Merkez Bankalarının Günü
Reklam

Merkez Bankalarının Günü

Merkez Bankalarının Günü Dün ilginç bir durum gerçekleşti: Dolar Endeksi % 0.4 yükseldi ancak bunun büyük kısmı Euro’nun çökmesiyle oldu: Euro/dolar paritesi 1.10’un altına indi.

Merkez Bankalarının Günü

Merkez Bankalarının Günü Dün ilginç bir durum gerçekleşti: Dolar Endeksi % 0.4 yükseldi ancak bunun büyük kısmı Euro’nun çökmesiyle oldu: Euro/dolar paritesi 1.10’un altına indi.

Merkez Bankalarının Günü
12 Eylül 2019 - 10:43

Merkez Bankalarının Günü
 
Dün ilginç bir durum gerçekleşti: Dolar Endeksi % 0.4 yükseldi ancak bunun büyük kısmı Euro’nun çökmesiyle oldu: Euro/dolar paritesi 1.10’un altına indi.

Avrupa’daki gelişmekte olan ülkeler Çekya, Macaristan ve Polonya’nın paraları ortalama % 0.6 değer kaybettiler.  Avrupa’da ancak Rus Rublesi aynı kaldı, TL ise % 0.5 değer kazanarak 5.75’e ulaştı.
 
Bugün Avrupa Merkez Bankası kararı sonrasında Euro yönünü daha belli edebilir. 31 Ekim’de görev süresi dolacak olan Başkan Draghi, FED’in yıl boyunca yaşadığı faiz artırımından faiz indirimine dönüşe yetişemeyen kurumunun yerine sözlü olarak piyasalara havuç vermiş ve erken faiz indirimi yaparız demişti. Bugünkü toplantıda ECB’nin “0” olan politika faizinde değil de “verdiğim para geri gelmesin, piyasaya gitsin” diye bankalara verdiği mevduat faizini eksi % 0.4’den % 0.5’e indirmesi bekleniyor. Ayrıca Reuters anketine göre; aylık 30 milyar euroluk bir parasal gevşeme programı başlatması bekleniyor. Üstüne Draghi’nin meşhur basın toplantılarından biri gelecek ki “daha bol para vereceğiz vb” açıklaması gelirse kaymaklı kadayıf olur.
 
Diğer tarafta yani Amerika’da ise ekonomi iyi gidiyora ait işaretler başkan ve yardımcısınca memnuniyetle karşılanırken Trump, FED’den daha fazla faiz indirimi istemekte ısrarlı.  Başkan Trump, “Fed faizleri sıfıra veya daha düşük bir düzeye indirmeli. Yapmamız gereken ve diğer ülkelerin zaten yaptığı şeylere Fed ve Powell'ın saflığı izin vermiyor. Bazı ‘kalın kafalar' yüzünden hayatta bir kez karşımıza çıkacak bir fırsatı kaçırıyoruz!” Oysa piyasa, “hata ettik, ABD kötüye gitmiyormuş” dedi ve 14 Ağustosta 10 yıllık faizin 2 yıllık faizin altına inmesi ile zirve yapan resesyon korkusunu Eylül başında normale döndürdü, şimdi ise farkı 6 baz puan artırdı; 10 Y: % 1.756 - 2Y: % 1.693 Tabi ABD borsaları da bu gazla tarihi rekorlara yaklaştı: S&P500 Endeksi 3000, Dow Jones 27 bini geçti.
 
Bugün bizde de önemli bir hamle gelecek. TCMB’nin % 19.75 olan politika faizini % 16.00 ila % 18.00 arasında bir yere indirmesi bekleniyor ki ortalama beklenti 275 baz indirimle % 17.00’ye indirmesi yönünde. Ama % 16 olsa da sürpriz olmayacak gibi!
 
Dün sabah belirtmiştik, “2019 yılının ilk 8 ayında yabancı yatırımcılar borsada 450 milyon dolarlık satım yapmıştı. Geri dönüşler başlamış olabilir. “ BIST 100 endeksi, dün de % 0.70 artışla 101,922’ye ulaştı. Dikkat çeken unsur, 9 milyar TL’yi aşan BIST işlem hacmi ve bahsettiğimiz gibi farklı yabancılardan alımların geldiğinin görülmesiydi. Bugünkü Merkez Bankaları kararları biraz volatiliteyi artırabilir.
 
STRATEJI
BIST100 13 günlük yükselen trendde 95 binden 102 bine ulaştı. 102,700 civarı biraz direnç olarak çalışabilir. Destekler ise 100,500 den aşağıda.
Güne hafif alıcılı bir başlangıç bekleniyor.
 
 
Yunus KAYA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müzik şirketleri ve sanatçılar, Bezos’a Twitch yüzünden savaş açtı
Müzik şirketleri ve sanatçılar, Bezos’a Twitch yüzünden...
Kafası karışanlar için ekonomi sözlüğü
Kafası karışanlar için ekonomi sözlüğü