Mayıs ayı halka arzlar için çok önemli...

Mayıs ayı halka arzlar için çok önemli olacak

Mayıs ayı halka arzlar için çok önemli olacak

Mayıs ayı halka arzlar için çok önemli olacak
08 Mart 2018 - 19:12

nlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü Mayıs ayının arzlar için çok önemli olacağını ifade etti, bu dönemde yapılması planlanan 6 arz olduğunu ve bunların büyüklüğünün 2 milyar doların üzerinde olabileceğini belirtti.

Ocak ve şubatta gerçekleşen aralarında Enerjisa Enerji ve MLP Sağlık Hizmetleri’nin de yer aldığı büyük halka arz dalgasının ardından mayıs ayında Şok Marketler, DeFacto, Beymen, U.N. Ro-Ro ve Gözde Girişim iştiraklerinden Penta Bilgisayar’ın Borsa İstanbul’da halka arzı planlanıyor. Standard Profil’in de Londra’da arzı bekleniyor.

Dünya’da yer alan haberde, Ünlü&Co’nun Şok Marketler ve Defacto’da global koordinatör olarak yer aldığını ifade eden Ünlü bu arzlarla ilgili şunları söyledi: “Şimdi daha yeni road show’lar başlıyor. Bu halka arzların şöyle özellikleri var; Uzun zamandır yatırımcıların beklediği şirketler halka arz ediliyor. Bunların borsaya olan yabancı ilgisini artıracağını düşünüyoruz. Yani yeni arz geliyor değil de yeni beklenen ilgi çekici arzlar geliyor”

Şirket birleşme ve satın almalarında yılın ilk yarısında 2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşılabilir

Mahmut Ünlü, yılın ilk yarısında danışmanlığını yaptıkları üç-dört satın alma/birleşme (M&A) işleminin imzalanmasını beklediklerini belirterek bunların toplamının 2 milyar dolar büyüklüğünde olacağını söyledi.

Ünlü, bunların özellikle altyapı ve tüketim sektörlerinde olacağını belirterek, “Yılın ilk yarısında 3-4 M&A işlemi imzalarız diye düşünüyoruz. Sadece birinin işlem büyüklüğü 1 milyar dolar, diğeri 500 milyon dolara yakın, bir diğeri de 100-200 milyon dolar arasında. Ayrıca yetiştirebilirsek 300-400 milyon dolarlık bir iş daha olabilir” dedi.

Bu sene ellerinde 15 M&A yetkilendirmesi olduğunu belirten Ünlü, bunların da toplamda 5 milyar dolar büyüklüğe denk geldiğini ifade etti. Ünlü, geçen sene ellerinde 20’ye yakın yetki alınmış 4 milyar dolar büyüklüğünde M&A işleminin gerçekleşen kısmının ise 1.6 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Geçen sene M&A’da 10 milyar dolarlık bir işlem büyüklüğü oluştuğunu kaydeden Ünlü, bu sene bu rakamın üzerine çıkılmasını ve 12-15 milyar dolar aralığına M&A işlemi gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fed beklentilerinde son durum
Fed beklentilerinde son durum
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan
İthal 20 ilaç için ‘yerli’ plan