MARS’TA YENİLENEBİLİR ENERJİ
Reklam
Reklam

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ Geçtiğimiz günlerde NASA'nın 7 ay önce fırlatılmış ve Jezero kraterini hedef alan projesi Perceverance uzay aracının başarılı bir şekilde Mars yüzeyine indirilişine tanık olduk.

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ Geçtiğimiz günlerde NASA'nın 7 ay önce fırlatılmış ve Jezero kraterini hedef alan projesi Perceverance uzay aracının başarılı bir şekilde Mars yüzeyine indirilişine tanık olduk.

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ
24 Şubat 2021 - 21:12

MARS'TA YENİLENEBİLİR ENERJİ
 
Geçtiğimiz günlerde NASA'nın 7 ay önce fırlatılmış ve Jezero kraterini hedef alan projesi Perceverance uzay aracının başarılı bir şekilde Mars yüzeyine indirilişine tanık olduk.
Yıllarca görev alacak ve araştırmalar yapacak. İyi ama nasıl olacak, yakıtını nasıl dolduracak, nasıl kendine güç sağlayacak ? Gibi sorular akıllara gelmekte.    Batuhan Onur Saçaklı

Tam bu noktada gün geçtikçe hem teknolojinin gelişmesiyle verimliliği artan hem de maliyetlerinin düşmesiyle büyük ilgi ve yatırım kaynağı olan ' Yenilenebilir ( temiz ) enerji ' kaynakları büyük rol oynuyor. NASA'nın Mars programında da enerji kullanmak için güneş panelleri kullanılacak ve bu şekilde Mars misyonunu tamamlamayı hedefliyorlar. Gelecek dönemlerde ise Elon Musk'ın da projesi olan Mars'a koloni kurma hedefleri doğrultusun da oradaki koloninin enerji ihtiyacı güneş panelleri aracılığı ile sağlanacak.
Günümüzde de görüldüğü üzere yenilenebilir enerjiye bu denli yatırım ve dönüşüm yapılırken,
Türkiye'nin Ay misyonu ve enerjideki dışa bağımlılığını çözebilecek nasıl adımlar atılmaktadır onlara bir göz atalım.IRENA verilerine göre 2019 yılı Yenilenebilir enerji üretim kapasitesi ;
 • Hidroelektrik kapasitesi 28 bin 503 MW
 • Rüzgar enerjisi 7 bin 591 MW
 • Güneş enerjisi 5 bin 996 MW
 • Biyo enerji 983 MW
 • Biyogaz 534 MW
 • Jeotermal 1515 MW
Bu veriler doğrultusun da Türkiye'nin 2019 yıllında tüketilen enerji miktarı ise ;
 • 290 milyar 445 milyon 456 bin kilovatsaat olarak ölçüldü.
Ayrıca TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası'nın 30 Eylül 2020 verilerine göre %44.2 ' lik enerji üretimimiz yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Burada rüzgar enerjisinin payı %8.6 , güneş enerjisinin payı %0.1 , jeotermal enerjinin payı %3.2 ve biyo enerjinin payı %1.6 seviyesinde belirtilmekte.Hidroelektrik santralsiz (HES) üretim kapasitemiz %13.2 olmakla birlikte, geriye kalan %30.7 seviyesindeki yenilenebilir enerji üretimimiz hidroelektrik santraller (HES) ile sağlanmaktadır. 
Kendimize rakip gördüğümüz uzay misyonları olan ve bu misyonları başarıyla gerçekleştiren ülkelerin bu yönlerdeki (HES) kullanmaksızın elde ettiği enerji seviyeleri ;
 • ABD %33.9
 • Çin %15
 • Japonya %23.1
 • İngiltere %38.3
 • Almanya %48.84
 Bütün bunlar gözönüne alındığında ise daha yiyecek çok fırın ekmeğimiz, gidecek çok yolumuzun olduğunu görmekteyiz. Fakat gerçekci ve sağlam adımlar atılarak gerekli yatırımlar, imkanlar ve teşvikler sunulduğu takdirde güzel gelişmeler görebileceğimizi düşünüyorum.

https://www.irena.org/publications/2020/Jul/Renewable-energy-statistics-2020
www.emo.org.tr/ekler/af99dbdeeac089e_ek.pdf
 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...