefinin kısa bir süre önce 50 milyon turist  50 milyar dolar gelirden, 70 milyon turist 70 milyar dolar gelire yükseltildiğini  hatırlatan Karaloğlu, bu revizyonun turizm sektörüne olan inançtan  kaynaklandığını söyledi.
Vali Karaloğlu, yeni turizm hedeflerine en büyük katkıyı koyacak ilin  Antalya olduğunu vurgulayarak, geçen yıl Antalya'da Perge Yılı ilan  ettiklerini, bu yılın ise Aspendos Yılı olarak belirlendiğini ve tüm kurumsal  hazırlıkların buna göre tamamlandığını anlattı.
Aspendos'un gündemde yer alması, Türkiye'nin ve Antalya'nın çok önemli  bir değeri olduğunun hatırlatılması amaçlı faaliyetler yapacaklarını aktaran  Karaloğlu, 2019'un sonunda Aspendos'la ilgili hedefleri gerçekleştirmeyi  istediklerini kaydetti. 
Bisiklette başarılı organizasyonlar hedefliyoruz Artık nitelikli turizm ve nitelikli turist istediklerini belirten  Karaloğlu, bunun için de nitelikli işlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.Karaloğlu, Otelimi doldururum, gerisi beni ilgilendirmez anlayışının  dışına çıkılarak, şehirde ve bölgede nitelikli işler yapılmasını bilgi birikimi,  insan kaynağı ve tecrübeleri ile yapabilecek durumda olduklarını vurguladı.
Ortak çalışma kültürümüzü geliştirip, ortak hedeflere güçlerimizi  birleştirerek yürürsek, bu kent nitelikli turizmde de istediği yere gelecektir.  
ifadesini kullanan Karaloğlu, Antalya'da bunu başaracaklarına inandığını ifade  etti.Karaloğlu, Antalya'daki bisikletle ilgili spor organizasyonlarının her  yıl arttığına değinerek, Antalya'yı 4-5 yıl sonra dünyada bisiklet sporu  denildiğinde, ilk akla gelen şehirlerden birisi yapabiliriz.
Geçen sene bunu  yaptık. Bu senede bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz,  sponsorlarımızın önemli destekleri var. Bu senede bisiklette başarılı  organizasyonları yapmayı hedefliyoruz. dedi.
Spor organizasyonlarında kamu kurum ve kuruluşlarının Bu falanca  firmanın sponsorluğunda yapılıyor, onların işidir. anlayışını bırakmaları  gerektiğine de vurgulayan Karaloğlu, bunların kentin ortak işi oluğunu kaydetti.Taksicilere eğitimTurizm sektöründe çalışacak şoförlere sezon öncesi eğitim verilmesi  gerektiğini aktaran Karaloğlu, turizmcilerden trafik güvenliği açısından yorgun  şoförleri yola çıkarmamalarını istedi.Karaloğlu, kentte turistlerin en önemli ulaşım araçlarından taksilerin  sürücüleri için geçen yıl eğitim düzenlediklerini ancak katılımın çok az olduğunu  belirterek, Taksicileri turizm sektörünün bir parçası haline getirememişiz.
Bu  yıl tekrar taksi şoförlerine yönelik eğitim düzenleyeceğiz. dedi. Antalya Havalimanı 14. sıraya yükseldi Toplantıda bir sunum yapan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü  Deniz Varol ise uluslararası krizlere rağmen son 20 yıl içerisinde Antalya  Havalimanı'ndaki toplam yolcu sayısının yıllık ortalama yüzde 10,4 büyüme  gösterdiğini söyledi.
1999 yılında 4 milyon 900 bin olan yolcu sayısının 2018 yılında 31  milyon 600 bine ulaştığını vurgulayan Vural, Antalya Havalimanı en fazla yolcu  taşıyan dünyadaki 14. havalimanı oldu. diye konuştu.Varol, 2019'da Rusya ve Ukrayna trafiğinin 2018'deki gibi  gerçekleşmesi, Batı Avrupa trafiğinin özellikle Almanya, İngiltere, Polonya ve  Hollanda'da kayda değer bir artış göstermesi, 2018 yılında düşük performans  gösteren Almanya'nın 2019 yılında tüm zamanların yolcu rekorunu kırması  beklendiğini vurguladı.Varol, Ön rezervasyonlar ve yaz sezonundaki beklentilere göre 2019  yılında Antalya Havalimanı'nda hizmet verilecek gelen yolcu sayısının 17 milyon  ile 18.1 milyon arasında gerçekleşmesi öngörülmektedir. ifadelerini kullandı.Toplantıya Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)  Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık  ve sektör temsilcileri de katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Borçla büyüme 19 milyar götürdü
Borçla büyüme 19 milyar götürdü
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)
Altının kapanış fiyatları (29.05.2020)