İdlib’e hava saldırıları: 5 kişi...

İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti

İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti Suriye'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenledikleri hava saldırılarında en az 5  sivil hayatını kaybetti, 23'ten fazla sivil de yaralandı.

İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti

İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti Suriye'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenledikleri hava saldırılarında en az 5  sivil hayatını kaybetti, 23'ten fazla sivil de yaralandı.

İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti
22 Haziran 2019 - 23:52


İdlib'e hava saldırıları: 5 kişi hayatını kaybetti

Suriye'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenledikleri hava saldırılarında en az 5  sivil hayatını kaybetti, 23'ten fazla sivil de yaralandı.


Esed rejimine ait savaş uçaklarının akşam saatlerinde düzenlediği  saldırılarda İdlib'in Serakib ilçesinde 2, Kensefra beldesinde 1, Han Es Sübül ve  Marzita köylerinde 1'er olmak üzere 5 sivil yaşamını yitirdi. Saldırılarda 23'ten  fazla sivil de yaralandı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri arama kurtarma çalışmalarına  devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.Öte yandan, askeri muhaliflere ait uçak gözlemevinin Rusya'ya ait  olduğunu bildirdiği savaş uçakları da Hama ilinin İdlib Gerginliği Azaltma  Bölgesi'nde kalan Kefer Zita ve Latamine ilçeleri ile Tel Meleh ve Cubbeyn  köylerine hava saldırısı düzenledi.İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu 4 milyona  ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib,  rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi.Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etti.

Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de  imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti  Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci  toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürdü.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek  gerçekleştirdiği saldırılarda ise 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.Suriye'de Rus ve rejim saldırısı ayrımıSuriye'de hava saldırıları gerçekleştiren Esed rejimi ile Rus hava  kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor.

Rus yapımı olan ama  eski teknolojiye sahip rejim uçakları saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor,  alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Nokta atış  yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat daha geniş bir  çevreye yayılıyor.

Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek  ses çıkarıyor.Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri  yere ulaşmıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak ettiği  anda oluyor.

Rejim uçakları bombardıman için hedeflere teker teker yaklaşırken,  Rus uçaklarının en az 2'si bir arada havalanıp saldırıyor.Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanların  rejime, yeni nesil olanların ise Ruslara ait olduğu anlaşılıyor.
Muhalifler  uçakları, üslerin çevresinde ve ülkenin kilit noktalarına kurulmuş ekipmanları  yardımıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT AİLEMİZE KATMAYI HEDEFLİYORUZ
TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: “3,5 MİLYON KOBİ’Yİ İHRACAT...
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP ilgi
Egeli yaş meyve sebze ihracatçılarına Kuzey Makedonya'da VİP...