TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME...
Reklam

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi?

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi? TCMB dün beklendiği gibi politika faizinde değişikliğe gitmedi. Toplantı metninde ise özetle enflasyondaki yükseliş dinamikleri nedeniyle şu anki para politikası sürdürülecek mesajını verdi.

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi?

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi? TCMB dün beklendiği gibi politika faizinde değişikliğe gitmedi. Toplantı metninde ise özetle enflasyondaki yükseliş dinamikleri nedeniyle şu anki para politikası sürdürülecek mesajını verdi.

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi?
07 Mayıs 2021 - 08:47

TCMB SONRASI TL VARLIKLARDAKİ GÜÇLENME SÜRECEK mi?

TCMB dün beklendiği gibi politika faizinde değişikliğe gitmedi. Toplantı metninde ise özetle enflasyondaki yükseliş dinamikleri nedeniyle şu anki para politikası sürdürülecek mesajını verdi.

Bu mesajı verirken TCMB’nin toplantı metninden sıkı duruş ifadesinin kaldırıldığı, yerine “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir “ şeklinde toplantı metnine eklendiği gözden kaçmadı. Toplantı metninde enflasyonda yükselişi nedenleri arasında olan emtia fiyatlarındaki seyir ve yükselen enflasyon beklentilerine de dikkat çeken TCMB bununla ilgili olarak metinde “Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır” ifadesine yer verdi.

Cari işlemler konusuna da değinilen metinde bu konu hakkında “Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir” dendi. Önceki toplantı metninde olduğu gibi bu toplantı metninde de yer bulan bir başka ifade ise politika faizi düzeyinin enflasyonun üzerinde bir seviyede oluşturulmaya devam edileceği oldu. Sonuç olarak metinden anlaşılan durum TCMB nezdinde yakın bir vadede faiz indirim seçeneğinin olmadığını gösteriyor. Kurun geldiği seviyeler, %35’i bulan ÜFE’den TÜFE’ye geçiş etkisi, küresel emtia fiyatlarındaki yükselişin sürmesi ve kısıtlamalar sonrası artması muhtemel taleple birlikte enflasyonda henüz tepe noktasını görmediğimizi söyleyebilir. Bu nedenle TCMB’nin de her ne kadar “sıkı para politikası” ifadesine yer vermemiş olsa da şahin bir görüntü vermeye çalıştığını düşünüyoruz.

Dow Jones Sanayi endeksi Perşembe günü rekor seviyede kapandı. Yükseliş haftalık işsizlik başvuruları
ile desteklendi. ABD Başkanı Joe Biden'ın KOVID-19 ile ilgili fikri mülkiyet haklarından feragat etme planlarını desteklemesinin ardından aşı üreticilerinin hisseleri düştü. Beyaz Saray,
Biden'in KOVID-19 aşısı fikri mülkiyet hakları için önerilen bir feragatnameyi destekleme kararını verdiğini söylemesinin ardından ilaç şirketleri düştü. Yatırımcılar, işgücü piyasasının gücü ve potansiyel olarak
FED’in para politikası konusundaki duruşuna ilişkin ipuçları için bugün daha kapsamlı bir
tarım dışı istihdam raporunun sonuçlarına odaklanacak.

Avrupa hisse senetleri Perşembe günü geriledi. Seyahat sektörü Britanya Tren Hattından gelen zayıf sonuçlarda düşüşe yol açarken, yiyecek ve içecek şirket hisseleri güçlü kazançlarla 14 ayın en yüksek seviyesini gördü. STOXX 600 endeksi % 0.1 düşüşle kapandı. Seyahat ve eğlence sektörü en kötü performans gösteren sektör oldu ve İngiliz demiryolu işletmecisi Trainline'ın yıllık kayıp bildirmesinin ardından % 1.7 düştü.

İngiltere Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizi ve varlık alım programını değiştirmedi.
Banka toparlanma nedeniyle acil varlık alım programını yavaşlattı. Banka, pandemi nedeniyle devreye soktuğu haftalık 4.4 milyar sterlin olan acil varlık alım programını ise 3.4 milyar sterline çekeceğini duyurdu.
ABD ekonomisinin toparlanması ve koronavirüsün vurduğu diğer ülkelerdeki fabrika üretiminin durması, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde üretilen mallara olan talebi artırmasından kaynaklı olarak Çin'in ihracat büyümesi Nisan ayında beklenmedik bir şekilde hızlandı. Dolar bazında ihracat, bir önceki yıla
göre% 32.3 artarak 263.92 milyar Dolar'a yükseldi. Asya endekslerine baktığımızda genel olarak pozitif hareketler gözleniyor. ABD vadelileri ise yatay hafif pozitif tarafta bulunuyor.

USDTRY
 
TCMB haftalık repo oranında değişikliğe gitmedi ve faiz yüzde 19’da sabit bıraktı. Karar metninde duruşun sürdürüleceği söylense de metin içerisinde “sıkı” kelimesinin çıkarıldığı görülüyor. Karar sonrası Dolar’da hafif bir geri çekilme görüldü. ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarıyla güçlenen Dolar yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,25 ve 8,22 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
 
EURTRY
 
TCMB PPK toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Kararın ardından kısmen geri çekilmenin görüldüğü gözlense de döviz kuru üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Açıklanan Euro Bölgesi Bileşik PMI verisi 53,8 olarak gerçekleşirken ÜFE aylık yüzde 1,1 yıllık yüzde 4,3 olarak açıklandı. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,00 ve 10,05 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 9,95 ve 9,90 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
 
Hafta başından bu yana Dolar endeksinde görülen değerlenme ve tahvil faizlerindeki hareketlilik Amerikan Dolar’ının güçlenmesine neden oldu. Açıklanan Euro Bölgesi Bileşik PMI verisi beklentinin hemen üzerinde 53,8 olarak gerçekleşti. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam yakından takip edilecek. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1,2085 ve 1,2100 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2035 ve 1,2000 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.
 
ONS ALTIN
 
Ons Altın’da 1800$’ın aşılmasıyla beraber yukarı yönlü hareketin kuvvetlendiği gözleniyor.  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamalarıyla gelen satıştan hızla toparlandığı görüldü.  Bugün açıklanacak olan ABD Tarım dışı istihdam Altın için önemini koruyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1830 ve 1835$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1810 ve 1800$ destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
 
İngiltere Merkez Bankası faiz oranında değişikliğe gitmezken ekonomik toparlanmanın hızlanması
nedeniyle acil varlık alım programını yavaşlattı. Haftalık 4.4 milyar sterlin olan acil varlık alım programı 3.4 milyar sterline çekildi. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam yakından takip edilecek.
Yatay görünümünü sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3885 ve 1,3855 destek seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3930 ve 1,3965 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Japonya hükümeti Kovid-19’a karşı OHAL’i uzatacak. Japonya Merkez Bankası Mart ayı toplantı tutanaklarında yetkililerin faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde düşük tutmaya odaklanma ihtiyacı konusunda anlaştıkları göze çarpıyor.  Aşılamanın başlaması olumlu bir işaret olduğu öne sürülerken pandemiyle ilgili yaşanan gelişmelere dikkat çekildi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,50 ve 110,00 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 108,60 ve 107,80 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
Amerikan Haftalık Ham Petrol Stokları 7,6milyon varil azalış gösterirken Brent Petrol’de dalgalı bir seyir hakim. Dünya’da artan koronavirüs vakaları talep endişeyi yaratıyor ve fiyatlamalarda baskı oluşturmaya devam ediyor.
Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 68,70 ve 69,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 68,00 ve 67,40 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
TCMB PPK toplantısında piyasa beklentisine paralel faiz oranında değişikliğe gidilmezken karar sonrası döviz kurunda kısmen geri geçilmeler yaşandı. Bugün ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesi kurda yukarı yönlü hareket oluşturabilir. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 490 ve 500 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 480
ve 475 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...