GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ...

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve Dünya’ya yayılan Corona Virüsü (Kovid-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede alınan önlemlerle tam bir gönül seferberliği başlattı. Büyükşehir, Türkiye’de ilk Korona vakası görülmesiyle teyakkuz geçerek çalışmalarını hızlandırdı.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve Dünya’ya yayılan Corona Virüsü (Kovid-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede alınan önlemlerle tam bir gönül seferberliği başlattı. Büyükşehir, Türkiye’de ilk Korona vakası görülmesiyle teyakkuz geçerek çalışmalarını hızlandırdı.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU
30 Mart 2020 - 18:29

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve Dünya’ya yayılan Corona Virüsü (Kovid-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede alınan önlemlerle tam bir gönül seferberliği başlattı. Büyükşehir, Türkiye’de ilk Korona vakası görülmesiyle teyakkuz geçerek çalışmalarını hızlandırdı. 


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in öncülüğünde Gazi şehir, Korona Virüsü Salgını’na karşı mücadelesini hızlandırdı. Büyükşehirin bütün ekipleri, kısa sürede özellikle Avrupa’da yayılan virüse karşı daha güçlü tedbirler alınarak salgın tehdidinin ortadan kaldırılması amaçlandı. Koruyucu-önleyici tedbirler için denetimleri ve çalışmaları hızlandırdı.

2 ayaklı mücadelede yayınlanan genelgeler doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, hem dezenfekte ve temizlik çalışmalarını sıklaştırdı hem de sosyal desteklerle vatandaşa hizmet götürmeye devam etti.


TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR YEREL YÖNETİM MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADI

Korona Virüs salgınına karşı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GASMEK), son günlerde en çok ihtiyaç duyulan maske üretimine başladı.

Dünya gündeminde geniş yankı uyandıran Korona Virüs  salgınında, kullanılan materyaller arasında bulunan ve tedarik sıkıntısı çekilen maske ihtiyacına karşı Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Bünyesinde bulundurduğu şehrin göz bebeği olarak adlandırılan GASMEK, 21 usta öğretici ve 8 biçki dikiş kursiyeriyle maske üretimine başladı.

Kurs merkezinde Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun günlük 10 bin maske üretilecek. Üretilen maskeler, halka ücretsiz olarak dağıtılacak, korona Salgını’na karşı sahada çalışan Büyükşehir Belediyesi personellerine temin edilecek.


Gaziantep Valiliğiyle koordineli olarak yapılan faaliyette çalışan kursiyerler, Corona tehdidinin ortadan kalktıktan sonra başka iş yerlerinde istihdamı sağlanacak.

BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİN GİRİŞ ÇIKIŞLARINA ATEŞ ÖLÇERLE ÖLÇÜM YAPIYOR

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği’yle yaptığı ortak çalışma neticesinde şehrin giriş ve çıkışlarında temin ettiği ateş ölçerlerle vatandaşların muayenesine başlandı. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehrin giriş ve çıkışlarında belirlenen polis noktalarının yanında Büyükşehir tarafından kurulan sağlık stantlarıyla salgınının şehir dışından gelişi engelleniyor. Böylelikle risk grubunda yer alan ziyaretçiler, doktor gözetiminde tutularak tedavisi altına alınacak şehre girişi engellenecek.

KORONAYA KARŞI OTOBÜS VE TRAMVAYLARA “SOSYAL MESAFE ŞERİDİ”

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede değinilen “toplu taşımalarda araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olması” gerektiğinin belirtilmesinden sonra Büyükşehir örnek bir uygulama başlattı. Tramvay ve bünyesinde bulundurduğu otobüsler başta olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarına yönelik “Sosyal Mesafe Şeritleri”  çekilmeye başlandı. korona Virüsü’nün bulaşıcılığını engellemek için önemli bir tedbir olan sosyal mesafenin korunması için yapılan çalışma, toplu taşımalarda koruyucu bir ulaşım sağlayacak. İlerleyen günlerde mavi ve sarı özel halk otobüslerine yönelik şerit çalışmaları tamamlanacak.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gündelik dezenfektan çalışmalarının yanı sıra her tramvay durağına el dezenfektanı yerleştirdi. Yolcular tramvaya binerken ve inerken duraklarda bulunan dezenfektanlarla el hijyenini sağlayabilecek. 

BÜTÜN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ TEMİZLİĞİ BÜYÜKŞEHİRE EMANET

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki bütün toplu taşıma araçlarının temizlik çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda rutin olarak bünyesindeki tramvay ve otobüslerin günlük dezenfekte işlemlerine 665 adet sarı ve mavi özel halk otobüslerini kattı. Ayrıca bir ilk olarak şehirdeki bütün taksi durakları ve taksilerin temizliğini de üstlenirken işçi servislerinin de her gün 6 saat süren yoğun bir çalışmayla araç içlerinin dezenfektesini insan sağlığını zarar vermeyen Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onaylı ürünlerle yapıyor.


TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR BELEDİYE VİRÜSE KARŞI YEŞİL SABUN VE ÇAMAŞIR SUYU DAĞITTI

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde özellikle kenar mahalle ve köylerde Gaziantep’e özgü yeşil sabun ve çamaşır suyu dağıtımı yaptı. Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge gereğince Korona Virüsü önlemleri kapsamında kapatılma kararı alınan belediye ve belediyeye bağlı çalışan şirketlerin işletme sahiplerinden geçici bir süreliğine kira alınmayacağını açıklayan ilk belediye başkanlarından biri oldu. 

Hijyen tedbirleri kapsamında yürütülen çalışmalara sokak hayvanları da dahil edilerek farkındalık oluşturuldu, kentin 140 noktasında yer alan hayvan besleme noktalarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları yapıldı, vitamin destekli yemlerin dağıtımı sıklaştırıldı. 

ÇOCUKLARA 200 BİN KİTAP!

Sağlık Bakanlığı’nın evde kalınması çağrısı üzerine, öncelikle okulları tatil olan çocukların evde boş zamanlarını değerlendirmesi için yeni çalışmalar üretildi. Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 200 bin adet yüz temel eseri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine dağıtımına başladı. Okul öncesi çocuklar içinse boyama kitabı ve puzzle temin edildi. Büyükleri de unutmayan Büyükşehir, “Spor Kenti Gaziantep” çerçevesinde her eve satranç takımı vererek ailece spor yapılmasını hedefledi.

KİMSESİZ YAŞLILAR İÇİN SICAK YEMEK DAĞITIMI YAPILIYOR

Başkan Fatma Şahin, zor günlerde yaşlıları da unutmadı. Büyükşehir, İçişleri Bakanlığı’nın 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı genelgesi sonrası harekete geçti. Gelen talep doğrultusunda, yasak yüzünden alışverişe çıkamayan yaşlılara büyükşehir, sıcak yemek ve ekmek dağıtımına başladı. Durumu olmayan yaşlılara da 1 ay yetecek kuru gıda yardımı sağladı.

250 KİŞİLİK DEZENFEKTE EKİBİ!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi salgına karşı kentte hijyen alarmı verdi. 250 kişinin yer aldığı 25 ekiple belediyede bulunan hizmet binalarının temizliği haricinde, kalabalık meydanlarda, ana caddelerde, banka ATM’lerinde ve kadın erkek kuaförlerinde düzenli aralıklarla temizlik çalışması başlattı. Büyükşehir Belediyesince halkın bugünlerde en çok ziyaret ettiği noktalar arasında ilk sırada bulunan eczanelere yönelik ilaçlama ve dezenfekte çalışması yapılarak örnek bir belediyecilik anlayışı sergilendi. Kent genelinde halka yoğun hizmet veren eczanelerde alışveriş esnasında herhangi bir enfeksiyona maruz kalınmaması için yeni bir çalışma organize edilerek Gazi şehirdeki tüm eczaneler dezenfekte edildi. 

Ekipler, kentte insan yoğunluğunun fazla olduğu; ana caddeler, parklar, meydanlar ve boş arsaların temizliğine ise ara vermeden devam etti. 

BELEDİYE BİNALARI DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİLİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bütün binalarda personelin ve vatandaşın sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasının önüne geçmek amacıyla dezenfekte çalışmaları sıklaştırıldı.  Turistlerin ve vatandaşların uğrak merkezleri arasında bulunan Zeugma Müzesi, Zeugma Kafe Mağaza, Zeugma Sinevizyon, Gaziantep Sanat Merkezi ve Mutlu Kafe’de temizlik çalışmalarına öncelik verilirken, Türkiye’de engellerin tedavi merkezi olarak büyük önem atfedilen Engelsiz Yaşam Merkezi ve merkeze bağlı servis araçlarının dezenfekte çalışmaları da düzenli olarak yapılıyor. “Akıllı Eko Kent” projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalarıyla dikkat çeken Gaziantep Ekolojik Bina’nın hijyen temizliğini ön plana çıkarmak ve bu doğrultuda ziyaretçilerin sağlığını güvence altına almak için de başlatılan dezenfekte mesaisi sürdürülüyor. Ayrıca salgının şehre sirayet etmesini engellemek hedefinden hareketle kentte bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ne (GASMEK) bağlı kurumlar, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) merkezi ve ilçelerdeki bütün binalarında, çocuk kütüphanelerinde ve kitap kafelerde planlı olarak ekiplerce hijyen işlemleri gerçekleştiriliyor. 

ZABITA DENETİMLERİNİ SIKLAŞTIRDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs’e karşı mücadele kapsamında enfeksiyonun şehre yayılmasını engellemek amacıyla başta 65 yaş ve üstü vatandaşların evlerinde vakit geçirmesi, şehrin muhtelif yerlerinde bulunan bankların kaldırılması ve sosyal mesafenin korunması çerçevesinde mesire alanlarına yönelik geniş çaplı bir denetim başlattı.


112 ACİL AMBULANSLARININ HİJYENİ BÜYÜKŞEHİRE EMANET

Büyükşehir Belediyesi, dezenfekte sahasına salgına karşı mücadelede fedakarca çalışan 112 Acil ambulanslarınıda ekledi. Sürekli telakuzda bulunan ambulansların üzerinden bir nebzede olsa yükü alacak olan çalışma, büyük bir dikkatle sürdürülüyor. Şehirdeki bütün ambulanslar, kurulan istasyonda hergün en ince ayrıntısına kadar dezenfekte ediliyor. Hijyen çalışmasıyla, sağlık personellerinin virüse karşı korunması hedefleniyor.

İlaçlamalarda ise insan sağlığına zarar vermeyen Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onaylı ürünler kullanılıyor. Şehirdeki hastanelerle ortak yürütülen çalışma, salgın tehdidi ortadan kalkana kadar devam edecek.

Yayınlanan genelgeler doğrultusunda bütün ekiplerini salgına karşı mücadelede adeta seferber eden Büyükşehir Belediyesi, şehirde bulunan bütün kurumlarla koordineli olarak çalışmalarını sürdürüyor.

TEKNOLOJİK ALTYAPI YENİDEN DÜZENLENDİ

Hem vatandaşların hem de belediye personellerinin yaşamını kolaylaştırarak enfekte olma riskini önleyecek Online Erişim ve Uzaktan Eğitim Eylem Planı; Online Erişim E-Belediye Hizmetleri, Online Erişim E-Devlet Hizmetleri, Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü, Yeni Yapılacak Online Erişim Hizmetleri ve Engelsiz Erişim Uygulaması başlıkları altında ele alındı ve hizmetin nasıl kullanılacağına dair teknik bilgiler verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesi https://www.gaziantep.bel.tr aracılığıyla Online Erişim E-Belediye Hizmetleri çatısı altında vatandaşlar için dilek, istek ve şikayetler için ALO 153 Çağrı Hattı, Whatsapp Hattı, WEB sitesi, Sosyal Medya hesaplarının aktif durumda olduğu ve bütün verilerin GİKOM’da toplanarak ilgili birimlere yönlendirildiği aktarıldı. Personeller içinse uzaktan erişim seçeneklerinin VPN, AnyDesk programı ile açıldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) Ödeme Yapma, Endeks Yükleme, Şikayet ve Başvuru paneli ile GAZİ ULAŞ tarafından online olarak; Para Yükleme, Kart İşlemleri, Kiosklar hizmetinin halihazırda devam ettiği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesinde; İlan, reklam ve beyan oluşturma işlemi, mükelleflerin borç bilgilerini sorgulama ve ödedikleri meblağlar konusunda bilgi edinebilme hizmeti, satın alma taleplerine firmalar ve şahıs şirketlerinin teklif verme özelliği, İş yeri açma ve ulusal günlerde çalışma ruhsatı almak için dosya numarası, sicil numarası, TC kimlik numarası veya vergi numarasıyla sorgulama talebi, imar ruhsat sorgulamasının TC kimlik numarası, vergi numarası veya takip numarası ile yapılabileceği dile getirildi.

Öte yandan Yeni Yapılacak Online Erişim E-Belediye Hizmetleri kapsamında ise ziyaretçiler, https://my.matterport.com/show/?m=1rzxeY8MsBE adresinde Yesemek Açık Hava Müzesi’ni online gezilebilecek. Mevcut internet hızı artırılarak hızlı erişim sağlanabilecek. Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü için TelsizNet ile personelin cep telefonu şebekeleri üzerinden telsiz haberleşmesi yapabilecek. Ayrıca Engelsiz Yaşam Uygulaması ile engelli bireylere görüntülü hizmet verilecek. Online Erişim E-Devlet Hizmeti ile de Tahakkuk Bilgileri, Beyan Bilgileri, Tahsilat Bilgileri ve Sicil Bilgileri sorgulanabilecek.

Yeni işleme alınan GASMEK Uzaktan Eğitim Sistemini, mücadele kapsamında fırsat eşitliği yaratabilmek adına Büyükşehir, her öğrencinin kullanımına açtı.

Büyükşehir Belediyesi, “EvdeKal” çağrısı sonrası birimleriyle sosyal medya üzerinden vatandaşların evde spor yapabilmesi, yemek vb. kursları takip edebilmesi için örnek videolar hazırlayarak, sosyal medya üzerinden yayınlarına devam ediyor.


BÜYÜKŞEHİR, KORONA VİRÜS’LE MÜCADELEDE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI

Bölgesel bir hastalık olmaktan çıkarak küresel bir tehdit haline dönüşen salgına yönelik tedbirler artırılırken Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarını unutmayarak şehirde 20’si büyük alanlarda, 120’si parklarda olmak üzere 140 bölgede bulunan beslenme noktasında sivil toplum kuruluşları ve hayvansever dernekleri ile birlikte hareket ederek hem dezenfekte ve ilaçlama hem de yem dağıtma çalışmalarına yoğunluk kazandırdı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Restoran ve kafeler açılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Restoran ve kafeler açılıyor
Polonya 3. sürpriz faiz indirimiyle şaşırttı
Polonya 3. sürpriz faiz indirimiyle şaşırttı