Sporda Pandemi Dönemi
Reklam
Reklam

Sporda Pandemi Dönemi

Sporda Pandemi Dönemi Ülkemizde kadın ve erkek toplamda 400 bine yakın lisanslı sporcu bulunuyor.

Sporda Pandemi Dönemi

Sporda Pandemi Dönemi Ülkemizde kadın ve erkek toplamda 400 bine yakın lisanslı sporcu bulunuyor.

Sporda Pandemi Dönemi
23 Kasım 2020 - 11:59

Sporda  Pandemi Dönemi
 
Ülkemizde kadın ve erkek toplamda 400 bine yakın lisanslı sporcu bulunuyor.

B
aşka bir ifade ile her 200 kişiden biri, herhangi bir spor branşı ile ilgileniyor ve bu rakamın önemli bir kısmı geçimini doğrudan burdan sağlıyor. Kısacası spor dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir istiham alanı, direkt ve dolaylı bilenşenlerine baktığımız zaman ise sportif organizasyon ve müsabakalar, büyük bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.Arzu Yılmaz


 
Tüm dünyada ve ülkemizde bu denli öneme sahip ve milyarlarca insanı etkisi altına alan spor organizasyonları ve müsabakaları, kuşkusuz pandemi sürecinin oluşturduğu krizden en çok etkilenen sektörlerin başında yer aldı. Öyle ki, dünyanın en büyük organizasyonu kabul edilen Dünya Kupası kovid-19 nedeniyle ertelendi.

Sadece Dünya Kupası değil, salgının pik yaptığı dönemde neredeyse tüm futbol ligleri ertelenirken,Hatta 57 ülkenin 52 tanesi beyaz sayfa ilan etmiş iken, ki işte örnek  Fransa lig 1, İngiltere Premier ligi gibi pek çok dünya markası lig ise mevcut haliyle tescillenmek zorunda kaldı. Bu etki sadece futbolla sınırlı kalmadı pek tabii bir çok spor branşında aynı olumsuzluklar yaşandı, devamında ise halen seyircisiz sürdürülen spor müsabakaları ciddi gelir kayıplarına yol açtı. En son hatırlanacağı üzere İstanbul Park’ta gerçekleştirilen Formula 1 organizesyonu da seyircisiz yapılmak zorunda kaldı.
 
Profesyonel manadaki spor dalları üzerinde bu denli etki yaratan covid-19, en çok da amatör spor dallarını vurdu diyebiliriz. Zira ülkemizde yaklaşık 8 aydır amatör spor müsabakaları pandemi nedeniyle yapılamıyor  .Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan TASKK Başkanı Ali Düşmez amatör spor müsabakalarının başlayacağını duyurmuştu.

Spor aynı zamanda gençler üzerinde psikolojik anlamda olumlu katkı sağlayan en önemli unsurların başında gelmektedir.Tabii ki burada sadece kasttediğimiz futbol değildir. Bir çok spor dalı, belirlli tedbirler çerçevesinde ve Spor Bakanlığımızın katkılarıyla faaliyete başlamalıdır.
 
Şimdi doğal olarak ulusça aldığımız tedbirler neticesinde seyircisiz icra edilmek zorunda olan spor müsabakalarının bir an önce en önemli öğesi olan seyircili günlere kavuşması dileğiyle.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Kadın İçin Taşıyoruz” projesine ödüller
“Kadın İçin Taşıyoruz” projesine ödüller
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET