ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı...
Reklam

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı?

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı? Olumlu aşı haberleri, 2021’in 2020’den çok daha parlak olacağına dair çok az şüphe bırakıyor. Ancak kitlesel aşılama programlarının zaman alması,…

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı?

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı? Olumlu aşı haberleri, 2021’in 2020’den çok daha parlak olacağına dair çok az şüphe bırakıyor. Ancak kitlesel aşılama programlarının zaman alması,…

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı?
04 Aralık 2020 - 09:33

ING küresel ekonomi: Noel öncesi heyecanı 2021’e sarkar mı?
 
Olumlu aşı haberleri, 2021’in 2020’den çok daha parlak olacağına dair çok az şüphe bırakıyor. Ancak kitlesel aşılama programlarının zaman alması,…
 

Olumlu aşı haberleri, 2021’in 2020’den çok daha parlak olacağına dair çok az şüphe bırakıyor. Ancak kitlesel aşılama programlarının zaman alması, hala sıkı Covid-19 kısıtlamaları ve Avrupa’da devam eden siyasi drama nedeniyle, küresel ekonomi henüz sıkıntıları tamamen geride bırakabilmiş değil.

Genel beklentilerde 2021’in en azından ekonomi için 2020’den çok daha iyi olacağı kabulu var.  Kuşkusuz, gelecek yılın bundan daha kötü olacağına inanmak için çok fazla hayal gücü gerekiyor. İngiltere’nin bir Covid aşısını onaylama kararı ve ABD’nin de çok yakında ardından geleceği bu iyimserliğin arkasındaki en güçlü itici güçler.

2021’de ekonomik iyileşme konusunda geniş bir fikir birliği şimdi nihayet arkanıza yaslanıp rahatlayıp Noel sezonunun tadını çıkarabileceğimiz anlamına mı geliyor? Tam olarak değil. Çoğu ülke hala ikinci bir kilitlenme sürecine saplanmış durumda ve Noel tatili için kısıtlamalarda bir miktar gevşeme olacak olsa da, bunu Ocak ayında yeni kilitlenmeler izleyecek, bu da çifte düşüşün 2021’in ilk çeyreğine kadar uzayacağını gösteriyor. ABD nispeten iyi durumda ve mali teşvik umutları 2021 için büyüme beklentilerini iyileştirirken, aynı zamanda Şükran Günü dönemi önümüzdeki haftalarda yeni kilitlenmelere yol açabilir. Sadece Asya güçleniyor gibi görünüyor.

Avrupa, Noel için rahatlamadan önce özellikle dramatik bir dönemle karşı karşıya. Brexit müzakereleri ve AB’nin çok yıllı bütçesinin karmaşık paketi, hukukun üstünlüğü mekanizması ve Kurtarma Fonu hâlâ belirsizliklerle dolu. Aşının onaylanması söz konusu olduğundaysa Avrupa, ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalıyor gibi görünüyor. Burada, Avrupa İlaç Ajansı’nın ilk duyurusunun ancak Aralık ayının sonunda yapması bekleniyor ve bu da aşının yaygınlaşmasını potansiyel olarak geciktiriyor. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Avrupa’yı yakından izlemek gerekli.

 

Sürü psikolojisine göre 2021, uzun zamandır eşzamanlı ilk küresel toparlanmanın yılıysa, daha yapısal ekonomik konular çok hızlı bir şekilde yeniden ortaya çıkacak.

Batı’dan Asya’ya ekonomik güç değişimini, iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirliği ve dijitalleşmeyi hızlandırma ihtiyacını düşünün. Avro bölgesinin Japonlaşması ve hükümet borçları üzerindeki etkileri hakkındaki tartışmalar da çok sıcak konular olacak. Önümüzdeki yıl tek değişmeyen, tek gerçek rolü ekonomik iyileşmeye ve mali teşviklere eşlik etmek ve desteklemek olan merkez bankaları olmalı.
Daha fazla parasal teşvik neredeyse imkansız ve her halükarda reel ekonomi üzerinde çok az etkiye
sahip olurken, erken normalleşme, toparlanmayı boğma riskini yüksek tutacak.

ABD: Son bir engel

ABD üretimi güçlü bir şekilde toparlandı, ancak toparlanma önümüzdeki birkaç ay içinde ivme kaybedecek gibi görünüyor. Yükselen Covid vakaları hastaneleri baskı altına alıyor ve sınırlama önlemleri ülke çapında giderek daha fazla uygulanıyor. Bunun kaçınılmaz olarak ekonomik sonuçları olacak, ancak etkinin boyutu belirsiz. Şu anda restoran, bar ve spor salonu endüstrileri en katı düzenlemeleri taşıyor ve başlangıçtaki işsizlik başvurularındaki artış, işlerin kaybedildiğini gösteriyor.

Onaylanmış bir aşının yakın olma ihtimali varken, onu 300 milyondan fazla insana dağıtma lojistiği, koruma önlemlerinin birkaç ay daha tamamen gevşemesinin olası olmadığı anlamına gelir. 1Ç’de, Aralık-Ocak dönemindeki zayıflığı yansıtan negatif bir GSYİH okuma olasılığını var.
 

Bununla birlikte, aşılama programı kritik bir kitleye ulaştığında, belki de 1Ç’nin sonlarında, güçlü bir ekonomik faaliyet dönemi beklenmeli. Bastırılmış talep ve seyahat, ağırlama ve eğlence endüstrilerinin işçileri tamamen yeniden açıp işe almanın yanı sıra Başkan Joe Biden yönetimindeki 1 trilyon dolarlık mali teşvikin birleşimi çarpıcı bir karışım olacaktır. ABD’nin tüm kaybedilen pandemi üretimini 3Ç’nin sonlarında / 4Ç’nin başlarında kurtarması mümkün.

Risklerden biri, pandeminin getirdiği yapısal değişikliklerin, daha fazla enflasyon yaratabilecek arz kısıtlamalarına yol açması (uçuş, otel, restoran / bar ve araba kiralama kapasitesinin azalması). Dolayısıyla, Fed’in şu anda öngördüğü gibi 2024’ten önce faiz artışlarından ve daha dik bir getiri eğrisinden söz edilebilir.

Euro Bölgesi: daha fazla teşvik yolda

Euro bölgesindeki yeni kilitlenme önlemleri şimdi ekonomik verilere yansırken, ekonomik duyarlılık göstergesi Kasım ayında belirgin bir şekilde düşerek dördüncü çeyrekte negatif büyüme beklentilerini destekledi. Bazı sınırlama önlemleri Ocak ortasına kadar devam edeceğinden, 1Ç21’deki büyümedeki artış muhtemelen mütevazı kalacak. Ancak aşı uygulamasının arkasında 2.Çeyrekten itibaren önemli bir hızlanma beklenmekte.

Kurtarma fonu şu anda hukukun üstünlüğü hükümlerinin yorumlanmasına ilişkin bir anlaşmazlık nedeniyle hem Polonya hem de Macaristan tarafından engellenirken, Almanya AB başkanlığının 2021’de gerekli bütçe teşvikini serbest bırakarak bir uzlaşma bulunması olası. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşvikini Aralık ayında daha artırması da muhtemel.

Salgın acil durum satın alma programı ve kamu sektörü satın alma programı kapsamında aylık 40 milyar avroluk satın alma ve cömert TLTRO’nun süresinin uzatılması şeklinde ek bir 500 milyar avroluk niceliksel genişleme beklentiler içinde.
 

Çin: Temerrüt riski artıyor

Çin’de tahvil piyasası temerrüt riski hızlanıyor. Temerrüdün eşiğinde olan veya zaten temerrüde düşmüş şirketler, hem devlete ait işletmeleri hem de özel mülkiyete ait işletmeleri etkiler ve birçok farklı sektöre yayılır.

Mevcut verileri yoğunlaştırarak bu şirketleri iki ana gruba ayırmak gerek. İlk grup, yıllarca süren ve pandemi ya da ticaret savaşı olmasaydı zaten temerrüde düşmüş olanlar.  İkinci grup, uzun yıllar boyunca aşırı genişleme stratejileri ve aşırı borçlanma ile işletmeleri verimsiz bir şekilde yürütenler. Bu mevcut temerrüt dalgasıysa hükümet tarafından borç düşürücü reformun devam ettiğinin bvir göstergesi.

Reformun bir parçası olduğu için, piyasanın temerrüdün temel parametrelerini belirlemesini istemesine rağmen hükümet hala bir rol oynamakta. Hükümet, reforma dayalı bir temerrüt krizi yaratmak istemiyor. Merkez bankası, havayı yatıştırmak için piyasaya kısa vadeli likidite enjekte etti. Ancak merkezi hükümet, sistemik bir risk oluşturduğunu düşündüğü bir temerrüdü erteleyebilir.

Faizler: 10 yıllıklarda %1’e giden yol açılıyor

10 yıllık ABD tahvillerinin %1’e yönelmesi psikolojik olarak önemli.

Ve geçtiğimiz haftalarda bu yönde bazı adımlar izledik. Aslında, “aşı haberinden” beri, temel dayanak,
piyasa oranlarında daha yüksek seviyelerin testi. Oldukça inişli çıkışlı bir yolculuk olmakta, ancak 90 baz puanda ABD 10 yıllıkları en azından% 1’i işaretleme girişiminde bulunmaya hazırlanıyor. 
Bu seviyenin altı Şubat 2020’de Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi deklere etmesiyle başlamıştı.

Alman 10 yıllıklar en son %1 seviyesini beş yıldan çok daha uzun bir süre önce görmüştü.  ABD, 2021’de ilerledikçe maddi bir reflasyon süreci için umutlar vermeye devam ederken, iki ülke arasındaki 140 baz
puan farkın önümüzdeki aylarda 175 baz puan’a genişlemesini mümkün.

FX: Reflasyon anlatısı daha zayıf bir dolar demek

Güçlü reflasyon anlatısı hiçbir yerde küresel döviz piyasalarından daha fazla hissedilmez.
Biden galibiyetinin ve aşı ilerlemesinin güçlü kombinasyonu, getiri eğrilerini daha da dikleştirdi, yatırımcıları kredi eğrisi boyunca ve doların dışına itti. Fed ABD ekonomisinin ısınmasına izin verirken 2021’de doların değerinde %5-10 civarı daha düşüş mümkün.

2021’de dolar düşüşü beklentisiyle EUR / USD 1,25 hedefi makul görünüyor. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
SEVİL DOLMACI ART GALLERY ve BODRUM LOFT’TAN GÖRKEMLİ DAVET
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam destek
Egeli ihracatçılardan, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na tam...