Kripto para medenciliği
Reklam
Reklam

Kripto para medenciliği

Kripto para medenciliği Kripto para medenciliğinin yüksek enerji tüketimi 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiden kullanılması çalışmaları sürüyor. Blok zincir çalışmasının, artan enerji ihtiyaçlarının karsılanmasında yeşilenerjinin kullanımın ön plana çıkarılması hedefleniyor.

Kripto para medenciliği

Kripto para medenciliği Kripto para medenciliğinin yüksek enerji tüketimi 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiden kullanılması çalışmaları sürüyor. Blok zincir çalışmasının, artan enerji ihtiyaçlarının karsılanmasında yeşilenerjinin kullanımın ön plana çıkarılması hedefleniyor.

Kripto para medenciliği
11 Temmuz 2021 - 13:29

Kripto para medenciliği

Kripto para medenciliğinin yüksek enerji tüketimi 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir
enerjiden kullanılması çalışmaları sürüyor. Blok zincir çalışmasının, artan enerji ihtiyaçlarının karsılanmasında yeşilenerjinin kullanımın ön plana çıkarılması hedefleniyor.


             Pınar Şen


Teknolojide dijitalleşme artan enerji ihtiyacının Dünya iklimi üzerindeki etkisi ile yenilenebilir enerji geçişinin zorunlu kılınması açığa çıkıyor. Cambridge Üniversitesi araştırmalarına göre, Bitcoin yılda yaklaşık 130terawatt saat elektrik tüketimi ile kuzey ülkelerinin 1 yıllık enerji tüketimine, Türkiye elektrik tüketiminin
ise yaklaşık %40’ından fazla miktarda enerji harcanıyor. Bu tüketim, yine yüksek çaplı çalışan diğer kripto paralar içinde geçerli.

Herbir bitcoin yaklaşık bir evin ihtiyacı kadar elektrik tüketilerek elde ediliyor. Bitcoin değerinin yükselmesi ile enerji tüketimide aynı şekilde, aynı oranda artıyor.
 
İklim değişikliği, çevre kirliliğinin ve fosil yakıt kullanımının en önemli gündem konuları olduğu günümüzde, kripto paraların süreçteki etkisi gündemde yerini almaya devam edecek.
Enerji tüketiminin düşmesi kripto para fiyatlarının ciddi oranda düşmesi gereğinin ve bununda mümkün olamayacağı gerçeği söz konusu. Uzmanlar tarafından kripto para üretimi nedeniyle karbon salım
miktarında yüksek ivmeli artış olduğu ifade ediliyor.

Bunun karşısında kripto para madencilerine karbon vergisi uygulaması öneriliyor.Uzmanlara göre kripto paranın küresel bir para birimi olarak kabul edilmesi halinde, dünyadaki elektrik tüketiminin iki katına çıkacağı gerçeğiyle karşı karşıya kalabiliriz. Enerji ayak izinin kripto paranın yükselmesi ile beraber yükselmesi ve kripto para madenciliği içinharcanan enerjinin yaklaşık üçte ikisinin fosil yakıtlardan karşılanacağı gerçeğiyle acil bir şekilde önlem alınması gerçeği açığa çıkıyor.
 
Bitcoin madenciliğinde, fosil yakıt kullanımının giderek artması üzerine endişe yaşadığının belirten Elon Musk, açıklamasının ardından başta BTC ile beraber, birçok bitcoin para biriminde değer kaybı yaşandı.
Eş zamanlı olarak,yeşil enerji üreten üç projenin tokenleri ise ivmeli şekilde değer kazandı.Yeşil enerji projelerine artan ilgi ile beraber, değerlenen protokol ise NANO oldu. Nano ücretsiz olarak, güvenli ve
gerçek zamanlı ödeme hizmeti sunmak üzere tasarlanan bir para birimi.Proje, topluluk üyeleri ile beraber, NANo’yu ‘’2021 yılı enerji verimlilik ve çevre dostu kripto para birimi’’haline getirmeyi planlıyor.
 
Energy Web Token yine aynı şekilde, enerji sektöründe özel uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran bir blockchain protokolü Energy Web chain ile kullanılan bir token. Proje doğrudan ödemenin ön planda olduğu bir proje olmasada, protokolün sanal makinesi şebeke operatör, yazılım firma ve satıcılara yönelik olduğundan enerji ve blockchain teknolojisinin kesişim noktasında sektörde domino etkisi yaratacak önemli bir milestone olma potansiyeline sahip.Karbon ayak izinin düşürülmesi amacıyla düğmeye basan Elon Musk’ın açıklamaları ile protokolün fiyatı hızlı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz.
 
Bu gerçekler değerlendirilirken son günlerde bitcoin madenciliği üzerine çok önemli bir gelişme yaşanarak Çin’deki madenler haziran ayının sonunda kapatılarak bir döneme son verildi. Çin’deki bu topluca kapatmanın nedenleri sorgulanırken sonuçlarının tarihsel önem arz ettiğive bu durumun zamanla daha da netleşeceği düşünülüyor. Bu sürecin domino etkisinin ne yönde olacağı merak konusu.

Bu kararın çevreci bir karar mı yoksa finansal bir karar mı olduğunu önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz ama en önemli gerçek bitcoin madencilerinin yer değiştirdiği ve küresel BTC ağının bu olaydan etkilenmeyeceği düşünülüyor. Çin hash gücü düşerken, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın, son teknoloji bilişim endüstrisinin geri dönmesinden önemli fayda sağlayacağı öngörülüyor.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücret 45 yıla bedel olacak
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücret 45 yıla bedel...
TARIM DIŞI İSTİHDAM SONRASI İLK FİYATLAMALAR
TARIM DIŞI İSTİHDAM SONRASI İLK FİYATLAMALAR