Nefes Kredisi KOBİ’lere doping etkisi...
Reklam

Nefes Kredisi KOBİ’lere doping etkisi yapacaktır

Nefes Kredisi KOBİ’lere doping etkisi yapacaktır

Nefes Kredisi KOBİ’lere doping etkisi yapacaktır
01 Nisan 2018 - 21:10

 

 

Nefes Kredisi KOBİ’lere doping etkisi yapacaktır

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç; Başbakan Binali Yıldırım’ın  bugün İzmir'de KOBİ'lere kredi desteği programında "KOBİ'ler için verdiğimiz "Nefes Kredisi"nin hacmini 7,5 milyar liraya çıkarıyoruz." Ve “Türkiye'de kredi dönüşündeki sıkıntı yüzde 2,9; burada binde bir. Yani hiç batak yok. Sağlam para çünkü KOBİ'ler sağlam. KOBİ'ler sözüne sadık işletmelerdir.” Açıklamasını KOBİ'lere müjde olarak kabul ediyor ve memnuniyetle karşılıyoruz.

Zira Başbakan Yıldırım’ın bu ifadesi KOBİ’lerin borcuna ne kadar sadık olduğunun göstergesidir. Çünkü esnaf ve KOBİ'lerin borcuna sadık, işini ve aşını düşünüp hayali işler ile ilgisi, ilişkisi olmadığı gibi bu özellikleriyle de piyasaların canlı tutulduğu her dönemlerde reel ekonomiye katkı sağladıkları bilinen bir gerçektir.

Son yıllarda toplam kredilerden aldıkları pay yüzde 5’lerden yüzde 30’lara yaklaşırken, KOBİ’lerin borçlarına sadık olmaları nedeniyle bankacılık sektörüne olumsuz yük getirmediği gibi, kredi hacimlerinin büyümesine de katkıda bulundukları biliniyor.

Bazı bankalar üretici yerine tüketiciyi tercih ediyor

Başbakanımızın ifadesiyle istihdamın da üretimin de yükü KOBİ'lerin üzerinde. Yatırımların yarısından fazlasını KOBİ'ler yapıyor. Dolayısıyla Türkiye'de faaliyette bulunan işletmelerin yüzde 99.6'sını KOBİ'lerin oluşturduğu bir gerçektir. Bu düşünceden hareket ile KOBİ'lerimizin vizyonunu genişletmek için devlet desteğinin yanında bankacılık sektörünün desteği olmazsa olmazdır.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi zarar gördü

Hain darbe girişiminin ekonomiye faturası çok ağır oldu. İşsizlik ve enflasyon rekor seviyelere çıkarken sıkıntılı sürecin etkisiyle dolar kuru 4 TL'ye yaklaştı. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle verilen zararların ve ekonomi üzerine moral bozucu sözlerin neticesinde çok daha üst seviyelerde olması gereken ülkemiz maalesef bu engellemeler yüzünden istenilen refah düzeyine çıkamamıştır. Hükümet ekonomiyi canlandırmak için kredi musluklarını açarak bu sorunu aşmaya çalıyor.

KOSGEB ve KGF’nin mali imkanları artırılmalı

Türkiye için çok önem arz eden küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ)'in kalkındırılması noktasında yapılan çalışmaların varlığını hep birlikte görüyoruz. İstihdamının yüzde 70'inin karşılayan KOBİ'lere kriz ve kriz sonrası dönemlerde KOSGEB ve KGF destekleri piyasalara bir hareket sağlamıştır. Fakat yeterli olmamıştır. Çünkü, 3 milyon 400 bin KOBİ'nin bulunduğu ülkemizde istikrarlı olarak verilemeyen destekler maalesef kafi gelmemektedir.

Özel sektör bankaları, sözde değil, özde KOBİ bankacılığı yapmalı

Başbakan Binali Yıldırım’ın da vurgu yaptığı gibi gelişmiş ülkelere bakıldığında  KOBİ'lerin toplam kredilerden aldığı pay  bizim ülkemizdekilerin neredeyse 3 katı büyüklüğündedir. Burada özel sektör bankacılığına da büyük iş düşmektedir öyle KOBİ bankacılığı yapıyoruz diye söylenen söylemleri uygulamada da görmeliyiz.

Herkes hakkını almalı ama…

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ne yapsak azdır. Fazlasıyla hak ediyorlar.” Ve “Kobi’lerin sesi fazla çıkmıyor” sözü bankalar kadar basında da yankı bulmalı. Esnaf ve KOBİ’ler sorunlarını dile getirmek için eylem yapmadıklarından dolayı sesleri pek duyulmuyor.  Ülkemizde ne söylendiği değil, kimin söylediği önemli olduğundan KOBİ temsilcileri yeterince seslerini duyuramamaktadırlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Piyasa hacmi 250 milyar dolar sınırında
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!
Nevzat Aydın'a hırsızlık şoku!