HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN...
Reklam
Reklam

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi?

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi? Avrupa’da virüs endişesi yeniden artarken vaka sayılarındaki yükselmeler kısıtlamaların da artırılmasını tekrar gündeme getirdi. Aşılama çalışmalarının yavaş ilerlediği bölgede bu görünüm ekonomik toparlanma endişelerinin de yükselmesine neden oluyor.

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi?

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi? Avrupa’da virüs endişesi yeniden artarken vaka sayılarındaki yükselmeler kısıtlamaların da artırılmasını tekrar gündeme getirdi. Aşılama çalışmalarının yavaş ilerlediği bölgede bu görünüm ekonomik toparlanma endişelerinin de yükselmesine neden oluyor.

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi?
26 Mart 2021 - 08:58

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNDE ENDEKSLERDE YÖN YUKARI OLABİLECEK mi?

Avrupa’da virüs endişesi yeniden artarken vaka sayılarındaki yükselmeler kısıtlamaların da artırılmasını tekrar gündeme getirdi. Aşılama çalışmalarının yavaş ilerlediği bölgede bu görünüm ekonomik toparlanma endişelerinin de yükselmesine neden oluyor.

Bu durum ise riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor. Avro bölgesindeki genişletilmiş koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin korkular, artan ekonomik belirsizlik daha güvenli görülen firmalara geçiş oluştururken enerji ve finans hisselerinden kaçışa yol açtığı için Avrupa hisse senetleri Perşembe günü seansı düşüşle tamamladı. STOXX 600 endeksi, zayıf ham petrol fiyatları ve tahvil getirileri düşerken banka hisselerindeki düşüş nedeniyle % 0.3 düştü, petrol ve gaz hisselerinde düşüş yaşandı.

Yatırımcıların iyileşmede başarılı olması muhtemel hisse senetlerini satın almaları ve ABD ekonomisinin bu yıl on yıllardaki en hızlı büyümesini öngören Apple ve Tesla hisselerini almasıyla ABD hisse senetleri Perşembe günü yükseldi. ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında, “Hala işsiz çok fazla Amerikalı var, çok fazla ailenin canı yanmakta ve hala yapacak çok iş var. Ama Amerikan halkına şunu söyleyebilirim: Yardım burada ve umut yolda ”dedi. Çin'e yönelik dış politikalarını da değerlendiren Biden, "Çin ile çetin bir karşılaşma değil, bir rekabet peşindeyiz." değerlendirmesinde bulundu. Dün açıklanan veri, işsizlik yardımlarına ilişkin taleplerin geçen hafta bir yılın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi; bu, halk sağlığı durumu iyileştikçe ve sıcaklıklar yükseldikçe ABD ekonomisinin daha güçlü büyümenin eşiğinde olduğunun bir işareti olarak algılandı.
Ayrıca dün katıldığı bir radyo yayınında Powell, "Ekonomi toparlanıp, hedeflerimize doğru belirgin mesafe kaydettikçe Fed'in şu anki 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını kademeli olarak azaltacağız. Faiz artışları, ekonomi tamamen toparlandığında dikkate alınacak" ifadelerini kullandı.Kaynak: Powell: Varlık alımları azaltılmayacak

Standard & Poor's (S&P), Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 4,2 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyüyeceğini öngördü. S&P'den yapılan açıklamada, Euro Bölgesi'ndeki elverişli finansman koşullarının revize edilen tahminin temelini oluşturduğu aktarıldı. Açıklamada, Euro Bölgesi büyümesinin bu yıl yüzde 4,2 ve 2022'de yüzde 4,4 olacağının tahmin edildiği belirtildi. Asya-Pasifik bölgesi ve ABD'deki hızlı toparlanmanın bu yıl Euro Bölgesi'ndeki toparlanmayı hızlandırmaya devam edeceğine işaret edilen açıklamada, bölgede bu yaz iyileşmenin beklendiği, aşılamanın arttıkça ekonomik faaliyete yönelik kısıtlamaların sona ereceğinin varsayıldığı kaydedildi.

Batı ile Çin arasındaki artan gerilimin küresel ekonomik toparlanmaya dair iyimserliğin gölgesinde kalması nedeniyle, Wall Street'te kapanışa yakın saatlerde yaşanan yükseliş sayesinde Asya hisseleri Cuma günü üç ayın düşük seviyesinden geri döndü. ABD vadelilerine baktığımızda ise o tarafta da bugün yukarı yönlü hareketlerin devam ettiği gözleniyor. Endeksin güne pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.
 BİST100
 
Endeks önceki işlem gününü %1.38 düşüşle 1.394,36 seviyesinde tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,3 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi %2,19, sanayi endeksi %1.53 düşüş yaşadı. Hafta başında oluşan sert türbülans sonrası endekste toparlanma çabaları sürerken dün küresel salgında mutasyon riski ve vaka sayılarındaki yükselişe paralel bazı ülkelerin tedbirleri yeniden sıkılaştırması ile oluşan düşük risk iştahı toparlanmanın dün sekteye uğramasında etken oldu. 1.433 yakını test edilse de bu seviyenin üzerine geçilemedi ve gün kapanışı yine 1.400 seviyesi altında gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde 1.370-1.340 destek bölgesi üzerinde tutunmanın sağlanıp sağlanamayacağını takip edeceğiz.
Destekler: 1.370 / 1.340 / 1.300
Dirençler: 1.422 / 1.435 / 1.450
 
VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Nisan vadeli kontrat dün günü %1.18 düşüşle 1.446 seviyesinde tamamladı. Haftanın üçüncü işlem gününde kontrat beklediğimiz tepki alımlarına devam etse de günün devamında yeniden satış baskısına maruz kaldı. Dün küresel salgında mutasyon riski ve vaka sayılarındaki yükselişe paralel bazı ülkelerin tedbirleri yeniden sıkılaştırması ile oluşan düşük risk iştahı toparlanma eğiliminin dün sekteye uğramasında etken oldu. Kur tarafında oynaklığın yüksek kalmaya devam ettiği bugünlerde kontratta da hareketliliğin yüksek olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. 1.480 seviyesi ilk direnç olarak izlenecek. Aşılabilirse 1.495 ve 1.513 seviyeleri test edilebilir. 1.440 ise ilk destek konumunda. 
Destekler: 1.440 / 1.425 / 1.405
Dirençler: 1.480 / 1.495 / 1.513
 
USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Mart ayı vadeli kontrat önceki işlem gününü %0.06 düşüşle 7.9734 seviyesinde tamamladı. Haftanın dördüncü işlem gününde DolarTL’de yine dalgalı sayılabilecek hareketlerin yaşanmaya devam ettiği gözlendi. 7.90-8.00 gibi bir aralıkta hareket eden kur haftanın ilk işlem gününde gördüğü 8.00’li seviyelerin altında kalmaya çabalıyor. Ayrıca dün Dolar endeksinin yine yukarı yönlü hareket ettiği gözlendi. Bugün Dolar endeksiyle TL varlıklardaki eğilim piyasalarca takip edilecek. Kongre sonrası yeni kabinenin şekillenmesi bekleniyor. Bu gelişmelerle birlikte kur tarafında oynaklığın yine yüksek kalmaya devam ettiği gözleniyor. Bu bakımdan bugün de kontratta hareketliliğin yüksek olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Takibimizde olan 8.00-8.05 bandı ilk direnç bölgemiz olmaya devam ediyor. Burası net şekilde açılmadan şimdilik yükselişlerin zayıf kalabileceğini düşünüyoruz. Geri çekilmelerde 7.88 ve 7.83 seviyeleri takibimizde olacak.
Destekler: 7.9000 / 7.8300 / 7.7800
Dirençler: 8,0000 / 8,0500 / 8,1500
 
ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Nisan vadeli kontrat geçen günü %0.29 düşüşle 1.730,80 seviyesinde tamamladı. ABD Hazine getirilerinin yükselmesi ve doların dört ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının  herhangi bir faiz getirisi sağlamayan altının çekiciliğini azaltmasıyla altın dün düştü.Yükselişin yeniden oluşabilmesi ve devamı için 1.755 Dolar üzerini görmek gerekecek. Hareketlerin bu seviye altında kalmaya devam etmesi durumunda ise 1.735 -1.725-1.710 destek seviyeleri test edilebilir. Tahvil faizlerinin bugünkü görünümü altın fiyatları için yine izlenecek. FED kararları ardından haftanın son işlem gününde 1.755 üzerine geçilebilirse 1.766 ve 1.780 seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1.725/ 1.712 / 1.705
Dirençler: 1.744 / 1.753 / 1.766
 
KAP HABERLERİ

RHEAG: Çevre dostu teknoloji alanında şirkete 500 bin dolar bedelle yüzde 5,55'e kadar iştirak edilmesine karar verdi.

ENKAI: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem görmekte olan ENKAI  pay vadeli işlem sözleşmelerinde yeni vade aylarının işleme  açılmamasına karar verildi.

SELGD: Şirket payları 29 Mart'tan itibaren Alt Pazar'da işlem  görmeye başlayacak.

YAPRK.E payları 26/03/2021  tarihli işlemlerden (seans başından) 09/04/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

GUBRF: bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları ile Ziraat Bankası arasında 135 milyon dolar tutarında Genel Kredi Sözleşmesi imzalandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...