TCMB Perşembe günü ne yapacak?

TCMB Perşembe günü ne yapacak?

TCMB Perşembe günü ne yapacak?

TCMB Perşembe günü ne yapacak?
16 Ocak 2018 - 21:31

Türkiye Merkez Bankası'nın Perşembe günkü yılın ilk toplantısında nasıl bir karar alacağı bu haftanın en önemli konularından biri

Bu hafta TL tarafında takip edilecek en önemli gelişme TCMB’nin Perşembe günü yapacağı PPK toplantısı.

TCMB, PPK’nın aralık ayı toplantısında, politika faizini yüzde 8’de, faiz koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde sabit tutulurken, GLP borç verme faiz oranını ise yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltmişti.

Peki TCMB bu ay ne yapacak? Yeni bir artış kararı alacak mı yoksa bu ayı pas mı geçecek?

Bu konuya yönelik uzmanların beklentilerini sizler için derledik.

Uzmanların beklentileri: TCMB bu ayı pas geçer

Investing.com analizinde; “Beklentinin nasıl oluştuğuyla başlamak gerekir, TL 2017’nin ilk ayında rekor değer kaybı yaşamasının ardından yılın 8 ayını pozitif geçirdi ve USD/TRY kuru Eylül ayında 3,3885 seviyesine kadar geriledi. Eylül’de dolardaki değerlenme ile bir miktar yükselen kur, Ekim’de ABD ile yaşanan vize krizi ve yüksek enflasyon ile yükselişini hızlandırdı. Kasım’da ise enflasyonun son 14 yılın rekor seviyesine ulaşması ve biriken negatif gelişmeler kurun 3,98’i aşarak yeni rekor seviyeye yükselmesine neden oldu.

Kasım’da tüm döviz kurları ve Gram Altın tarafında rekor kırılması ve enflasyonun da son yılların zirvesinde olmasıyla piyasalar TCMB’den faiz artışı bekledi. Piyasalardaki beklenti minimum 100 bp faiz artışı yönündeydi ve TCMB, 2017’nin son PPK toplantısında beklenenin altında 0,50 bp faiz artışı yaptı.

Piyasalarda ilk tepki TL negatif oldu ve TCMB’nin Ocak toplantısında da faiz artışına devam edeceği beklentisi kuvvetlendi. Ancak şu andaki güncel görünüme baktığımızda piyasalarda bu ay faiz artışı beklentisi oldukça azaldı. Nedenleri ise; ilk olarak dolar kurunun gerilemesi gösterilirken 2. neden olarak da enflasyonun baz etkisi ile Ocak’ta da düşüş yaşayacağı beklentisi.

Enflasyon Kasım’da zirve yaparken çekirdek enflasyon ise Ekim’de rekor kırmıştı. Ardından baz etkisi ile Aralık’ta düşüş bekleniyordu. Enflasyon, Aralık’ta geriledi, ancak istenen seviyede olmadı ve en önemli sorun ise, çekirdek kalemdeki düşüş çok sınırlı kaldı. Dolayısıyla devam eden aylarda baz etkisi beklentilerden daha düşük olabilir, yani enflasyon tarafındaki düşüş beklenenden az olabilir.

TCMB’nin öncelikli görevi fiyat istikrarını sağlamak ve son yıllarda enflasyon hedefinin tutturulamaması bir yana rakamların hızla yükseldiği görülüyor. Buna karşın TCMB tarafından gelen faiz artışı da ana kalem olan faizde değil diğer kanallarda yapıldığı için etkisi de maalesef ki sınırlı kalıyor.

Perşembe günü yapılacak toplantıda kurulun olası faiz artışını yine Geç Likidite Penceresi kanadında yapması ve yine 0,50 bp olması beklenirken TCMB’nin bu ayı pas geçme ihtimali ise daha kuvvetli görünüyor.” diyor.

Enflasyon konusunda daha rahat bir mesaj gelebilir

TD Securities Gelişen Piyasalar stratejistleri Cristian Magio ve Paul Fage’ın Pazartesi günkü bir raporunda Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısına ilişkin beklentileri yer aldı.

Raporda, “Merkez Bankası’nın kilit önemdeki faizlerinin hiçbirinde, özellikle GLP faizinde bu hafta değişiklik beklemiyoruz. Fakat enflasyon konusunda daha rahat bir mesaj gelebileceğini düşünüyoruz; bu da ilk çeyreğin sonuna doğru faiz indimi ihtimalinin ipucu olabilir.” ifadesi yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Perşembe günü Ocak ayı toplantısını gerçekleştirecek.

Mevcut durumda haftalık repo faizi yüzde 8, faiz koridorunda gecelik borç verme faizi yüzde 9.25 ve gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, geç likidite penceresi (GLP) faizi yüzde 12.75 seviyesinde bulunuyor.

Ancak kurda çok sert bir hareket olursa Merkez aksiyon alır

Fon Yöneticisi Volkan Sarı Bloomberg HT’deki İlk Söz programına konuk oldu. Sarı, Suriye riskiyle Dövizde daha sert hareketler gerçekleşmesi halinde Merkez Bankası’nın harekete geçebileceğini söyledi.

Sarı “Merkez Bankası şu anda enflasyon hedeflemesi yapmıyor, sadece kurun kontrolden çıkmasını engelleyecek bir noktada faiz vermeye çalışıyor.” dedi.

Cari açıkta geçen sene ‘inanılmaz hızla’ büyüme olduğunu, dış ticaret açığında da büyüme olduğunu kaydeden Sarı “bu yıl ekonomide bir miktar yavaşlama bekliyorum. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki yükselişin buradaki düzelmeyi engelleyeceğini düşünüyorum. 70 dolar seviyesindeki petrol Türkiye için sıkıntı verici olur. Önümüzdeki dönemde hem faizler yüksek olacak, hem kurdaki değer kaybı enflasyonun üzerinde olacak” dedi.

Dolar/TL ‘nin gelecek 1-2 gündeki hareketini çok yakından takip etmek gerektiğini belirten Sarı, “sert bir hareket olması durumunda Merkez Bankası devreye girecektir aksi takdirde ben Merkez Bankası’nın herhangi bir harekette bulunmayacağını düşünüyorum” dedi.

Merkez beklemeyi tercih edecektir

Ali Ağaoğlu konuya ilişkin makalesinde, “Perşembe günü yapılacak olan PPK toplantısından ben de piyasalar da herhangi bir faiz kararı beklemiyor. Yine toplantının yapılacağı güne kadar gerek politikacılardan ve danışmanlardan, gerekse de hükümet cephesinden “faizler inmeli” tarzında bazı yorum, öneri ve eleştiriler gelebilir. Hazır kurlar da gerilemişken bu eleştiri ve temenniler daha yüksek tondan da seslendirilebilir. 2017 yıllık enflasyonu yüzde 11.92 olarak nihayetlendi. TCMB’nin yüzde 12.75 olan Geç Likidite Penceresi (GLP) faizine “dayadığı” günlük fonlama faizi (ağırlıklı fonlama faizi olarak da anılan) şimdilik kaydıyla enflasyonun üzerinde kalmayı başarıyor, hatta sınırlı da olsa pozitif bir reel faiz anlamına geliyor. Hafta içinde açıklanan TCMB beklenti anketinde 2018 yılı TÜFE beklentisi; bir önceki aydaki yüzde 9.30’a oranla yüzde 9.55’e yükselmiş. Anlaşılan GLP’de Aralık ayında yapılan 50 baz puanlık artış beklentileri aşağı çekmeye yetmemiş. Normal şartlar altında PPK’nın bunu da göz önüne alarak faiz artırıyor olması çok da bizleri şaşırtmasa gerek. Ancak PPK “diğer tüm faktörleri” de göz önüne alarak bu toplantıda beklemeyi tercih edecektir. Herhangi bir faiz artışı beklemiyorum. Eğer gelecek olursa bu durumda dolar/TL kurlarında yeni düşükleri görmemiz kaçınılmaz olacak.

Diğer yandan herhangi faiz indirimi gelirse bu durumda; yurt dışındaki gelişmeler ne olursa olsun; dolar/TL kurlarında yeni zirveler görmesek de bir yükseliş olacaktır. İndirim oranına göre dolar/TL kurları düşük 3.80’li veya yüksek 3.80’li seviyelere kadar çıkabilecektir.” yorumunda bulundu.

21 ekonomistten 18’i değişiklik beklemiyor

AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerden 3’ü geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranında 50 baz puanlık artış beklerken, 18 ekonomist de bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi), borçlanma faiz oranı (faiz koridorunun alt bandı), marjinal fonlama oranı (faiz koridorunun üst bandı) ve GLP borç verme faiz oranında değişiklik beklemiyor.

Başka bir anket daha…

Foreks anketine katılan 20 analistin tamamı haftalık repo, marjinal fonlama oranı ve gecelik borçlanma faizlerinde değişiklik beklemiyor.

Öte yandan analistlerin 17’si Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranının sabit bırakılacağı tahmininde bulunurken, 3’ü 50 baz puanlık artırım kararı alınacağını öngördü.

Her ne kadar piyasa beklentilerinin TCMB’nin bu ay bir aksiyon almayacağı yönünde olduğu görülse de hatırlanacak olursa Aralık toplantısında Merkez piyasa beklentilerini karşılayamamış şaşırtmıştı.

Aralık ayında bu kararı sonrası TL’de değer kaybını tetikleyen Merkez’in, bu ay hiç bir değişiklik beklenmezken bir artış gerçekleştirme kararı vermesi halinde TL’nin değerini yukarı iterek destek verebileceği, son aylarda zayıf seyreden TL’nin böyle bir desteğe ihtiyaç duyması da kafalarda soru işareti yaratıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkez Bankası: Anlaşma Türk Lirası ve Katar Riyali cinsinden imzalandı
Merkez Bankası: Anlaşma Türk Lirası ve Katar Riyali cinsinden...
ABD ile ilişkiler iyice ısınmaya başladı: Türkiye resmen şikâyet etti!
ABD ile ilişkiler iyice ısınmaya başladı: Türkiye resmen...