PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR..

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR..

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR.. Geçen haftanın son işlem günü piyasalarda nispeten sakin bir hava vardı. Salgın ile birlikte bozulan ekonomik göstergeler aşılamanın artmasıyla ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla verilerde kendini daha net göstermeye başlıyor.

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR..

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR.. Geçen haftanın son işlem günü piyasalarda nispeten sakin bir hava vardı. Salgın ile birlikte bozulan ekonomik göstergeler aşılamanın artmasıyla ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla verilerde kendini daha net göstermeye başlıyor.

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR..
24 Mayıs 2021 - 10:03

PİYASALARDA BU HAFTA NELER BEKLENİYOR..

Geçen haftanın son işlem günü piyasalarda nispeten sakin bir hava vardı. Salgın ile birlikte bozulan ekonomik göstergeler aşılamanın artmasıyla ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla verilerde kendini daha net göstermeye başlıyor.

Cuma günü bunun göstergesi olan imalat ve hizmet PMI verileri hem Avrupa’da hem de ABD’de genişleme bölgesinde yukarı yönlü eğilimini sürdürdü. ABD’de 70.0 seviyesini gören hizmet PMI sonucu ardından
Dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile kur tarafında da hafif yukarı yönlü hareketler meydana geldi.
Kur haftayı 8.30-8.45 bandı içerisinde tamamladı fakat bir sıkışma formasyonu içerisinde bun formasyonun sonuna yaklaştığını da not edelim. 5 yıllık CDS’imiz haftayı 399.8 ile 400’ün hemen altında tamamladı.

Dolar, sepet para birimine karşı 2020'deki kazanımlarını sildi. Bu tersine dönüş FED’in enflasyondaki toparlanma işaretlerine rağmen para basmaya devam etme konusundaki görünürdeki kararlılığından kaynaklanıyor. Fed yetkilileri, enflasyondaki yükselişi çoğunlukla yükselişin geçici olduğu ve baz
etkilerinden kaynaklandığı gerekçesiyle reddediyor. Bu görüş 28 Mayıs'ta kişisel tüketim harcamaları
(PCE) endeksinin son okumasıyla test edilecek. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek PCE, Fed’in % 2 esnek ortalama hedefi için tercih ettiği enflasyon ölçüsü Mart ayına kadar 12 ayda %1.8 arttı.
Fed, olası PCE baskısı karşısında bile enflasyon görüşüne sadık kalırsa, dolar daha da düşebilir. Bu, emtia fiyatlarında ve hisse senedi piyasalarında yükselişe etki edebilir. Ancak kripto piyasasında bu hafta geçen hafta yaşanan yalpalamaların tekrarı olursa bu durum güvenli limanlara olan ilgiyi tekrar geri getirebilir.

Geçen hafta AMB başkanı Euro Grubu toplantısında enflasyon konusunu görüştüklerini belirterek, "AMB olarak 2021 yılında enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu düşünüyoruz." dedi. Euro Bölgesi'nin ekonomik toparlanma sürecinde olduğunu belirten Lagarde, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesindeki Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) seviyesine 2022 yılında çıkacağımıza inanıyorum." diye konuştu. Lagarde ayrıca, merkez bankasının önemli bir politika toplantısına iki haftadan kısa bir süre kala 1,85 trilyon Euro'luk (2,25 trilyon Dolar) acil tahvil alım planını azaltma konusunu görüşmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Euro bölgesindeki imalat ve hizmet PMI verilerinin güçlü seyri yatırımcıları artan enflasyon endişeleri karşısında temkinli bir şekilde iyimser tutarken, Avrupa hisse senetleri Cuma günü yükseldi.
Euro bölgesinde iş aktivitesi büyümesi, ekonomiler yeniden açılırken bloğun hakim hizmet endüstrisindeki güçlü canlanmanın da yardımıyla Mayıs ayında üç yıldan fazla bir süredir en hızlı hızda hızlandığını gösterdi.

Pek çok hizmet firmasının kapılarını yeniden açması ve fabrikaların toparlanmakta olan küresel ekonomiden gelen talep dalgası nedeniyle hem işe alımlarda hem de fiyatlarda artışa yol açmasıyla, İngiliz ekonomik büyümesinin göstergesi Mayıs ayında rekor seviyedeki en yüksek seviyesine ulaştı.

Asya hisseleri bugüne yatırımcılar para politikası konusunda rehberlik için önemli olan ABD enflasyon okumalarını beklerken temkinli bir başlangıç ​​yaptı. ABD vadelilerinde ise hafif pozitif tarafta hareketlerin oluştuğu gözleniyor. Endeksin ise güne hafif yükselişle başlangıç yapmasını bekliyoruz.
 
USDTRY
 
Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden olan FOMC toplantı tutanaklarında tahvil alım programında değişikliğe gidileceğine dair beklentiler kurda stresi artırdığı görüldü. Cuma günü açıklanan gelecek ekonomik durum beklentisi bir önceki aya göre yüzde 5,5 azalış gösterdi.
Bu hafta açıklanacak ABD büyüme verisi yakından takip edilecek. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,43 ve 8,50 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor.
Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,35 ve 8,28 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
 
EURTRY
 
Ekonomik toparlanman beklentileriyle yukarı yönlü hareketine devam eden Euro’da, geçtiğimiz hafta
FOMC toplantı tutanakları nedeniyle volatilitede artış gözlendi. Avrupa Merkez Bankası yetkilisi Lane, enflasyon oranındaki artışın geçen yıldan kalan şoklardan kaynaklandığını belirtirken kalıcı enflasyonist ortamı görmediğini yineledi.  Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,30 ve 10,35 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,20 ve 10,13 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
 
Euro PMI verilerinin beklenilenden iyi gelmesi ekonominin toparlanmasına ilişkin daha iyimser bir havaya neden oluyor.  FOMC toplantı tutanaklarına göre yetkililer, ekonomik toparlanmanın tam anlamıyla istenilen düzeyde olabilmesi için zamana ihtiyacı olduklarını vurguladılar. Varlık alım programında değişikliğe gidilebileceğinin belirtilmesi üzerine fiyatlarda oynaklığın arttığı görüldü. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1,2210 ve 1,2240 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2160 ve 1,2130 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.
 
ONS ALTIN
 
Dolar Endeksinde görülen geri çekilmenin devam etmesi değerli metal için olumlu seyri devam ettiriyor.
Ons Altın,  FOMC toplantı tutanaklarının yayınlanmasıyla dalgalı bir seyir çizdi. ABD PMI verileri beklentinin üzerinde gelmesi ekonomik aktivitedeki artışı destekliyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD Büyüme verisi yakından takip edilecek.  Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1890 ve 1895$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1875 ve 1867$ destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
 
Cuma günü açıklanan İngiltere Perakende satışlar yıllık yüzde 42,4 artarken Bileşik PMI verisi beklentilere paralel 62,0 seviyesinden gerçekleşti. İngiltere’de Nisan ayında enflasyon yüzde 1,5 artarken yıllık bazdaki artış ise yüzde 1,5 oldu. İngiltere Merkez Bankası yetkililerinden Vliegh, geçici olacak olan yüksek büyüme ve yüksek enflasyon oranı para politikası için ana endişe oluşturmadığını belirtti. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,4175 ve 1,4200 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,4135 ve 1,4105 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın gün içerisinde yapacağı açıklamalar önem arz ediyor. TÜFE Nisan ayında yıllık 0,1 azalış gösterirken manşet enflasyonda ki azalış 0,4 olarak gerçekleşti. FOMC toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla fiyat hareketliliklerinde artışlar gözlendi. Japonya’da kovid-19 kapsamın alınan OHAL uygulaması Okinawa eyaleti de dahil edildi Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,10 ve 109,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 108,60 ve 108,25 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı bir önceki haftaya göre 4 artarak toplamda 356’ya yükseldi. Son bir yıldaki artış 119’u buldu. OPEC+ üyelerinin petrol kesintilerine uyum oranı Nisan ayında yüzde 113 olarak gerçekleşti. Kovid-19 salgının Asya kıtasında artış göstermesine rağmen Petrol talebinde iyileşmelerin görüldüğü yetkililer tarafından belirtildi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 67,50 ve 68,15 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 66,00 ve 65,30 $ destek seviyeleri önem
arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Ons Altın’da görülen yukarı yönlü hareket Dolar Endeksinde görülen gevşeme ile devam ediyor.
Döviz kurunda görülen yatak hareket Gram Altın’daki yükselişi sınırlıyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 515 ve 520 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı
yönlü bir hareketin olması durumunda ise 510 ve 500 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için
önem arz ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor
54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor
ANTROPOSEN ÇAĞDA TÜRKİYENİN GÜCÜ: GENÇ NÜFUSU!
ANTROPOSEN ÇAĞDA TÜRKİYENİN GÜCÜ: GENÇ NÜFUSU!