FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA...
Reklam
Reklam

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ…

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ… Piyasalar FED toplantısından çıkacak kararları beklerken endekslerde yine karışık hareketlerin oluştuğu gözlendi.

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ…

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ… Piyasalar FED toplantısından çıkacak kararları beklerken endekslerde yine karışık hareketlerin oluştuğu gözlendi.

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ…
17 Mart 2021 - 09:25

FED KARARLARI PİYASALARIN ODAK NOKTASINA GİRDİ…

Piyasalar FED toplantısından çıkacak kararları beklerken endekslerde yine karışık hareketlerin oluştuğu gözlendi.

Avrupa’da endeksler ekonomik toparlanma beklentisiyle yükselirken, ABD’de artış beklentisi aksine düşüş yönünde açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretimi verisinin ardından endeksler Nasdaq dışında satış tarafında hareket etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri gün sonunda yine %1.61 seviyesine doğru yükseldi.
ABD’de Pazartesi günü S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average’ın rekor seviyelerde kapanmasının ardından dün günün büyük bölümünde yön bulmakta zorlandı ve günü satışlarla tamamladı.

Wall Street, yakın zamanda 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi hakkındaki iyimserlikten ve ekonominin iyileşme yolunda olduğuna dair görüşleri güçlendiren devam eden aşılama faaliyetlerinden faydalanmıştı. Aynı zamanda, FED politika yapıcılarının ekonomik tahminleri yükseltme ve öngörülebilir gelecekte destekleyici kalacağına dair sözlerini yinelemelerinin muhtemel olabileceği, Fed’in iki günlük toplantısında aşırı ısınan bir ekonomi ve faiz oranlarında yakın zamanda meydana gelen artışla ilgili korkular, fiyatlamalar açısından beklentiler arasında yer almaya devam etti.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in olumlu tahminleri otomobil sektöründe yükselişe yol açarken, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın enflasyondaki son toparlanmaya ilişkin görüşlerini beklemesi üzerine Salı günü Avrupa hisse senetleri yükseldi. Otomobiller arasında önde gelen kazançlar arasında, maliyet kesintilerinin önümüzdeki yıllarda kar marjlarını iyileştirmesine yardımcı olacağına dair inançla % 6.7 yükselen Volkswagen AG oldu. Avrupa borsalarında oynaklık göstergesi bir yıldan uzun bir süredir en düşük seviyesine geriledi. Fransa’da nihai enflasyon Şubat ayındaki tahminlerin ötesinde yükseliş gösterdi. Bu arada, ZEW ekonomi araştırma enstitüsü, Almanya'daki yatırımcı duyarlılığının Mart ayında beklenenden daha fazla arttığını ve Avrupa'nın en büyük ekonomisinde geniş tabanlı bir toparlanma görünümünün güçlendiğini söyledi.

Dün yurt içinde ise Borsa İstanbul’da Ford Otosan’ı ilgilendiren haber akışı ardından Ford Otosan hisselerinde yükselişler sert olurken bu görünüm endeksi de olumlu etkiledi. KAP’a yapılan açıklamada Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları çerçevesinde 1 tonluk orta ticari aracın ortak üretimi için anlaşıldığı duyuruldu. Bu kapsamda, Ford Otosan ile Ford Motor Company arasında bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması, Yedek Parça Tedarik Anlaşması, Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşması ve ona bağlı olan Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları Ek Anlaşması imzalandı. İlgili anlaşmalar uyarınca proje kapsamındaki 1 tonluk orta ticari araç ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom' ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak ve çoğu ihracata yönelik olacak şekilde üretilmesi öngörülüyor

Fed kararı öncesi Amerikan hisselerindeki üç günlük ralliye ara verilirken, dolar yükseliyor. Asya hisselerinde ılımlı kayıplar gözleniyor. ABD tahvil getirileri bir yılın zirvesine yakın seyrediyor. Salı günü %0,2 düşüşle kapanan S&P 500 vadelileri bugün de %0,1 kayıp yaşıyor. Endeksin de güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Bugün FED faiz kararı sonrası FED yetkililerinin noktasal tahminlerinde faiz artırım tahminlerini Aralık ayına göre daha geri çekip çekmeyeceği yakından takip edilecek. Ayrıca ileriye yönelik makroekonomik tahminlerde de yukarı yönlü revizeler görülebilecek.
BİST100
 
Endeks önceki işlem gününü %0.96 yükselişle 1.570,42 seviyesinde tamamladı. Toplam işlem hacmi 21.7 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi %0.90, sanayi endeksi %1.15 yükseliş yaşadı. Küresel piyasalarda merkez bankası kararları beklentileri dahilinde risk algısı hisse senetleri lehine doğru olurken, Borsa İstanbul'da da Ford Otosan öncülüğünde yukarı yönlü bir seyir kaydedildi. Endekste bugün 1.570 seviyesi üzerinde tutunma devam edecek olursa yükselişin devamı gelebilir. Bugünkü FED kararları piyasaların odağında olacak. Bu tutunma sağlanırsa 1.592 ve 1.615 seviyeleri hedeflenebilir.  Global risk iştahında olası düşüş eğilimi tekrar gözlenirse 1.560 ilk desteği altına geçiş oluşursa 1.545 sonraki destek olarak izlenecek. 1.533 ve 1.525 destek seviyeleri de sonraki destekler olarak takibimizde olacak. 
Destekler: 1.560 / 1.545 / 1.533
Dirençler: 1.575 / 1.592 / 1.615
 
VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Nisan vadeli kontrat dün günü %0.40 yükselişle 1.642,75 seviyesinde tamamladı. Güne hafif yükselişle başlayan kontrat devamında yurtdışı piyasalarda Avrupa’da endekslerin yükselişe yönelmesi ile birlikte günü yükselişle tamamladı. Yurt dışı piyasalarda tahvil faizlerinde 1.60 seviyesi üzerinde tutunan hareketler gözlendi. Bugün 1.625 ilk destek olarak izlenecek. Altına geçilememesi halinde buradan alımlar gelebilir. Bu durumda 1.650 direnci bugün takip edilecek. Gün içinde 1.625 ilk desteği altına geçilebildiği takdirde ise 1.608 ve 1.592 seviyelerine doğru hareketlerin devamı gelebilir. 1.650 aşılabilirse 1.665 seviyesi test edilebilir. Bugün ABD’de FED kararlarının açıklanması öncesinde tahvil faizlerinin görünümü yön için yine belirleyici olacak.
Destekler: 1.625 / 1.608 / 1.592
Dirençler: 1.650 / 1.665 / 1.680
 
USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Mart ayı vadeli kontrat önceki işlem gününü %0.98 düşüşle 7.5556 seviyesinde tamamladı. Haftanın ikinci işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri merkez bankası kararları öncesinde Dolar’a karşı daha güçlü konumda kaldı. Bu bağlamda Türl Lirası’nda da değer kazanımı yaşandı. Dolar endeksinde de yatay hareketlerin oluştuğu gözlendi. Bu bağlamda kontratın da aşağı yönlü hareket etme eğilimi gösterdiği görüldü. Bugün kontratta yine 7.62 direnci ilk olarak izlenecek. Üzerine geçilebilirse 7.68 ve 7.73 seviyeleri hedeflenebilir. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 7.52 ilk destek seviyesi izlenecek. Bu seviye de altına geçilirse 50 günlük hareketli ortalama 7.46 ve altında 7.42 seviyeleri test edilebilir.
Destekler: 7.5200 / 7.4700 / 7.4200
Dirençler: 7.6200 / 7.6800 / 7.7300
 
ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ
 
Nisan vadeli kontrat geçen günü %0.09 yükselişle 1.734 seviyesinde tamamladı. Yatırımcılar iki günlük ABD Merkez Bankası toplantısından para politikası ipuçlarını beklerken, güçlü dolar baskısı altında Salı günü spot ons altın düşüşe geçti.Güne hafif yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde aşağı yönlü hareket eden spot ons Altın’la birlikte hafif düşüş yönünde eğilim gösterdi. Yükselişin devamı için 1.745 Dolar üzerini görmek gerekecek. Hareketlerin bu seviye altında kalmaya devam etmesi durumunda ise 1.725 -1.715-1.705 destek seviyeleri test edilebilir. Tahvil faizlerinin bugünkü görünümü altın fiyatları için izlenecek. Bugün FED toplantısından çıkacak kararlara dair beklentiler de kimi zaman yükselişler yaratabilir.
Destekler: 1.725 / 1.715 / 1.705
Dirençler: 1.745 / 1.755 / 1.762
 
KAP HABERLERİ
YKSLN: Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ("MKEK") arasında imzalanan anlaşma güncellendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Fitch: AB mali reformu zorlayıcı olacak
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:
Geçen hafta yurtiçinde ve yurtdışında öne çıkan başlıklar...