Hazine ihalelerine ne kadar talep gelecek sorusu...

Hazine ihalelerine ne kadar talep gelecek sorusu yanıt bekliyor

Hazine ihalelerine ne kadar talep gelecek sorusu yanıt bekliyor

Hazine ihalelerine ne kadar talep gelecek sorusu yanıt bekliyor
14 Kasım 2017 - 19:51

 

Yurtiçinde veri akışının durgun olduğu bugün gözler Hazine ihalelerinde  

Hazine, bugün yeni 2 yıllık gösterge tahvili ve mevcut 10 yıllık gösterge tahvili yeniden ihraç edecek. Piyasalar ihalelere gelecek talebin ne kadar olacağını merakla takip ediyor.

Hazine bugün Kasım ayı borçlanma programı çerçevesinde yeni iki yıllık gösterge olacak olan 13 Kasım 2019 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ilk kez, 10 yıllık gösterge olan 11 Ağustos 2027 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Enflasyonda devam eden yükseliş ve Hazine’nin artan iç borç çevirme oranları son dönemde TL varlıklarda baskı yaratan unsurlardan biri. Bu anlamda ihalelere gelecek talep takip ediliyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 12.25 seviyesinde yer alırken, gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 13.7 düzeyinde.

Oyak Yatırım bu sabah paylaştığı notta; 2 yıllık tahvil ihalesinde net 1.5-2.0 milyar lira satışın yüzde 13.60-13.75 bileşik faizle gerçekleşmesini bekliyor. Aracı kurumun, 10 yıllık tahvil ihalesinde net satış beklentisi 1.7-2.2 milyar olurken yüzde 12.2-12.4 bileşik faiz oluşacağını öngörüyor.

Tahvil eğrisi yatay hale gelmeye başladı

Öte yandan ABD’de 10 yıllık hazine tahvil faizleri yüzde 2.4 düzeyine ulaşmış durumda. Ülkede 2 yıllık ABD hazine tahvil getiri ise yüzde 1,6992 ile 9 yılın zirvesini gördü. Bu arada yatırımcılar

Fed’in gelecek ay faizi 25 baz puan artıracağını fiyatlarken; tahvil eğrisi yatay hale gelmeye başladı.

ABD’de çarşamba günü açıklanacak ekim ayı TÜFE verisinin faizlere yön vermesi bekleniyor. TÜFE’nin beklentilerin altında gerçekleşmesi durumunda Fed’in aralık ayında yapacağı toplantıya dair faiz artırım beklentilerinde gerileme olası gözüküyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İnce İstanbul kararını verdi!
İnce İstanbul kararını verdi!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!
Erdoğan'dan Bahçeli'ye yanıt: Herkes kendi yoluna!