GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA...

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR..

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR.. Yeni haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasaların odağında enflasyon verisi hakimdi. ​​​​​​​Tüketici Fiyat Endeksi Nisan’da aylık %1,68 ve yıllık yüzde 17,14 artış kaydetti.

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR..

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR.. Yeni haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasaların odağında enflasyon verisi hakimdi. ​​​​​​​Tüketici Fiyat Endeksi Nisan’da aylık %1,68 ve yıllık yüzde 17,14 artış kaydetti.

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR..
04 Mayıs 2021 - 08:44

GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR..

Yeni haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasaların odağında enflasyon verisi hakimdi.
Tüketici Fiyat Endeksi Nisan’da aylık %1,68 ve yıllık yüzde 17,14 artış kaydetti.


Genel beklenti aylık bazda %1,79 artış olacağı yönündeydi. Üretici fiyatları tarafındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiği izlendi. Buna göre üretici fiyat endeksi Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,17 arttı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 4,34 oldu. Çekirdek enflasyonda ise temel mal gruplarında kur etkisinin yansıması olarak yıllık bazda %17,8’e doğru yükselişin sürdüğü gözlendi. Nisan'da bir önceki yılın aynı
ayına göre artışın yüksek olduğu grup yüzde 29,31 ile ulaştırma oldu.

Ulaştırmayı yüzde 22,27 ile ev eşyası ve yüzde 19,20 ile sağlık izledi. Nisan’da enflasyonun piyasa beklentilerinin altında geldiğini gözlenirken bundan sonraki süreçte küresel çapta emtia fiyatlarının seyri ve tam kapanma döneminin ardından oluşabilecek maliyet yönlü baskıların boyutu enflasyonda zirvenin geride kalıp kalmadığı konusunda belirleyici olacak. Bununla birlikte en önemli faktör olarak kurdaki eğilimin de enflasyonda belirleyici olacağını eklemek gerekiyor. Bir süredir maliyetlerde artışın göstergesi olan
ÜFE’deki yükseliş tam kapanmanın sona ermesinden sonra artacak talep karşısında üreticilerin bu maliyet artışını fiyatlara yansıtması sonucu enflasyonda yuları yönlü eğilimin sürmesi beklenebilir.
Sonuçların ardından TL varlıklarda önemli bir değer kaybı yaşanmazken günün ilerleyen saatlerinde DolarTL’de geri çekilmelerin Dolar endeksindeki düşüşle birlikte oluştuğu gözlendi.

Dün ayrıca İmalat Satınalma Yöneticileri endeksi (PMI) sonuçları da takip edildi. Türkiye İmalat PMI, Nisan ayında 50,4 düzeyinde gerçekleşti. (Mart ayında 52,6) PMI Nisan’da genel faaliyet koşullarında çok sınırlı
bir iyileşmeye işaret etti. Sektörün performansı 11 aydır devam eden büyüme döneminin en ılımlı artışını sergiledi. Nisanda salgın etkisinin artışına bağlı olarak hem üretim hem de yeni siparişler yavaşlama kaydetti. Toplam yeni siparişlerde yaşanan yavaşlamaya karşılık, uluslararası talepte güçlenme sinyalleri gözlendi ve yeni ihracat siparişleri üst üste dördüncü ay artış gösterdi. İmalatçılar nisan ayında da yeni istihdam yaratmaya devam etti ve bu gelişme mevcut artışı trendini 11 aya ulaştırdı.

Euro Bölgesi imalat PMI Endeksi ise 62.9 olarak 24 yılın zirvesine çıktı. Almanya’da imalat PMI endeksi 66.2, Fransa’da ise 58.9 olarak gerçekleşti. ABD’de ise ISM imalat PMI endeksi Nisan’da bir önceki aya
göre 4 puan azalışla 60,7'ye gerileyerek piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösterdi.

S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, büyük ölçüde iyimser bir bilanço sezonunun ortasında Pazartesi günü yükselişle sonuçlanırken, Nasdaq, döngüsel ve “ekonominin yeniden açılan” hisse senetlerine dönüşün devam etmesi nedeniyle bazı yüksek hızlı büyüme hisse senetlerindeki düşüşün baskısı altında kaldı. Avrupa hisse senetleri ise Avrupa Komisyonu'nun turizm üzerindeki KOVID-19 kısıtlamalarını gevşetme planlarını açıklamasının ardından Pazartesi günü yükselişle kapanırken, güçlü fabrika ve perakende satış verileri ve güçlü bilanço sezonu iyimserliğe katkıda bulundu.

Hisse senedi yatırımcıları, dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomiler yeniden açılma hamlelerine
giriştiği ortamda koronavirüs salgınından toparlanma sinyallerine bakarken, Asya'nın hisse senedi
piyasaları Salı günü çoğunlukla yükseldi. Japonya ve Çin piyasaları tatiller nedeniyle Salı günü de kapalı
ve bu durum bölgedeki ticaret hacimlerini düşüren etki yaratıyor. ABD vadelileri ise negatif tarafta hareket ediyor. Endeksin güne hafif yükselişle başlamasını bekliyoruz.

USDTRY
 
TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon oranı aylık yüzde 1,68 artış gösterirken yıllık enflasyon
yüzde 17,14 oldu. ABD’de dün açıklanan PMI verileri beklentilerden az geldi. Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,20 ve 8,15 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.
 
EURTRY
 
Türkiye’de enflasyon artmaya devam ediyor. Dün açıklanan Nisan ayı TÜFE Endeksi aylık yüzde
1,68 yıllık ise yüzde 17,14 olarak gerçekleşti. Euro bölgesi İmalat PMI verisi 62,9 olarak gerçekleşti. Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB PPK toplantısını yakından takip edeceğiz.
Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,00 ve 10,05 direnç seviyelerinin
takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 9,90 ve 9,85 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
 
Dün açıklanan PMI verileri parite açısından yakından takip edildi. Avrupa tarafında açıklanan İmalat PMI verisi 62,9 olarak açıklanırken ABD imalata PMI verisi ise 60,7 olarak gerçekleşti. Haftanın geri kalanın ABD Tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1,2060 ve 1,2085 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2000 ve 1,1975 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.
 
ONS ALTIN
 
Dolar endeksinde görülen geri çekilmeden olumlu etkilenen ve yukarı yönlü hareketini hızlandıran Altın’da kritik seviye 1800$’a yakın hareket devam ediyor. ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesi Ons Altın’daki fiyat hareketliliğini artırabilir. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1790 ve 1800$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1780 ve 1765 destek seviyeleri yakından izlenecek.
 
GBPUSD
 
ABD PMI verisinin beklentilerden az gelmesiyle değer kazan Sterlin, Dolar Endeksinde görülen toparlanma ve ABD 10 yıllık tahvillerindeki artış ile satış baskısı devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası’nın toplantısı sonrasında tahvil alımlarıyla ilgili ifadeler fiyatlamalarda oynaklığa neden olabilir. Yukarı yönlü hareketini sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3850 ve 1,3820 destek seviyelerinin
takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin sürmesi durumunda ise 1,3900 ve 1,3935 direnç seviyeleri önem arz ediyor.
 
USDJPY
 
Açıklanan ABD PMI verisi beklentinin hemen altında 60,7 olarak gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü hareket sonrası dolar değer değer kazanımını sürdürdü. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,85 ve 110,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,00 ve 108,30 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.
 
BRENT PETROL
 
Bugün açıklanacak olan ABD Haftalık Ham Petrol Stokları yakından takip edilecek. Hindistan’da yaşanan salgının olağanüstü boyutlara ulaşması ile petrol talebine olumsuz yansıyacağı endişeleri Brent Petrol üzerindeki satış baskısını artırıyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD ham petrol stokları bir önceki haftaya göre 100K varil artış gösterdi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 67,60 ve 68,04 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 66,50 ve 65,70 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.
 
GRAM ALTIN
 
Döviz kurunda görülen yukarı yönlü seyir sonrası Gram Altın’da yükseliş eğilimi devam ediyor. Dolar endeksindeki toparlanma ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş Altın üzerinde olumsuz etkisini sürdürüyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 480 ve 485 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 470 ve 465 TL
destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
Cari Denge 3 Ay Sonra Açık Verdi
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU
KÜRESEL PİYASALARDA POWELL COŞKUSU