GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK..
Reklam

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK..

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK.. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,02 değer kazanarak günü 1.325,29 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 0,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 30,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK..

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK.. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,02 değer kazanarak günü 1.325,29 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 0,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 30,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK..
03 Aralık 2020 - 09:18

GÖZLER BUGÜN ENFLASYON VERİSİNDE OLACAK..
 
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,02 değer kazanarak günü 1.325,29 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 0,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 30,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,61 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,30 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,81 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,36 ile tekstil deri sektörü oldu. Bugün yurt içinde enflasyon, yurt dışında Euro Bölgesi'nde perakende satışlar ve dünya genelinde hizmet sektörü Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.
 
Biden yönetimi için Hazine Bakanı olarak seçilen Janet Yellen, Delaware'de güncel ekonomik ve politik sorunlar ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Yellen, Amerikan’ın küresel liderliğini yeniden tesis etmeye
vurgu yaptı. Yellen konuşmasında "Tarihi bir krizin içindeyiz" ifadelerini kullandı. ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak seçtiği Janet Yellen, Delaware’de bir etkinlikte konuşarak eşitsizliğe, işsizliğe, gıda güvenliğine ve Amerikan’ın küresel liderliğini yeniden tesis etmeye vurgu yaptı.

Gerçekleştirdiği konuşmada, “Tarihi bir krizin içerisindeyiz.” diyen Yellen, bu trajedinin sadece ekonomik sürdürülebilirliği değil fakat Amerika’daki her insana eşit fırsatlar tanıyan sistemi de bozduğunu belirtti.
Pfizer ve BioNTech’in aşısı İngiltere’den onay aldı. İngiltere, düzenleyici kuruluşların Pfizer ve BioNTech aşısını onaylamasıyla birlikte Kovid-19 aşısına onay veren ilk batılı ülke oldu.

Acil durum onayıyla birlikte aşının tedarik edilmesinin önü açıldı ve korona virüs ile mücadelede yeni bir safhaya geçildi. Pfizer ve Alman ortağı BioNTech Kasım ayında aşının ‘taşıyıcı RNA’ isimli yeni bir teknolojiye dayandığını belirtmişlerdi ve son test sonuçlarında da aşının yüzde 95 etkinliğe sahip olduğunu söylemişlerdi.
 
Öte yandan İngiltere’nin aşı onayına rağmen Avrupa kısıtlamaları sıkılaştırıyor. Almanya’da son 24 saat içinde 25 bine yakın yeni korona virüs vakası kaydedildi. Bir gün içinde hayatını kaybeden kişi sayısı ise, 7 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 483 kişiye ulaştı. Hükümet, geçen ayın başından bu yana, restoranlar, barlar, spor salonları ve kültürel mekanları kapalı tutarak, sosyal iletişimin kısıtlanmasını ve salgının yayılmasını önlemeye çalışıyor. İtalyan hükümeti de tatil sezonunda kısıtlamaları artırmaya hazırlandıklarını açıkladı.
 
ABD'de özel sektör istihdamı beklentinin altında. ABD'de ADP'nin açıkladığı özel sektör istihdam verisi Kasım ayında 307 bin ile Temmuz'dan bu yana en zayıf artışı kaydetti. ABD'li şirketler Kasım'da beklenenden daha az kişi istihdam etti. Veri, korona virüs vakalarının artması ve bazı hükümetlerin yen kısıtlamalara başlamasıyla birlikte işe alımların hız kestiğinin sinyalini veriyor. ADP Araştırma Enstitüsü'nün (ADP) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre işletmeler, istihdamı Kasım boyunca 307 bin artırdı. Bu, Temmuz'dan bu yana görülen en düşük rakam.

Ekonomistlerin medyan tahmini 440 binlik bir artış olacağı yönündeydi. Beklenenden daha yavaş gerçekleşen işe alımlar, Kovid-19 yayılmaya devam ettikçe iş gücü piyasasının düzensiz bir toparlanma sürecinden geçtiğini gösterdi. Restoranlara, alışverişe ve seyahatlere yönelik yeni kısıtlamalar da toparlanmayı düzensizleştiriyor.
 
Almanya'da perakende satışlar pozitif sürpriz yaptı. Almanya’da Ekim ayı perakende satışları bir önceki aya göre yüzde 2,6 artış göstererek beklentileri ikiye katlarken yıllık bazda ise yüzde 8,2 yükseldi. Ekonomistlerin medyan tahmini aylık bazda yüzde 1,2 artış yönündeyken yıllık bazda yüzde 5,8 yükseliş kaydedilmesi yönündeydi. Alman İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, gıda, meşrubat ve tütün sektöründeki satışlarda yıllık bazda yüzde 7.3 artış yaşanırken süpermarket ve türevlerindeki satışlar yüzde 7,9 arttı.
 
USDTRY
 
Geçtiğimiz gün yurt içerisinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD'de ADP'nin açıkladığı özel sektör istihdam verisi Kasım ayında 307 bin ile 401 binlik beklentilerin altında kalarak Temmuz'dan bu yana en zayıf artışı kaydetti. Dikkatler ABD’nin teşvik paketi üzerinde olmaya devam ederken, soru cevap etkinliğine katılan Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları takip edildi. Güne yatay başlangıç yapan kurun, gün içerisinde zayıf seyreden Dolar’a rağmen yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 7,84 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7,87, 7,90 ve 7,93 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 7,82, 7,80 ve 7,77 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURTRY
 
Dün, yurt içerisinde zayıf makroekonomik veri akışı devam ederken, Euro Bölgesi’nde koronavirüs tedbirlerinin devam ettiği Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 8,4’e geriledi. Açıklanan Euro Bölesi üretici fiyat endeksi ise Ekim ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artış kaydetti. Gün içerisinde takip edilen gelişmeler sonucu Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazandığı gözlenirken, çaprazın yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü takip edildi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 9,51 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 9,48 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 9,54, 9,57 ve 9,60 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile çaprazdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 9,48, 9,45 ve 9,43 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
EURUSD
 
Geçtiğimiz gün Euro Bölgesi’nde koronavirüs tedbirlerinin devam ettiği Ekim ayında işsizlik oranı yüzde
8,4’e gerilerken, üretici fiyat endeksi Ekim ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 arttı. ABD tarafında ise açıklanan özel sektör istidam verisi Kasım ayında 401 binlik beklentilerin altında kalarak 307 bin
seviyesinde gerçekleşti. Gün içerisinde dikkatler ABD’nin teşvik paketi ve soru cevap etkinliğine katılan
Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları üzerinde olmaya devam ederken, Dolar çevresindeki zayıflık paritenin yukarı yönlü hareketlerini destekledi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,2120 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.
1,2090 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,12150, 1,2180 ve
1,2200 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete
geçilmesi durumunda ise 1,2090, 1,2060 ve 1,2030 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
XAUUSD
 
Haftaya ekonomik toparlanmaya ilişkin işaretler doğrultusunda satıcılı bir başlangıç yapan
Ons Altın, Dolar’ın küresel bazda değer kaybetmesi ile yönünü yukarı çevirdi. Devam eden aşı çalışmalarının dünya genelinde izin aşamasına gelip aşılama süreçlerinin başlayacak olmasına rağmen rekor kırmayı sürdüren vaka sayıları, tepki alımları ile birleşip değerli metalin son iki işlem gününde 1800 Dolar üzerinde kalıcılık sağlamasında etkili oldu. 91,50 seviyesi altında hareketini sürdüren Dolar endeksinden güç alarak gün içerisinde 1832 Dolar’ı test eden değerli metal, ABD’de açıklanan özel sektör tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisi olan 410 bin artışa karşılık yalnızca 307 bin artması
sonrasında yukarı yönlü ivmesine devam etti.

 

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1830 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Azalan talep ile Ons Altın’ında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1822, 1815 ve 1805 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1838, 1845 ve 1855 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.
 
GBPUSD
 
Geçtiğimiz gün Birleşik Krallık’ta zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD'de ADP'nin açıkladığı özel sektör istihdam verisi Kasım ayında 307 bin ile 401 binlik beklentilerin altında kalarak Temmuz'dan bu yana en zayıf artışı kaydetti. Dikkatler ABD’nin teşvik paketi üzerinde olmaya devam ederken, soru cevap etkinliğine katılan Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları takip edildi. Gün içerisinde Brexit belirsizliğinin Sterlin üzerinde oluşturduğu baskılar paritenin aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürmesinde etkili oldu. 

 

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,3380 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,3330 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,3420, 1,3460 ve 1,3500 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,3300, 1,3290 ve 1,3240 destek seviyeleri takip edilmelidir.
 
USDJPY 
 
Geçtiğimiz gün, Japonya’da zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD'de ADP'nin açıkladığı özel sektör istihdam verisi Kasım ayında 307 bin ile 401 binlik beklentilerin altında kalarak Temmuz'dan bu yana en zayıf artışı kaydetti. Gün içerisinde dikkatler ABD’nin teşvik paketi ve Fed Başkanı Jerome Powell’in konuşması üzerinde olmaya devam ederken, koronavirüs aşısı haberlerinin neden olduğu iyimserlik Yen’in güvenli varlık talebini üzerinde baskı oluşturması ile paritenin yukarı yönlü sınırlı hareketi takip edildi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 104,40 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 104,20 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 104,60, 104,80 ve 105,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir.
Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 104,20, 104,00 ve 103,80 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
BRENT PETROL 
 

Geçtiğimiz Salı günü OPEC+'ın görüşmelerde bir uzlaşmamaya varamaması üzerine toplantıyı Perşembe gününe ertelemesi Brent Petrol üzerinde baskı oluştururken, aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Geçtiğimiz gün ise bugün gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısına yönelik olumlu beklentilere ek olarak, İngiltere’nin koronavirüs aşısına onay vermesi Brent Petrol’deki yukarı yönlü hareketleri destekledi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 48,00 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 47,20 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 48,70, 49,40 ve 50,20 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 47,20, 46,40 ve 45,20 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
GAUTRY

 
Salı günü artan vaka sayılarının neden olduğu endişelerin, aşı gelişmeleri ve ekonomik toparlanmaya yönelik işaretleri baskılaması ile değerli metalde yukarı yönlü hareketler takip edilirken,
Gram Altın’ın da 455 TL seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketi izlenmişti.
Dün ise kur tarafında yukarı yönlü sınırlı hareketler devam ederken, ABD’de olası teşvik paketi,
beklentilerin altında kalan özel sektör istihdam verisi sonrası yukarı yönlü hareketini sürdüren Ons Altın’a paralel olarak Gram Altın’da da yukarı yönlü hareketler takip edildi.
 
Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 462 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 460 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 464, 466 ve 468 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir.
Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 460, 458 ve 455 destek seviyeleri takip edilmelidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Ağlarına Reklam Yasağı Getirildi!
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Ağlarına Reklam Yasağı Getirildi!
Borsa İstanbul yükselişle kapattı
Borsa İstanbul yükselişle kapattı