Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama:
Reklam

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama:

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama: ​​​​​​​ Dinle – Konuş ve Tohum Eğitim Mobil Uygulamaları Yayında!

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama:

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama: ​​​​​​​ Dinle – Konuş ve Tohum Eğitim Mobil Uygulamaları Yayında!

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama:
15 Ekim 2020 - 23:37

Tohum Otizm Vakfı’ndan İki Yeni Uygulama:

Dinle – Konuş ve Tohum Eğitim Mobil Uygulamaları Yayında!
 
Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanması vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Tohum Otizm Vakfı; yayınladığı yepyeni uygulamalar olan Dinle – Konuş ve Tohum Eğitim ile aileler ve öğretmenlereücretsiz, zaman ve mekân sınırı olmadan mobil cihazlarından ulaşabileceklerizengin içerikler sunuyor.
 

Tohum Otizm Vakfı; doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık
olan otizmden etkilenmiş çocukların otizmin tek çaresi olan yoğun ve sürekli özel eğitime erişimlerini artırmakamacıyla yepyeni mobil uygulamalar geliştirip ve tamamen ücretsiz olarak ailelerin, öğretmenlerin
ve konuyla ilgili kişilerin kullanımına sunmayadevam ediyor.

Dinle – Konuşuygulaması otizmli çocukların yanı sıra tipik gelişim gösteren çocukların da dil-konuşma ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kullanılabileceği gibi Tohum Eğitim Uygulaması da tipik gelişim gösteren veya özel gereksinimli olantüm çocukların bilişsel becerilerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla kullanılabilir.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları finansman desteği ve MEB ortaklığı ile yürütülen “Eğitime Uzanan Yol” projesi kapsamında Tohum Otizm Vakfı tarafından geliştirilen Dinle-Konuş ve Tohum Eğitim Mobil uygulamalarınaherkesAppStore ve Google Play Store üzerindenücretsiz olarak ulaşabilir.
 
Dinle – KonuşUygulaması
 
Otizmli çocukların yanı sıra tipik gelişim gösteren çocuklarında dil-konuşma ve iletişimbecerileriningeliştirilmesinekatkısağlamakamacıyla Tohum Otizm Vakfı tarafındangeliştirilenDinle – Konuş uygulaması; Hayvanat Bahçesi, Şekiller, Canım Ailem, Vücudun Bölümleri, Sesi Taklit Et, Benimle Birlikte Say, Dil Akrobasisi, Gökkuşağı Renkleri, Temel Sesler ve Araçlar kategorilerinden oluşmaktadır. Kelimelerin nasıl telaffuz edileceği, ünlülerin ve ünsüzlerin doğru seslerinin nasıl söyleneceğini eğlenceli bir şekilde öğreten uygulamanın, anne-baba, öğretmen veya yetişkin rehberliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Dinle – Konuş uygulamasına herkes AppStore ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak ulaşabilir.
 
 
Tohum Eğitim Mobil Uygulaması
 
Özel gereksinimi olan ve tipik gelişim gösteren tüm çocukların bilişsel becerilerinin desteklenip geliştirilmesi amaçlanarak Tohum Otizm Vakfı tarafından geliştirilen Tohum Eğitim Uygulamasında; Dinle-Anla, Nesne Eşleme ve Nesne Tanıma olmak üzere 3 bölüm bulunmaktadır.Dinle-Anla bölümünde çocuklara gösterilen görseller ile ilgili “Kim?”, “Ne?”, Neden-Nasıl?”, “Nerede?”, “Ne oldu?” gibi sorular sorulur ve çocuklardan bu soruları dinleyip anlayarak doğru cevabı görsel üzerinde göstermeleri beklenir.  Nesne Eşleme bölümünde ise pek çok beceriyi ve davranışı öğrenirken farkında olarak ya da olmadan kullandığımız beceriler olan eşleme becerilerinin öğretimi hedeflenmiş; hayvanlar, sebzeler, meyveler, yiyecekler, renkler, şekiller gibi toplam 22 kategoride eşleme becerilerinin kazandırılması için etkinlikler sunulmuştur.

Nesne Tanıma bölümünde de Nesne Eşleme bölümünde bulunan 22 kategorideki çeşitli nesnelerin isimlerini nesnelerle eşleme becerilerinin kazandırılması hedeflenmiştir. Tohum Eğitim uygulamasının anne-baba, öğretmen veya yetişkin rehberliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Tohum Eğitim uygulamasına herkes AppStore ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak ulaşabilir.
 
Tohum Otizm Vakfı Hakkında:
Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm Spektrum Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dijital Dönüşüm Merkezi, 149 KOBİ'nin yol haritasını çıkardı
Dijital Dönüşüm Merkezi, 149 KOBİ'nin yol haritasını...
 3. çeyrek bilançolarından ne bekleniyor?
3. çeyrek bilançolarından ne bekleniyor?