SANATIN SANATI
Reklam

SANATIN SANATI

SANATIN SANATI Eskiyen yılları eskimeyen mutluluklarla, eksilen yılları sevgiyle çoğaltacağımız nice güzellikler dileyip, yarınlara umutla bakmaya gayret ederken, yenilenen bir yılın eşiğinde yinelenen terör haberleriyle 2018’i geride bıraktık.

SANATIN SANATI

SANATIN SANATI Eskiyen yılları eskimeyen mutluluklarla, eksilen yılları sevgiyle çoğaltacağımız nice güzellikler dileyip, yarınlara umutla bakmaya gayret ederken, yenilenen bir yılın eşiğinde yinelenen terör haberleriyle 2018’i geride bıraktık.

SANATIN SANATI
28 Aralık 2018 - 21:22

SANATIN SANATI
 
Eskiyen yılları eskimeyen mutluluklarla, eksilen yılları sevgiyle çoğaltacağımız nice güzellikler dileyip, yarınlara umutla bakmaya gayret ederken, yenilenen bir yılın eşiğinde yinelenen terör haberleriyle 2018’i geride bıraktık.

Sanatın; özgürlük, aydınlanma, durum izahı, hal tasavvuru, çağ ifadesi, geçmişin anlatımı, geleceğin mimarı, duygunun aracı, düşüncenin çizgisi, hayalin resmi, ruhun ezgisi, bedenin sağlığı, beynin besini, ruhun gıdası, birden bütüne bütünden bire vardıran estetik organı, insanlığın mirası, nesillerin arşivi, kültürün göstergesi olduğu gibi, kapsadığı alanların saymakla bitiremeyeceğimiz engin vasıfları vardır.

Ülkemizde sıkça yaşadığımız yürekleri kanatan, duyguları inciten, algıları zorlayan, yaşamları kısıtlayan, hayatları sonlandıran, geleceği karartan, geçmişi karalayan, gönülleri küstüren, sevinçleri örseleyen, umutları törpüleyen, bugünü yarına gebe bırakan, dünü bugüne arattıran, gözlerde yaş kurutmayan elim ve barışı özlettiren hallerdeyiz.

Bu hallerde iken sanatın birleştirici, uzlaştırıcı, onarıcı, yapıcı, tedavi edici, durum ortaya koyucu, aydınlatıcı, besleyici, üretici, yaratıcı ( Büyük sanatçı Yaratanın gönüllere koyduğu aşkla ve yetenekle eserlerini sergileme, izleme vasfı ile) ürünlerle, eserlerle, sanat eseri özelliği olmasa da sanatsal nitelikli faaliyetlerle, icralarla, teşebbüslerle insanlığı yaşamalı, yaşatmalıyız.

Bu vesile ile Sanatın özgürlükleri yücelten, besleyen, aktaran ve yaşatan güzelliklerini yadsımadan, içselleştirerek bir eğlence aracı ya da hobi unsuru olmadığını kendimize hatırlatmalıyız.
Güzel yurdumun güzel insanlarının zarif yüreklerinin bildiklerini burada yinelerken, güzelliklerle yenilenmenin, sanatın evrensel dili ile konuşmanın en güzel aracı olan sanata sanat aşkıyla sarılmanın verdiği umutla aydınlanalım.

Değerli dostlarım, bir melodinin tınlaması, bir konser, bir sinema, bir tiyatro, bir sergi yani herhangi bir sanat etkinliği eğlence unsuru değildir. Yüreklerin vatan aşkı gibi, bayrak sevdası gibi, toprak bütünlüğü gibi sevgiyle bir araya gelerek ruhların gıdalanması, kültürden nemalanması, kalplerin aynı yöne bakarak çarpmasıdır. Bazen yanılgıya düşerek, yada gözden kaçırarak Sanatın birleştirici gücünü unutuyor yada önem sırasını öteleyebiliyoruz.

Sanatın Sanatının farkındalığı ile güzel bakan sanat yüreklerinizi, güzelleştiren gönüllerinizi, sevgiyle çoğaltan kalplerinizi gönülden sevgi, saygı ve selamlarımla selamlıyor, ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı bir şiirimi ve bestemi (Her gün beni arıyordu   Segah makamı şarkımı) yüce gönüllerinize bırakıyorum. Yine yeniden barışa, umuda, sanata merhaba diyerek, bir sonraki yazı dili ile sohbetimizde buluşmayı ümit ediyorum.

    BİR YILIM DOLDU
Eskiterek aldın bana sormadan
Ömrümden eksilttin üste koymadan
Yanımda dolaşan gölge bulmadan
Katmadan gençliğe bir yılım doldu

Sabahın ışığı yüze doğunca
Aldığım her nefes umut olunca
Gözlerim gecede rüya bulunca
Saymadan gençliğe bir yılım doldu

Yapraklar döküyor takvimler yine
Yüzüme çizdiğin çizgilerine
Akları doldurdun saçım teline
Doymadan gençliğe bir yılım doldu
(Doymadan gençliğe yaş günüm oldu)

Perihan KOCA 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!