KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK
Reklam

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Başkanlığı, 1 Nisan 2020'den itibaren yüzde 2 olarak uygulanmaya başlayacak konaklama vergisinin nasıl uygulanacağına açıklık getirdi

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Başkanlığı, 1 Nisan 2020'den itibaren yüzde 2 olarak uygulanmaya başlayacak konaklama vergisinin nasıl uygulanacağına açıklık getirdi

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK
20 Şubat 2020 - 15:46

KONAKLAMA VERGİSİ NASIL UYGULANACAK
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Başkanlığı, 1 Nisan 2020'den itibaren yüzde 2 olarak uygulanmaya başlayacak konaklama vergisinin nasıl uygulanacağına açıklık getirdiYürürlüğe giren Konaklama Vergisi’nin 1 Nisan 2020’den sonrasına ilişkin uygulama konusunda açıklama yapıldı.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı tebliğ taslağına göre; oteller, tatil köyleri, butik oteller, özel konaklama tesisleri, moteller, pansiyonlar, apart oteller, termal oteller, kırsal turizm tesisleri kapsamında düzenlenen çiftlik evi, köy evi, yayla evi, dağ evi, kampinglerde konaklama vergisi uygulanacak. 
 
1 Nisan’da başlayacak
 
Yüzde 2 olarak belirlenen vergi oranı 1 Nisan 2020 tarihinde başlayacak ve bu yılın sonuna kadar yüzde 1 olarak uygulanacak. Her ne ad altında ve sürede olursa olsun kamu ya da özel sektörün tasarrufunda olan yerlerde personelin konaklaması için aynlan personel misafirhaneleri, konukevleri, dinlenme tesisleri, kampları gibi tesislerde de konaklama vergisi alınacak.
 
Herhangi bir geceleme hizmeti sunulmayan mola noktalan gibi tesislerde konaklama vergisi alınmayacak. 
 
Devre mülk ve devre tatillerin kullanım haklarının ticari bir organizasyon olmaksızın kiraya verilmesi dolayısıyla sunulan hizmet de verginin konusuna girmeyecek. 
 
Ancak, işletmelerin envanterinde bulunan veya işletmelerce kiralanan devre mülk ve devre tatillerin, konaklamaya ilişkin hizmetleri sunmak için belirli bir süreliğine kiralanması veya geceleme hizmetlerine tahsis edilmesi verginin kapsamına girecek. 
 
Hizmetten yararlananın uyruğu ya da kişiliği verginin alınmasını etkilemeyecek. 
 
Konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti vergiye tabi olacak. 
 
Geceleme; oda veya yer tahsis etmek, tesiste günlük yatma, barınma, kalma hizmetini içerecek. 
 
Geceleme hizmeti alan kişinin gecelemeyi tamamlamadan tesisten ayrılması vergiyi etkilemeyecek. 
 
Kampinglerde, kampçıların geceleme ihtiyaçlarım kendi imkanlarıyla karşılayıp karşılamaması veya kampçı ünitesinin çadır, çadır-araba, motokaravan, bungalov gibi ünitelerden oluşması, hizmetin, geceleme hizmeti içeriğini etkilemeyecek. 
 
Tüm hizmletler vergiye tabi
 
Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle birlikte satılan diğer tüm hizmetler konaklama vergisine tabi olacak. 
Buna göre geceleme hizmetiyle birlikte konsept olarak satılan konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi tüm 
 
Örneklerle Konaklama Vergisi
 
Pansiyon İşletmecisi (A), oda+kahvattı konaklama seçeneğinde yer alan kahvaltı hizmetini, düzenlediği konaklama faturasnda aynca gösterse dahi, geceleme hizmetiyle birlikte satılmak suretiyle tesis bünyesinde sunulan söz konusu hizmet vergiye tabi olacak. 
 
Özel konaklama tesisi işleticisi (B) tarafından, Kapadokya'da bulunan tesisinde 3 gece her şey dahil konaklama ile birlikte tesis bünyesi dışında sunulacak balon turu satışında, balon turu için müşteriye ayrıca fatura düzenlenmesi halinde, konaklama hizmetinden bağımsız olarak faydalanılan ve tesis bünyesi dışında sunulan söz konusu hizmetten dolayı vergi hesaplanmayacak. 
 
Ancak, balon turuna ilişkin olarak ayrıca fatura düzenlenmemesi halinde, konaklama hizmetine ilişkin düzenlenen faturada tüm hizmet bedeli üzerinden vergi hesaplanacak. 
 
Tatil köyü işleticisi (D) tarafından, El tesisin bünyesinde bulunan eğlence salonunda verilen ve parça başına ayrıca flyatlandırılıp  müşteriye bedeli mukabili sunulan eğlence hizmetleri, geceleme hizmeti ile birlikte satılmadığından vergiye tabi olmayacak.
 
Diğer taraftan, müşteriye konaklama bedeline dahil edilerek paket dahilinde sunulan bu türden eğlence hizmetleri konaklama vergisine tabi olacak. 
 
Butik otel işleticisi (E) tarafından, otelin bünyesinde bulunan lokantada, otelde konak lamayanlara bedeli mukabili yemek hizmeti verilmesi halinde, bu hizmet vergiye tabi olmayacak. 
 
Termal otel işleticisi (F) tarafından, otelin bünyesinde bulunan SPA ve yüzme havuzu alanlarında, otelde konaklamayanlara günübirlik hizmet verilmesi halinde, otelde konaklamayanlara verilen bu hizmet vergiye tabi olmayacak. 
 
 
Nasıl hesaplanacak
 
Konaklama Vergisi hizmeti alandan tahsil edilecek. 
 
Vergiyi müşteriler ödeyecek. 
 
Tahsilatı yapan işletmeler ise vergiyi beyan edecek. 
 
Vergi KDV hariç hesaplanacak. 
 
Hizmetler konaklama vergisine tabi olacak. 
 
Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri verginin kapsamında olmayacak. 
 
Söz konusu organizasyon hizmetlerinin konaklamayı içerecek şekilde sunulması halinde, düzenlenen faturada organizasyon hizmetinin mahiyeti ve tutarının açıkça gösterilmesi veya bu hizmet için aynca fatura düzenlenmesi halinde bu hizmetler üzerinden vergi hesaplanmayacak. Bu durumda da vergi, sadece konaklama hizmetleri üzerinden alınacak. 
 
Tebliğ taslağında su örnek verildi: Apart otel işletmectsi (A) tarafndon KDV hariç 1000 Türk Lirası karşılığında sunulan geceleme hizmetine ilişkin olarak 1/5/2020 tarihinde düzenlenen faturada aşağıdaki bilgilere yer verir.
Konaklama Bedeli (KDV hariç): 1.000 TL Hesaplanan Konaklama vergisi tutarı (1.000 TL x 0,01=): 10 Tl KDV matrahı. 1.000 TL
 
Hesaplanan KDV (1.000 TL x 0,08=}: 80 TL Genel Toplam :1.090 TL 
 
2021 Yılında yüzde 2 
 
Otel işletmecisi (B) tarafından KDV hariç 5.000 Türk Lirası karşılığında sunulan tam pansiyon konaklama hizmetine ek olarak 17/2/2021 tarihinde düzenlenen faturada aşağıdaki bilgilere yer verir. 
 
Konaklama Bedeli (KDV hariç): 5.000 TL Hesaplanan Konaklama vergisi tutarı (5.000 TL x 0.02=) 100 TL)
KDV matrahı: 5.000 TL Hesaplanan KDV (5.000 TL x 0,08-): 400 TL 
Genel Toplam: :1.090 TL
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müzik şirketleri ve sanatçılar, Bezos’a Twitch yüzünden savaş açtı
Müzik şirketleri ve sanatçılar, Bezos’a Twitch yüzünden...
Kafası karışanlar için ekonomi sözlüğü
Kafası karışanlar için ekonomi sözlüğü