PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ...
Reklam
Reklam

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR Borsa İstanbul dün yüzde 1,84 yükseliş ile 1396,92 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 14.9 Milyar TL oldu. Dün yurtdışı borsalarda da pozitif seyir devam etti ve ABD borsalarından Dow Jones yüzde 0,98, Nasdaq yüzde 1,05 ve S&P 500 yüzde 0,83 artış gösterdi.

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR Borsa İstanbul dün yüzde 1,84 yükseliş ile 1396,92 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 14.9 Milyar TL oldu. Dün yurtdışı borsalarda da pozitif seyir devam etti ve ABD borsalarından Dow Jones yüzde 0,98, Nasdaq yüzde 1,05 ve S&P 500 yüzde 0,83 artış gösterdi.

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR
08 Ekim 2021 - 09:14

PİYASALAR TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİNİ BEKLİYOR

Borsa İstanbul  dün yüzde 1,84 yükseliş ile 1396,92 seviyesinden kapatırken işlem hacmi 14.9 Milyar TL oldu. Dün yurtdışı borsalarda da pozitif seyir devam etti ve ABD borsalarından Dow Jones yüzde 0,98, Nasdaq yüzde 1,05 ve S&P 500 yüzde 0,83 artış gösterdi.

Avrupa borsalarına bakılacak olursa DAX yüzde 1,85, CAC 40 yüzde 1,65 ve FTSE 100 ise yüzde 1,17 yükseldi. Asya piyasalarında Çin hisseleri tatil dönüşü pozitif açılış gerçekleştirdi. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü hareket devam ediyorken tahvil faizleri 1,59’den işlem görüyor. Asya Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Açıklanacak olan verinin beklentinin üzerinde gelmesi halinde 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan FOMC toplantısından varlık azaltım kararının çıkması bekleniyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu önderliğinde gerçekleşen analist ve yatırımcı toplantısında yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Başkan Kavcıoğlu, enflasyondaki geçici unsurların etkisini yitireceğini yineledi. Para politikası uygulanırken çekirdek enflasyonun değerlendirmeye alındığı geçtiğimiz PPK toplantısında değinilirken Başkan Kavcıoğlu, manşet enflasyonu takip etmeye devam ettiklerini belirtti. Para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkileyebileceği talep unsurlarını, enflasyondaki gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiğini bildirdi. Buna ek olarak, hizmet sektörünün yeniden açılma ile salgın döneminin etkilerini büyük ölçüde atlatıldığı belirtildi. İhracattaki güçlü seyrin devam etmesi ve ithalattaki yavaşlama dış dengede devam eden iyileşmeyi desteklediğini vurgulandı.

Dolarizasyonun son dönemlerde etkisinin azalttığı ve yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydettiğine dikkat çekildi ve böylelikle dolarizasyon kısmen azaldığı ifade edildi.
Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Geçtğimiz toplantıda FED Başkanı Powell, salgın döneminde ortaya koydukları maksimum istihdam ve fiyat istikrarı politikalarına değinerek varlık alım programında bir değişikliğe gidilmesinin bahsedilen hedeflere ulaşıldığı takdirde gerçekleşecebileceğini belirtti.

Genel piyasa beklentisinin istihdam verisinde 500Bin seviyesinde bir artışın olacağı yönünde. Açıklanacak olan verinin beklentinin üzerinde gelmesi halinde hem Dolar endeksi hem de ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanacak olan fiyatlamalar gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasaları için önem arz ediyor. Son fiyatlamalara bakıldığında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,59’lerde işlem görmesi açıklanacak olan verinin ardından 1,70 seviyesine doğru bir hareket gözlemlenebilir. Buna ek olarak, son zamanlarda ABD’de sıkça konuşulan ABD borç limiti sorunun kısa süreli olarak artırılmasına onay verildi ve böylelikle ABD’nin temerrüde düşme olasılığı yakın vadede ortadan kalkmış oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre son 24 saat içerisinde 30 bin 19 vatandaşımızın testi pozitif çıkarken 217 vatandaşımız hayatını kaybetti. Her iki dozunu yaptırmış tam anlamıyla aşılanmış vatandaşların nüfusa oranı ise yüzde 73,80 seviyesinde gerçekleşti.
USDTRY
ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş kuvvetleniyor. Son fiyatlamalara bakıldığında 1,60 seviyesine yakın bir düzeyde işlem gören tahvil faizleri bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası yükselişine devam edebilir. Yaşanacak olan fiyatlamalar yakından takip edilecek. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,92 ve 8,96TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,85 ve 8,78 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
 
EURTRY
 
TCMB Başkanı Kavcıoğlu, analist ve yatırımcı toplantısında enflasyondaki geçici unsurların etkisini yitireceğini yineledi. Para politikası uygulanırken çekirdek enflasyonun değerlendirmeye alındığı geçtiğimiz PPK toplantısında değinilirken Başkan Kavcıoğlu, manşet enflasyonu takip etmeye devam ettiklerini belirtti. TÜFE, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 19,58 artış kaydetti. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,35 ve 10,40 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,20 ve 10,10 destek seviyeleri önemini koruyor.
 
EURUSD
 
Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında dolar endeksi ve tahvil faizlerindeki yükseliş parite üzerinde etkili olacak. Avrupa bölgesi Bileşik PMI verisi beklentinin hafif üzerinde 56,2 ve ABD Bileşik PMI verisi 55 seviyesinde gerçekleşti. ADP Tarım Dışı İstihdam verisi Eylül'de 568bin kişi ile beklentinin üzerinde gerçekleşti. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1575 ve 1,1600 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1525 ve 1,1500 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.
 
ONS ALTIN
 
Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükseliş trendini koruyor. Son fiyatlamalarla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,60 seviyesini test ediyor. Güçlü doların devam etmesi Ons Altın’daki yukarı yönlü hareketi baskılıyor. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1765 ve 1775$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1750 ve 1740$ destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
 
ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri 1,60 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası hareket kuvvetlenebilir. İngiltere’de bileşik PMI verisi beklentiye paralel 54,9 açıklandı. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3630 ve 1,3665 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3580 ve 1,3560 destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. ABD Özel istihdam verisi beklentinin oldukça üzerinde 568bin seviyesinde açıklandı. Açıklanan verinin güçlü geldi. Japonya’da TÜFE endeksi Eylül ayında yüzde 0,1 seviyesinde gerçekleşirken Hizmet PMI verisi ise 47,8 olarak açıklandı. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 112,40 ve 113,00 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 111,00 ve 110,10 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
ABD’de açıklanan ham petrol stokları 2,346M varil artış gösterdi. OPEC, petrol fiyatlarında yaşanan sert yükselişleri dikkate alarak üretim artışı baskılarına rağmen Kasım ayında da 400 bin varillik üretim artışına bağlı kalınacağını açıkladı. OPEC toplantısı sonrası yaşanan fiyatlamaların etkisinin devam etmesi bekleniyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 83,50 ve 84,00 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 82,10 ve 79,30$ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Dolar Endeksindeki yükselişin korunması ve ABD 10 yıllık faizlerinin 1,50’nin üzerinde seyretmesi DolarTL’de yükseliş trendini koruyor. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi Ons Altın’da hareketliliğe neden olabilir. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 510 ve 515 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 500 ve 490 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücret 45 yıla bedel olacak
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücret 45 yıla bedel...
TARIM DIŞI İSTİHDAM SONRASI İLK FİYATLAMALAR
TARIM DIŞI İSTİHDAM SONRASI İLK FİYATLAMALAR